Barwy kampanii A. Dudy » Kampania prezydencka przed II turą wyborów zbliża się do końca. W Gdańsku akcję wywieszania banerów ... Pellowski - piekarz niepokorny » Przed I turą wyborów prezydenckich gdański piekarz Grzegorz Pellowski przyjął w siedzibie swojej fir... Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję... » "Gazeta Wyborcza" wieszczy dziś na podstawie źródeł nieznanych, że pomysł połączenia Orlenu z Lotose... Daniel Obajtek: Nasz kraj, nasz rynek, nasz kapitał » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen- Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Grupy L... Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa wchodząca w skład Grupy ORLEN uruchomiła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ... Nitras i Karnowski - twarze Trzaskowskiego » Zanim obywatel Trzaskowski udoskonali demokrację eliminując zbędne pytania, towarzysz jego kampanii,... Zarząd Razem za... 0,8 mln zł » Liderzy socjalistycznej partii Razem zarobili... w zarządzie partii Razem w 2019 roku po 200 tys. zł...
Reklama
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
wtorek, 07 lipca 2020 17:49
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrekt ...
Składy na inaugurację eWinner 1. Ligi Żużlowej
środa, 08 lipca 2020 13:28
Składy na inaugurację eWinner 1. Ligi Żużlowej
Zdunek Wybrzeże i Unia Tarnów podały składy na inauguracyjny mecz ...
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
środa, 08 lipca 2020 21:08
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
Lechia stanie przed szansą obrony Pucharu Polski. Podopieczni Piotra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Kosztowna tradycja, czyli co zrobić, gdy nie jesteśmy księciem Williamem i Kate Middleton

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 19 kwietnia 2011 18:08

altŚlub księcia Williama i Kate Middleton, na którym bawić się będzie ponad 2 tys. gości, ma kosztować blisko 90 mln zł. Sporą część kosztów pokryją brytyjscy podatnicy. Doradcy Aspiro z Trójmiasta sprawdzili jak w Polsce finansujemy uroczystości ślubne, zwłaszcza kiedy nie możemy liczyć na wsparcie z królewskiego skarbca.

Metoda na spryciarza
Coraz bardziej zyskuje na popularności zaciąganie kredytów gotówkowych „na wesele”. Mechanizm polega na zaciągnięciu kredytu konsumenckiego na kilka dni przed ślubem, poniesieniu kosztów ślubu i wesela oraz odstąpienie od kredytu zaraz po ślubie. Spłata takiego kredytu następuje bez ponoszenia kosztów (oprócz ewentualnej opłaty wstępnej). Robią tak pary, które liczą na solidny zastrzyk gotówki ze ślubnych prezentów w kopertach. Rozwiązanie jest ryzykowne, bo nigdy nie ma gwarancji, że pieniądze otrzymane od bliskich wystarczą na spłatę kredytu. Po wejściu w życie nowej ustawy o kredycie konsumenckim, nowożeńcy będą mieli kilka dni więcej na zwrot tak zaciągniętego kredytu (do 14 dni wobec 10 dzisiaj), ale poniosą większe koszty, ponieważ bank będzie mógł zażądać zapłacenia odsetek za czas korzystania z pieniędzy. Choć metoda ta jest bardzo ryzykowna, bankowcy przyznają, że coraz więcej młodych ludzi podejmuje się tej ryzykownej gry. Jednak, gdy weselne wpływy okażą się znacznie niższe niż przewidywali na nową drogę swojego życia wchodzą ze sporymi, nieplanowanymi długami.


alt


Odkładamy pieniądze
To całkiem popularna metoda, zwłaszcza, że młodzi ludzie zaczynają planować swój ślub często 2-3 lata wcześniej. W tym czasie można odłożyć sporo gotówki, ale są tego plusy i minusy. Takie oszczędzanie oznacza mocne zaciskanie pasa, a gdy porównanie wpływów i  wydatków nie pozwala nam odkładać tyle, ile byśmy chcieli, musimy ustalić inną, realną dla nas kwotę oszczędności.


Zaoszczędzone pieniądze często odkładamy do skarbonki. A szkoda, ponieważ łatwo można pomnażać zebrany kapitał. Jak? Doradcy Aspiro polecają np. konto oszczędnościowe, na którym pieniądze pracują cały rok, i z którego w dowolnej chwili możemy je podjąć.


Innym pomysłem jest lokata, trochę trudniejsza do założenia, gdyż zazwyczaj wymagana jest z góry ustalona suma pieniędzy, i nie ma możliwości ich comiesięcznego dokładania. Można jednak zrobić kombinację mieszaną – oszczędzać przez jakiś czas na koncie, a gdy uzbiera się rozsądna kwota założyć lokatę. W dobie wysokiej inflacji zwrócić trzeba uwagę na realne stopy zwrotu (rzeczywiste oprocentowanie uwzględniające inflację) by nie okazało się za dwa lata, że w rzeczywistości mamy mniej, niż odłożyliśmy.


alt


Kredyt w linii, lub karta kredytowa
Kolejnym, o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem, z którego korzystają Polacy  jest kredyt odnawialny, lub karta kredytowa. Limit odnawialny oprocentowany jest średnio w granicach kilkunastu procent w skali roku, więc łatwo policzyć, że w pełni wykorzystany (w wys. 35 tyś PLN) będzie kosztował nas około 350-400 zł miesięcznie i koszt ten będzie pojawiał się tak długo, aż nie rozpoczniemy zmniejszania tego limitu poprzez uzupełnianie środków na koncie choćby z naszych wynagrodzeń.


Karta kredytowa posiada natomiast okres bezodsetkowy tj. od momentu zakupu dokonanego przy pomocy karty kredytowej do momentu kiedy te środki będą wymagane do spłaty może minąć nawet do 54 dni. Jest więc bardziej opłacalna niż limit w koncie/kredyt odnawialny, ale tylko w przypadku gdy planujemy krótkoterminowe zaciągnięcie zobowiązania. Po drugie - karty kredytowej możemy użyć w zasadzie tylko w sklepie i w Internecie, co przy najróżniejszych, ślubnych wydatkach, może być sporym utrudnieniem (np. opłacenie kapeli/DJ, którzy nie mają terminala płatniczego).


Komentarz
Przed podjęciem decyzji o sposobie sfinansowania naszego najpiękniejszego dnia warto się dobrze zastanowić czy chcemy zaciągać zobowiązania, które jak wspomniany wcześniej kredyt odnawialny, będą obciążać nasz miesięczny, już małżeński, budżet kwotą kilkuset złotych. Możliwości jest wprawdzie wiele, jednak warto zadbać o to, by wejście na nową drogę życia nie zaczęło się od finansowej zapaści i nie było początkiem małżeńskich problemów z finansami. Zdecydowanie lepiej jest wejść na nową drogę życia z czystym kontem, a środki finansowe lokować na przykład na koncie oszczędnościowym niż przeznaczać je na spłatę zaciągniętego kredytu – mówi Adam Wierzba, doradca Aspiro z Trójmiasta.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież