Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Długa droga do pomnika Jana Pawla II na Westerplatte

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 05 marca 2014 17:21

"Wspominam Westerplatte" - Jan Paweł II nie zapomniał. W czerwcu 1987 roku przemawiał do młodzieży nie tylko gdańskiej, ale i całego Pomorza. Jego słowa stały się drogowskazem, który prowadzi nie tylko stare, ale i nowe pokolenie. Chcąc przypomnieć o postawieniu stopy Ojca Świętego na "polu bitwy", zdecydowano się na wykonanie pomnika w miejscu, z którego płynęły ciepłe słowa - kopca sławiącego Westerplatte. Stowarzyszenie Godność przy współpracy z prezydentem Pawłem Adamowiczem planuje postawić obiekt do końca roku. Idea wydawałaby się realna, gdyby nie konieczność zebrania 168 tys. zł w drodze zbiórki publicznej, bo tyle właśnie wyniesie koszt tablicy pamiątkowej. - Byłby to piękny gest gdańszczan w momencie kanonizacji - podsumował ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz.Czesław Nowak był inicjatorem przywrócenia krzyża nad mogiły poległych żołnierzy oraz postawienia pomnika upamiętniającego wizytę Jana Pawła II. Sprawa ruszyła dopiero w 2010 roku i od tego czasu członkowie Stowarzyszenia Godność prowadzą działania, negocjacje w sprawie sfinansowania pomysłu. Na początku roku prezydent Paweł Adamowicz rozpisał konkurs. Zgłoszono aż 43 prace, z których komisja wybrała projekt Mariusza Białeckiego, czyli prostą formę w układzie horyzontalnym, nie zaburzającą całości założenia monumentu. 

Wybrano wzór, przygotowano projekt budowlany i zapalono zielone światło, którego nie wykorzystano do dziś. Powód ? Brak środków.

- Zróbmy to wspólnie. Ja dam na uporządkowanie terenu, a wy zbierzcie środki na postawienie tablicy - oznajmił prezydent Adamowicz, który zobowiązał się przeznaczyć na ideę 70-80 tysięcy zł z budżetu Miasta Gdańsk.


alt


Nie zmienia to faktu, że koszt projektu to 168 tys. zł, które Stowarzyszenie Godność musi zebrać w drodze zbiórki społecznej. Na chwilę obecną mają na koncie jedynie 12 tys. zł i długą drogę przed sobą.

- To nie jest tradycyjny pomnik, tylko znak przypominający o słowach papieża, które kierował do młodzieży. Są one ponadczasowe i dotyczą młodzieży tamtych czasów, jak i nowej. Trzeba o tym przypominać - apelował Ryszard Gruda.

Tablica zostanie umieszczona u podnóża kopca, na którym podziwiać możemy Pomnik Obrońców Wybrzeża. W celu współgrania ze sobą dwóch obiektów, planowane jest wpisanie cienia posągu w obraz instalacji poprzez zestawienie szarej i czarnej kostki brukowej.

Jako docelowy cytat umieszczony na posągu wybrano następujące słowa papieża:

"Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajdziecie też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, obronić- dla siebie i innych"

Tekst zostanie odciśnięty na granicie, materiale współczesnym o surowym charakterze.


alt


- Mamy to szczęście, że dorastaliśmy razem z Janem Pawłem II. Następne pokolenie coraz mniej pamięta, dlatego dobre są idee niosące za sobą dziedzictwo, które zostawił nam papież - powiedział student Arkadiusz Aszyk.

Obecnie Gdańsk dysponuje 213 pomnikami i obiektami pomnikowymi, z czego 66 jest pod zarządem Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, który także zobowiązał się do działań na Westerplatte.

Stowarzyszenie Godność założyło konto w banku Nordea Bank Polska S.A., na które można przekazywać dowolną kwotę pieniężną: 69 1440 1387 0000 0000 1173 1635. Zgodnie z zapewnieniami środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie tablicy pamiątkowej.

Żaneta Stasiowska

fot. Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież