W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Marek Fostiak: Zaplecze jest przygotowywane na następne lata

Rozmowa z Markiem Fostiakiem, prezesem Pomorskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki- Zwycięstwo w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Europy w lekkoatletyce rozbudziło nadzieje przed igrzyskami. Czy w Rio możemy liczyć na równie udany start?
Marek Fostiak: Oczywiście na igrzyskach konkurencja będzie dużo większa, rozbudowa o kraj spoza Europy. Potęga USA jest niezaprzeczalna, Kenia w biegach długich i średnich, Etiopia. Medale w tych konkurencjach, w których kraje afrykańskie są mocne mogą do nas nie należeć.


- Realnie jak pan ocenia nasze szanse medalowe w Rio?
Marek Fostiak: Nie chciałbym mówić ile medali zdobędziemy. Minimalnie powinny być cztery, a maksymalnie ile się uda. Są to jednak zawodu turniejowe, rozgrywane w kilku etapach, z których każdy będzie się rządził swoimi prawami, będzie miał swoją dramaturgię. Nigdy nie wiadomo co się wydarzy w eliminacjach, półfinale, finale. Zawsze jest to jakaś loteria.


- Jest kilku naszych zawodników, którzy są poważnymi kandydatami do medalu i jak go nie zdobędą to będzie mimo wszystko zawód.
Marek Fostiak: To prawda. Jest kilkoro zawodników, którzy brylują na listach światowych, zdobywają pierwsze miejsce w zawodach Diamentowej Ligi i innych mityngach. Ich status jest bardzo wysoki i można liczyć na ich medale.


alt- Medale Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata Juniorów to sygnał, że polska lekkoatletyka powoli wraca na miejsce które miała w polskim sporcie czyli królowej sportu.
Marek Fostiak: Zgadza się. Nie stało się to nagle. Jeśli prześledzimy wyniki z Mistrzostw Europy do lat 17 i Mistrzostw Świata w Bydgoszczy to wynik seniorskiej drużyny nie jest przypadkowy. Praca w Polskim Związku Lekkieatletyki, dzięki pracy okręgowych związków, w których odbywa się szkolenie młodzieży, jest prowadzona w sposób planowy i zaplecze jest przygotowywane na następne lata.


- Efekty dają takie programy jak Energa Athletic Cup czy program Polskiego Związku Lekkiejatletyki "Lekkoatletyka dla każdego".
Marek Fostiak: Nie są to programy, o których się łatwo mówi, że łatwo się je wykonuje. Dzięki tym programom, które upowszechniają lekkoatletykę, być może stworzy się nowy Wunderteam o którym ciągle marzymy, chociaż wyniki, które są w tej chwili można porównywać do złotej epoki polskiej lekkiejatletyki. Od początku trzeba wpajać w szkołach, że lekkoatletyka jest sportem podstawowym i ta królowa sportu, dla niektórych przysłowiowa, spełnia swoją rolę przygotowując do innych dyscyplin sportu młodzież, która nie znajdzie swojego miejsca w lekkoatletyce.


- We wspomnianych wcześniej Mistrzostwach Europy do lat 17 i Mistrzostwach Świata w Bydgoszczy startowali reprezentanci Pomorza.
Marek Fostiak: W Tibilisi po raz pierwszy z rozegrano Mistrzostwa Europy do lat 17. Mieliśmy na nich kilku zawodników z Pomorza. Szymon Kreft z LKS Ziemi Puckiej zdobył brązowy medal w sztafecie szwedzkiej. Pozostali nasi reprezentanci startowali w finałach. Agnieszka Kulak, z Jantaru Ustka, zajęła piąte miejsce w rzucie dyskiem, Szymon Sadowski był w finale rzutu oszczepem, Beata Topka była piąta na 1500 metrów i ósma na 3000 metrów, jedyna nasza chodziarka Zuzanna Drygalska zajęła 12 miejsce. Mistrzostwa Świata w Bydgoszczy to oczywiście popis Klaudii Maruszewskiej, która bijąc rekord życiowy, zdobyła mistrzostwo świata. Nie wszyscy nasi reprezentanci w Bydgoszczy wystartowali na swoim poziomie i osiągnęli słabsze wyniki. Pomorska lekkoatletyka jest na dobrej drodze. Czasami niższe lokaty i niewyśrubowane wyniki w niższych kategoriach wiekowych są lepszym prognostykiem dla kariery seniorskiej niż te najlepsze obecnie.
Rozmawiał Tomasz Łunkiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież