Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
niedziela, 07 marca 2021 22:10
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
Siatkarze Trefla w ostatnim meczu rundy zasadniczej PlusLigi pokonali
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Felix Meseck - słynny gdański rysownik
poniedziałek, 01 marca 2021 13:24
Felix Meseck - słynny gdański rysownik
Felix Meseck urodził się w Gdańsku pod koniec XIX wieku, w 1883

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Bielecki: Sytuacja w Polsce nie jest zła

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
środa, 13 kwietnia 2011 20:50

Jan Krzysztof Bielecki, były premier, obecnie przewodniczący Rady Gospodarczej, ekonomiczna „szara eminencja” rządu Tuska spotkał się w środę z organizacją Pracodawcy Pomorza. Mówił o barierach, jakie przedsiębiorcy napotykają przy kontaktach z administracją.


alt


Kameralność spotkania oraz niewielki udział mediów sprawiły, że rozmawiano szczerze i bez zbytniego mydlenia oczu. Pracodawcy Pomorza to najstarsza w województwie pomorskim organizacja zrzeszająca przedsiębiorców w rożnych dziedzinach gospodarki.

Nie-Palikot

Bielecki mówił przede wszystkim o tym, czym w założeniach miała zajmować się Rada Gospodarcza. – Chcieliśmy rozwiązywać niepotrzebne bariery dla ludzi biznesu. Jednak nie zamierzaliśmy działać jak komisja Palikota, która w zasadzie utonęła w potoku spraw, które zgłaszali do niej ludzie. My najważniejsze problemy znamy, dlatego nie potrzebowaliśmy tych głosów. Niestety, życie wymusiło na nas skupienie się na reformie systemu emerytalnego i ustawie zdrowotnej. Obiecuję jednak, że wkrótce wrócimy do spraw, którymi pierwotnie mieliśmy się zajmować  - mówił Bielecki.

Zdaniem byłego premiera i prezesa banku PKO S.A sytuacja w Polsce nie jest zła: -Cały czas jedziemy do przodu, rozwijamy się. Prawda, że inne kraje robiły to szybciej, ale kryzys pokazał jak szybko wróciły do tyłu. Nam udało się utrzymać wzrost PKB, jednak pewne pogorszenie na pewno jest odczuwalne.

Jeszcze nie Szwecja

Odniósł się również do stanu państwowych finansów, a mianowicie do wysokości długu publicznego i deficytu budżetowego: - Mówi się o 54% długu publicznym, ale trzeba pamiętać, że 16% z tej sumy państwo lokuje w funduszach emerytalnych, zostaje 38%, a to wynik Szwecji sprzed trzydziestu lat, sytuacja nie jest więc wybitnie dramatyczna.

Bielecki uważa, że jednym z powodów sporego deficytu budżetowego są … unijne dofinansowania. – Unia zwraca pieniądze dopiero po zakończonym przedsięwzięciu, wcześniej trzeba je wyłożyć. Dlatego obecnie dług jest wysoki, ale z czasem systematycznie zacznie się zmniejszać – przekonywał.

Podał również przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie w przypadku kryzysu pieniądze zaczyna się radykalnie oszczędzać. W najbiedniejszych stanach policja przestaje patrolować ulice, pojawia się tylko na interwencjach. Zwiększa się liczebność klas z dwudziestu osób do trzydziestu zwalniając w ten sposób nauczycieli. – A u nas tylko rozmawia się, gdzie oszczędzić. Tam działa się od razu – narzekał.

Jeszcze nie nowy system

W końcówce spotkania Bielecki przedstawił postulaty, jakie Rada Gospodarcza wystosowała, żeby zwiększyć łatwość prowadzenia przedsiębiorstw w Polsce. Do najważniejszych zaliczył: skrócenie terminów rozpatrywania wniosków, informatyzację w sądownictwie, składanie deklaracji podatkowych on-line, sankcje finansowe dla gmin uchylających się od ustanowienia planu zagospodarowania przestrzennego. – Przyznaję jednak, że z forsowaniem tych projektów jest problem. Jeżeli sprawa dotyczy kilku resortów to utyka w urzędniczym tyglu i w zasadzie nikt nie jest w stanie powiedzieć, dlaczego to wszystko tak wolno działa – przyznał Bielecki. Dodał też, że: - nasi biznesmeni radzą sobie z uzyskiwaniem kredytów, z obecnością na rynku, najtrudniej jest, gdy muszą zmierzyć się z państwową administracją. Cały czas są traktowani jak w poprzednim systemie, gdzie w zasadzie każdy był podejrzanym. Stąd mała popularność wśród urzędników stosowania oświadczeń zamiast zaświadczeń.

Jeszcze będzie jak za Rakowskiego

Późniejsza dyskusja przerodziła się we wspólne narzekanie na klimat dla biznesu w Polsce, ale też na niepotrzebne waśnie między przedsiębiorcami. Uznano to nawet za powód opłakanej kondycji polskich stoczni, gdzie zamiast się jednoczyć, by mieć lepsze szanse rywalizacji na światowym rynku, uważa się, że lepiej działać jako niewielka firma.

Był też glos jednego z biznesmenów z terenu województwa, który na samo zakończenie stwierdził, że: - urzędnicy odpuszczą dopiero, gdy stan gospodarki będzie tak opłakany jak za Rakowskiego. Wtedy też dali sobie spokój i można było bez problemu przeprowadzać szybkie reformy, które dawały możliwość sporej wolności w działalności rynkowej.

Maciej Ciemny
maciej.ciemny@wybrzeze24.pl

Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież