Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Energa dodaje energii żeglarstwu w Polsce

Trwa rywalizacja 40 nastoletnich żeglarzy, którzy zdobyli najwięcej punktów w klasyfikacji generalnej 4. edycji Energa Sailing Cup. W sobotę 30 lipca poznamy zwycięzców zarówno regat finałowych, jak i całego cyklu.


Sopocki finał tej imprezy poprzedziły regaty eliminacyjne w Pucku, Gdyni, Dziwnowie, Giżycku i Charzykowych, w których startowała ponad 100-osobowa grupa najlepszych zawodników klasy Optimist w Polsce.


Stawką finału będą stypendia na zakup sprzętu sportowego dla grupy 15 żeglarzy. Czterech najlepszych, zmieniających klasę Optimist na wyższą może liczyć na wsparcie o wartości 15 tys. złotych. Wszyscy zaś zostaną włączeni do ekipy Energa Sailing Junior Team i przez trzy kolejne lata otrzymywać będą stypendia sportowe ufundowane przez Grupę Energa.


Energa Sopot Match Race to regaty rozgrywane w formule meczowej, jednej z najbardziej widowiskowych form wyścigów. Czteroosobowe załogi rywalizują w pojedynkach 1:1, płynąc na identycznych jachtach dostarczonych przez organizatora. O zwycięstwie decyduje więc nie sprzęt, lecz umiejętności żeglarzy, szczególnie przy wykonywaniu manewrów. Po serii wyścigów „każdy z każdym” (round robin) rozgrywane są biegi półfinałowe, a potem mały i duży finał. Tegoroczna edycja Energa Sopot Match Race to dwie imprezy w jednej. Pierwszą jest Puchar Świata w Match Racingu (biorą w nim udział załogi pływające na jachtach Diamant 3000, znanych z poprzednich odsłon regat), drugą zaś - zmagania katamaranów M32, ścigających się w zawodach zaliczanych do World Match Racing Tour. Regaty rozpoczęły się we wtorek 26 lipca. Rundy finałowe rozpoczną się w piątek 29 lipca. Ostatniego dnia, w sobotę 30 lipca, odbędą się wyścigi o pierwsze i trzecie miejsce.


Zabawa, edukacja i koncert muzycznej gwiazdy
Tuż przy sopockim molo, na Placu Zdrojowym pojawi się pełne atrakcji żeglarskie miasteczko Energa Sailing. Odwiedzający je będą mogli wziąć udział w licznych grach i zabawach, nauczyć się wiązać węzły czy z bliska obejrzeć żeglarski sprzęt. Nie zabraknie również okazji do zdobycia autografu najlepszych żeglarzy w kraju - kadrowiczów Energa Sailing Team Poland. Tuż obok zaparkuje Energobus, czyli mobilne centrum nauki Planety Energii, w którym będzie można dowiedzieć się wszystkiego o wytwarzaniu, przesyłaniu i bezpiecznym korzystaniu z energii elektrycznej. Na scenie, tuż po zakończeniu ceremonii dekoracji zwycięzców, wystąpi Margaret. Miasteczko Energa Sailing będzie dostępne również w kolejnym dniu po zakończeniu regat, 31 lipca.


altENERGA Sailing
ENERGA Sailing jest największym w Polsce kompleksowym programem wsparcia i popularyzacji żeglarstwa realizowanym przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim oraz pod honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki. Projekt tworzą cztery elementy: program edukacji żeglarskiej dla najmłodszych, cykl regat w klasie Optimist Energa Sailing Cup (wraz z programem stypendialnym dla najlepszych zawodników), sponsoring tytularny kadry narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego Energa Sailing Team Poland oraz wsparcie prestiżowych regat Energa Sopot Match Race.


Edukacja żeglarska
Podstawą programu edukacji żeglarskiej jest nie tylko nauka podstaw żeglarstwa ale również przekazywanie wiedzy i umiejętności dotyczących zasad bezpieczeństwa nad wodą, zdrowego stylu życia oraz odpowiedzialnej postawy wobec środowiska naturalnego. Bezpośrednimi odbiorcami tej części programu są uczniowie szkół podstawowych. Szkolenie podzielone jest na dwa etapy – zimowy, obejmujący zajęcia teoretyczne i ogólnorozwojowe oraz letni, w którym uczestnicy poznają praktyczną stronę żeglarstwa. Program jest realizowany w siedmiu ośrodkach w klasie Optimist (Szczecin, Gdynia, Olsztyn, Poznań, Warszawa, Wrocław Kraków) oraz czterech w windsurfingu (Sopot, Gdańsk, Kalisz, Warszawa). W każdym z ośrodków w zajęciach bierze udział 100 dzieci w klasie Optimist (dziewczęta i chłopcy w wieku 7-9 lat) i 50 w windsurfingu (9-11 lat).


Tegoroczna edycja programu edukacji żeglarskiej jest jego czwartą odsłoną. Nauka żeglowania w klasie Optimist prowadzona była od samego początku, natomiast windsurfing dołączył do programu w 2015 roku na zasadzie pilotażu. Sukces, jaki odniosły zajęcia prowadzone w Warszawie i Sopocie zdecydował o tym, że w 2016 roku tę najsilniejszą odmianę polskiego żeglarstwa będą mogły poznać również dzieci z Gdańska i Kalisza.
Zajęcia na wodzie trwają od maja do października. Najlepsi i najbardziej zaangażowani uczestnicy biorą ponadto udział w letnich półkoloniach żeglarskich.


W każdym regionie patronat nad Energa Sailing Edukacja objęli członkowie kadry narodowej Energa Sailing Team Poland: Irmina Mrózek - Gliszczyńska i Agnieszka Skrzypulec (Szczecin), Przemysław Miarczyński (Gdynia), Paweł Tarnowski (Sopot), Piotr Myszka (Gdańsk), Tomasz Januszewski i Jacek Nowak (Olsztyn), Małgorzata Białecka (Warszawa), Kacper Ziemiński (Poznań), Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (Kraków) oraz Piotr Kula (Wrocław).


Dotychczas w trzech edycjach programu kompleksowej edukacji żeglarskiej wzięło udział ponad 2000 dzieci a 9000 uczestniczyło w specjalnie zorganizowanych warsztatach edukacyjnych. Dodatkowe spotkania warsztatowe z zakresu podstaw żeglarstwa, bezpieczeństwa na wodzie i zdrowego tylu życia zostały przeprowadzone zostały w 90 szkołach.


Program stypendialny
Wsparcie młodzieży rozpoczynającej żeglarską karierę to jeden z filarów programu ENERGA Sailing. Każdego roku grupa zawodników zajmujących czołowe lokaty w klasyfikacji generalnej cyklu regat ENERGA Sailing Cup otrzymuje stypendia na zakup sprzętu sportowego, co ułatwia im sportowy rozwój. Stypendia przyznawane są zarówno tym żeglarzom, którzy w kolejnym sezonie będą ścigać się w klasie Optimist, jak i tym, którzy zmieniają tę klasę na wyższą.


W ramach programu przyznawane są następujące stypendia:
Stypendium dla zwycięzcy Wielkiego Finału Energa Sailing Cup w Sopocie – jednorazowa nagroda 2000 zł.
10 najlepszych zawodników klasyfikacji generalnej ENERGA Sailing Cup – jednorazowe nagrody od 1000 do 6000 złotych.
2 najlepsze dziewczynki i 2 najlepszych chłopców zmieniających klasę Optimist na wyższą – jednorazowe nagrody w wysokości 15 000 złotych oraz progresywne stypendia przez kolejne lata po zmianie klasy na wyższą.

Wszyscy stypendyści tworzą ENERGA Sailing Team Junior.


4 najlepszych finalistów ENERGA Sailing Cup 2015
Barbara Dzik, YKP Gdynia
Alicja Spruch, MKS Dwójka Warszawa
Wiktor Kamiński, YKP Gdynia
Paweł Abramowicz, MKŻ Arka Gdynia

4 najlepszych finalistów ENERGA Sailing Cup 2014
Julia Szmit, MBSW / UKŻR Giżycko
Michalina Manikowska, JKW Poznań
Mikołaj Staniul, YKP Gdynia
Adam Głogowski, YKP Gdynia

4 najlepszych finalistów ENERGA Sailing Cup 2013
Agnieszka Urbaś, YKP Gdynia
Aleksandra Melzacka, YKP Gdynia
Michał Sawicki, YKP Gdynia,
Marcin Urbański, KS Spójnia Warszawa

12 finalistów ENERGA Sailing Cup 2015, pozostających w klasie Optimist
Jakub Gołębiowski, MOS SSW Iława
Filip Szmit, MBSW / UKŻR Giżycko
Patryk Kosmalski, ChKŻ Chojnice
Sławomir Kapałka, YKP Gdynia
Igor Kuczys, MKŻ Arka Gdynia
Filip Miłoszewski, UKS Barnim Goleniów
Marcel Misiaszek, UKS Barnim Goleniów
Anna Januszewska, YK Stal Gdynia
Tomasz Misiak, JKW Poznań
Szczepan Damasiewicz, JKW Poznań
Bartosz Danowski YK Stal Gdynia
Oliwer Urbański, JKW PoznańInne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież