Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rusza budowa bloku na biomasę w elbląskiej elektrociepłowni ENERGI

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 02 kwietnia 2011 14:29

altGeneralnym wykonawcą bloku energetycznego w elbląskiej elektrociepłowni należącej do spółki ENERGA Kogeneracja został Mostostal Warszawa SA. Przedstawiciele spółek podpisali umowę w sprawie realizacji inwestycji, której oddanie do użytku nastąpi w grudniu 2012 roku.


Kontrakt z generalnym realizatorem inwestycji to efekt przeprowadzonego postępowania przetargowego na budowę bloku energetycznego opalanego biomasą o mocy 20 MW w ENERGA Kogeneracja Sp. z o.o. w Elblągu. Przetarg wygrała spółka Mostostal Warszawa.


Zgodnie z umową, plac budowy zostanie przekazany generalnemu wykonawcy jeszcze tej wiosny. Obecnie dobiegają końca prace mające na celu przygotowanie terenu pod budowę. Według szczegółowego harmonogramu przedstawionego przez Mostostal Warszawa S.A., blok zostanie oddany do użytku w grudniu 2012 roku.


Funkcję Inżyniera Kontraktu pełnić będzie spółka Energotechnika Energorozruch z Gliwic, która w imieniu ENERGA Kogeneracja ma za zadanie zapewnienie prawidłowości realizacji kontraktu.


Blok będzie produkował w skojarzeniu „zieloną” energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby mieszkańców Elbląga. Instalacja wyposażona będzie między innymi w kocioł parowy z rusztem o wydajności 90 ton pary na godzinę, turbogenerator o mocy 25 MWe, oraz wymiennik ciepłowniczy o mocy 30MWt. Planowana roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie około 165 000 MWh oraz 796 000 GJ ciepła. Natomiast zużycie biomasy będzie kształtowało się na poziomie 135 000 ton rocznie.


Inwestycja pozwoli spółce zwiększyć własne moce wytwórcze, zyskać status odnawialnego źródła energii oraz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 155 tys. ton rocznie. Realizacja budowy nowego bloku będzie mieć pozytywny wpływ nie tylko na spółkę i środowisko, ale również na rozwój Elbląga oraz regionu, znacząco poprawiając bezpieczeństwo energetyczne miasta. Spalając biomasę w postaci pelet ze słomy tworzy się popyt na słomę jako surowca służącego do ich produkcji. Oznacza to wzrost aktywności gospodarczej w regionie oraz stwarza się możliwość powstania nowych miejsc pracy w zakładach produkujących pelety na potrzeby nowego bloku energetycznego w województwie warmińsko-mazurskim i województwach do niego przyległych.


alt

Witold Kaczmarek Prezes Zarządu Energotechnika-Energorozruch S.A. i Jacek Garbol Prezes Zarządu ENERGA Kogeneracja
Fot. www.energa-kogeneracja.pl 


Inwestycje w wytwarzanie za 15 mld zł

Zaawansowane są prace przy innych inwestycjach Grupy ENERGA. Wkrótce spółka ogłosi przetarg na wykonawcę bloku o mocy 1000 MW w elektrowni węglowej w Ostrołęce. Rozpoczęcie budowy planowane jest na początek 2012 r., a jej zakończenie - na 2016.


Zgodnie z harmonogramem przebiegają również prace przygotowawcze do realizacji wspólnie z irlandzką spółką ESB International największej w Polsce elektrowni gazowej o mocy 860 MW w Grudziądzu, a także elektrociepłowni gazowej w Gdańsku o mocy 200 MW (razem z Grupą LOTOS) oraz drugiego stopnia na Wiśle wraz z elektrownią wodną.


Wspomniane inwestycje to przykłady realizowanej w Grupie ENERGA strategii rozwoju na lata 2009-2015, która zakłada potrojenie własnych mocy wytwórczych Grupy. Wartość wszystkich inwestycji przewidzianych w strategii szacowana jest na ponad 22 mld zł, z czego 15 mld zł pochłonie budowa nowych mocy wytwórczych, zaś ponad 7 mld zł - rozbudowa i modernizacja sieci dystrybucyjnej. W tym ostatnim segmencie tylko w minionym roku Grupa zrealizowała inwestycje za prawie 1 mld zł. W tym roku ENERGA zamierza zwiększyć nakłady na ten cel o blisko 30 procent.Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież