Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro... Karol Rabenda: (Nie)Porozumienia - polityka i statut » Z Karolem Rabendą, prezesem Stowarzyszenia Republikanie, wiceprezesem Porozumienia Jarosława Gowina,... Pożar w hospijum - żona wicemarszałka z zarzutami » Zarzuty niedopełnienia obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego Prokuratur... Wspomnienie o Andrzeju Piskozubie » Zmarł profesor doktor habilitowany Andrzej Piskozub. Jeden z najwybitniejszych uczonych, jacy przewi... W tygodniku „Sieci”: Media na wojnie » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o proteście mediów przeciwko projektowi ustawy o opłacie od r...
Reklama
Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów
niedziela, 21 lutego 2021 20:39
Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów
W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
poniedziałek, 22 lutego 2021 21:38
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
W ostatnim meczu wyjazdowym w sezonie zasadniczym PlusLigi siatkarze
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kosztowna tradycja, czyli co zrobić, gdy nie jesteśmy księciem Williamem i Kate Middleton

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 19 kwietnia 2011 18:08

altŚlub księcia Williama i Kate Middleton, na którym bawić się będzie ponad 2 tys. gości, ma kosztować blisko 90 mln zł. Sporą część kosztów pokryją brytyjscy podatnicy. Doradcy Aspiro z Trójmiasta sprawdzili jak w Polsce finansujemy uroczystości ślubne, zwłaszcza kiedy nie możemy liczyć na wsparcie z królewskiego skarbca.

Metoda na spryciarza
Coraz bardziej zyskuje na popularności zaciąganie kredytów gotówkowych „na wesele”. Mechanizm polega na zaciągnięciu kredytu konsumenckiego na kilka dni przed ślubem, poniesieniu kosztów ślubu i wesela oraz odstąpienie od kredytu zaraz po ślubie. Spłata takiego kredytu następuje bez ponoszenia kosztów (oprócz ewentualnej opłaty wstępnej). Robią tak pary, które liczą na solidny zastrzyk gotówki ze ślubnych prezentów w kopertach. Rozwiązanie jest ryzykowne, bo nigdy nie ma gwarancji, że pieniądze otrzymane od bliskich wystarczą na spłatę kredytu. Po wejściu w życie nowej ustawy o kredycie konsumenckim, nowożeńcy będą mieli kilka dni więcej na zwrot tak zaciągniętego kredytu (do 14 dni wobec 10 dzisiaj), ale poniosą większe koszty, ponieważ bank będzie mógł zażądać zapłacenia odsetek za czas korzystania z pieniędzy. Choć metoda ta jest bardzo ryzykowna, bankowcy przyznają, że coraz więcej młodych ludzi podejmuje się tej ryzykownej gry. Jednak, gdy weselne wpływy okażą się znacznie niższe niż przewidywali na nową drogę swojego życia wchodzą ze sporymi, nieplanowanymi długami.


alt


Odkładamy pieniądze
To całkiem popularna metoda, zwłaszcza, że młodzi ludzie zaczynają planować swój ślub często 2-3 lata wcześniej. W tym czasie można odłożyć sporo gotówki, ale są tego plusy i minusy. Takie oszczędzanie oznacza mocne zaciskanie pasa, a gdy porównanie wpływów i  wydatków nie pozwala nam odkładać tyle, ile byśmy chcieli, musimy ustalić inną, realną dla nas kwotę oszczędności.


Zaoszczędzone pieniądze często odkładamy do skarbonki. A szkoda, ponieważ łatwo można pomnażać zebrany kapitał. Jak? Doradcy Aspiro polecają np. konto oszczędnościowe, na którym pieniądze pracują cały rok, i z którego w dowolnej chwili możemy je podjąć.


Innym pomysłem jest lokata, trochę trudniejsza do założenia, gdyż zazwyczaj wymagana jest z góry ustalona suma pieniędzy, i nie ma możliwości ich comiesięcznego dokładania. Można jednak zrobić kombinację mieszaną – oszczędzać przez jakiś czas na koncie, a gdy uzbiera się rozsądna kwota założyć lokatę. W dobie wysokiej inflacji zwrócić trzeba uwagę na realne stopy zwrotu (rzeczywiste oprocentowanie uwzględniające inflację) by nie okazało się za dwa lata, że w rzeczywistości mamy mniej, niż odłożyliśmy.


alt


Kredyt w linii, lub karta kredytowa
Kolejnym, o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem, z którego korzystają Polacy  jest kredyt odnawialny, lub karta kredytowa. Limit odnawialny oprocentowany jest średnio w granicach kilkunastu procent w skali roku, więc łatwo policzyć, że w pełni wykorzystany (w wys. 35 tyś PLN) będzie kosztował nas około 350-400 zł miesięcznie i koszt ten będzie pojawiał się tak długo, aż nie rozpoczniemy zmniejszania tego limitu poprzez uzupełnianie środków na koncie choćby z naszych wynagrodzeń.


Karta kredytowa posiada natomiast okres bezodsetkowy tj. od momentu zakupu dokonanego przy pomocy karty kredytowej do momentu kiedy te środki będą wymagane do spłaty może minąć nawet do 54 dni. Jest więc bardziej opłacalna niż limit w koncie/kredyt odnawialny, ale tylko w przypadku gdy planujemy krótkoterminowe zaciągnięcie zobowiązania. Po drugie - karty kredytowej możemy użyć w zasadzie tylko w sklepie i w Internecie, co przy najróżniejszych, ślubnych wydatkach, może być sporym utrudnieniem (np. opłacenie kapeli/DJ, którzy nie mają terminala płatniczego).


Komentarz
Przed podjęciem decyzji o sposobie sfinansowania naszego najpiękniejszego dnia warto się dobrze zastanowić czy chcemy zaciągać zobowiązania, które jak wspomniany wcześniej kredyt odnawialny, będą obciążać nasz miesięczny, już małżeński, budżet kwotą kilkuset złotych. Możliwości jest wprawdzie wiele, jednak warto zadbać o to, by wejście na nową drogę życia nie zaczęło się od finansowej zapaści i nie było początkiem małżeńskich problemów z finansami. Zdecydowanie lepiej jest wejść na nową drogę życia z czystym kontem, a środki finansowe lokować na przykład na koncie oszczędnościowym niż przeznaczać je na spłatę zaciągniętego kredytu – mówi Adam Wierzba, doradca Aspiro z Trójmiasta.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież