Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Hamulcowe zmiany płac

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 kwietnia 2011 15:23

altRządowa propozycja podniesienia płacy minimalnej w 2012 roku to kiepski pomysł. Tak twierdzą przedsiębiorcy tłumacząc, że nie tylko uderzy to w drobne jednoosobowe firmy, które korzystają z preferencyjnej składki na ZUS w pierwszych dwóch latach prowadzenia firmy.  Według m.in. BCC manipulowanie przy stawce minimalnego wynagrodzenia, odbije się na zatrudnieniu najniżej opłacanych pracowników. Podobnego zdania są eksperci międzynarodowej firmy zajmującej się pośrednictwem pracy Start People.


Według pracodawców BCC, płaca minimalna jest sztuczną barierą, która tylko teoretycznie zabezpiecza interesy pracowników.  Zbyt wysoka płaca minimalna, a przypomnijmy w 2012 roku ma ona wzrosnąć o 8 proc. z 1386 zł do 1500 zł, może podziałać szczególnie na niekorzyść osób o najniższych kwalifikacjach oraz ludzi z najbiedniejszych regionów w Polsce. Wzrost tej stawki spowoduje, że pracodawcom trudniej będzie zatrudniać takich pracowników, a więc mogą oni pozostać bez pracy.

- Zbyt wysoki poziom płacy minimalnej, sprawia, że wielu przedsiębiorców – już przy obecnej wysokości płacy minimalnej – nie jest w stanie zatrudnić niektórych, mniej wykwalifikowanych pracowników.  Każde podniesienie poziomu płacy minimalnej powoduje wzrost kosztów pracy, a tym samym ogranicza konkurencyjność gospodarki – tłumaczy Zbigniew W. Żurek, wiceprezes BCC, wiceprzewodniczący TK ds. Społeczno-Gospodarczych.

Zdaniem eksperta BCC, wzrostu wynagrodzenia aż o 8  proc. nie uzasadnia nawet tak miarodajny wskaźnik, jakim jest wzrost inflacji. Dlatego jego zdaniem podniesienie płacy minimalnej może nastąpić tylko w oparciu o indeksację wynikającą z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, co oznacza wzrost o ok. 5 proc. (wzrost inflacji plus 3/5 wzrostu PKB).

Z tą opinią zgadza się Magdalena Błaszczyk-Moryń, Brand General Temping, firmy Start People Polska. Jej zdaniem podniesienie kosztów stałych związanych z wynagrodzeniami może oznaczać dodatkowo obcięcie dodatkowej puli pieniędzy przeznaczonej chociażby na premie uznaniowe. A te są głównym motorem dla pracowników wielu branż.

- Podnoszenie kosztów stałych w firmach, może spowodować, że osoby, które faktycznie wyróżniają się z pośród innych nie będą motywowane płacowo poprzez dodatkową premię, a wręcz demotywowane. Może dochodzić do sytuacji, w których, pracownicy niekoniecznie przykładający się do pracy, będą mieli podwyższone płace kosztem tych bardziej kreatywnych, pracowitych, nastawionych na sukces. Dla pracodawcy bilans finansowy będzie najważniejszy. To może rodzić niezadowolenie społeczne – wyjaśnia Magdalena Błaszczyk-Moryń z firmy Start People Polska.

Te firmy, które będą chciały postępować fair play wobec wszystkich swoich pracowników być może będą próbowały zaciskać pasa i wynagradzać sprawiedliwie na wszystkich poziomach zatrudnienia i wszystkich stanowiskach. Tylko na ile jest to realne?  Podobne wątpliwości można mieć patrząc na wydajność pracowników w Polsce. Czy ktoś komu najniższa płaca wzrośnie o 8 proc. Będzie wydajniejszym pracownikiem?

- Polska jest krajem, w którym pod względem wydajności pracy, jest jeszcze wiele do zrobienia.  Tymczasem nowe pomysły resortu pracy mogą  spowodować, że pracodawcy płacąc więcej – co naturalne - będą też więcej wymagali. Może się wówczas okazać, że normy wydajnościowe zostaną bardzo mocno wygórowane, lista obowiązków pracowniczych poważnie zwiększona, a liczba nowozatrudnionych ograniczona do minimum. Tylko kto na tym zyska- zastanawia się Magdalena Błaszczyk-Moryń, Brand General Temping firmy Start People.

Wysokość płacy minimalnej na przyszły rok będzie przedmiotem piątkowej dyskusji na Komitecie Stałym Rady Ministrów.

 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież