Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Prezydent Szczurek powinien przeprosić mieszkańców gminy Kosakowo”

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
środa, 23 grudnia 2020 15:15

altNie milkną echa kontrowersyjnej sprawy dotyczącej uchwały gdyńskiej rady zakazującej pochówków zmarłych mieszkańców innych gmin niż Gdynia na Cmentarzu Komunalnym w Kosakowie. Na szczęście wiele wskazuje na to, że włodarze dojdą do porozumienia.


Po naszym artykule dotyczącym kontrowersji związanych z pochówkami zmarłych z gminy Kosakowo na Cmentarzy Komunalnym w Kosakowie (pisaliśmy o tym tutaj: http://wybrzeze24.pl/gdynia/szczurek-anektowal-czesc-kosakowa-zabrania-chowac-na-cmentarzu-zmarlych-mieszkancow-gminy?fbclid=IwAR03tCWXdAepI3dWH2JBcO4u2djeYdGOGzmJCdBk-sMok2rye-AywBUDjfw) wyjaśnienia w tej sprawie wysłała Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Gdyni:
"Faktem jest, iż uchwała opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego zamyka dostęp do pochówku na tym cmentarzu mieszkańcom gmin innych niż Gdynia (podjęta ona została przez gdyńskich radnych jednogłośnie, nie większością głosów jednego ugrupowania).

Natomiast warto tu dodać, że Cmentarz w Kosakowie powstał na gruncie, którego zakup sfinansowała Gdynia, został wybudowany i jest utrzymywany także przez Gdynię, która m.in. płaci gminie Kosakowo za niego podatek od nieruchomości.

Zgodnie z polskim prawem, każda gmina ma obowiązek utrzymania i zarządzania cmentarzem. Porozumieliśmy się z gminą Kosakowo, która dotąd nie posiadała własnego cmentarza komunalnego co do partycypacji w kosztach, która pozwoli mieszkańcom tej gminy na korzystanie z gdyńskiego cmentarza na równych prawach.

Projekt nowej uchwały RM Gdyni zmieniającej poprzednią uchwałę w tej materii, ureguluje kwestię dostępności cmentarza dla mieszkańców Kosakowa. Rzeczywiście gmina Kosakowo złożyła skargę do WSA na tę poprzednią uchwałę. Jeśli jednak wspomniana wyżej uchwała zmieniająca zostanie przyjęta, skarga stanie się bezprzedmiotowa. W istocie sprawa rozstrzygnie się w drodze porozumienia pomiędzy gminami."


- Stawianie gminy Kosakowo przed faktem dokonanym poprzez podjęcie uchwały zakrawa o skandal. Powstaje pytanie czy autorzy uchwały zrobili to specjalnie, czy też po prostu wyprodukowano kolejny bubel prawny, który będzie wymagał poprawy? Poprawy, która pociąga za sobą realne i wymierne koszty finansowe - komentuje Arkadiusz Dzierżyński, koordynator Województwa Pomorskiego Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej. -  Dodatkowo oburza fakt, że przez podjęcie wspomnianej uchwały w trudnej sytuacji zostały postawione osoby, które przez krótkowzroczność nie mogą dokonać pochówku osób im najbliższych. Osoby te zostały narażone na dodatkowy stres związany z pochówkiem, a przecież i tak w związku ze śmiercią bliskiej osoby ich sytuacja jest bardzo trudna. Rzecznik Urzędu Miasta Gdynia wydał oświadczenie, że prowadzone są rozmowy z władzami Kosakowa, co do partycypacji w kosztach, która pozwoli mieszkańcom gminy na korzystanie z gdyńskiego cmentarza na równych prawach. Dlaczego takich rozmów nie przeprowadzono i nie doszło do porozumienie przed podjęciem przez Gdynię uchwały?


Jak dodał polityk związany zarówno z Kosakowem jak i Gdynią, dla osoby takiej jak on, zaistniałą sytuacja jest niezrozumiała.
- Nasuwa się myśl, że wielkie miasto jakim jest Gdynia, chce narzucić małej wiejskiej gminie swoją wolę i swoje warunki. Dla przypomnienia cmentarz komunalny to nie jedyna gdyńska inwestycja na terenie gminy Kosakowo. Warto przypomnieć, że to właśnie na teren tej gminy trafia większość gdyńskich ścieków do oczyszczalni w Dębogórzu, ścieki te następnie płyną kanałem zrzutowym do zatoki w Mechelinkach. Kwestia ścieków przez lata budziła kontrowersje wśród mieszkańców gminy Kosakowo. Na przyszłość zanim dojdzie do podobnej sytuacji niekoniecznie związanej z kwestią cmentarza, to Pan prezydent Wojciech Szczurek powinien udać się do Pana wójta Marcina Majek i przedstawić propozycję, która będzie akceptowalną dla obu gmin. Mam nadzieję, że obecna sytuacja lada dzień znajdzie swój finał w postaci dobrosąsiedzkiego porozumienia, akceptowalnego dla obydwu stron. Mam też nadzieję, że prezydent Szczurek przeprosi władze a przede wszystkim mieszkańców gminy Kosakowo za zaistniałą sytuację, oraz pokryte zostaną z gdyńskiego budżetu koszty skargi, którą gmina Kosakowo złożyła do WSA – podsumował Dzierżyński.
raz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: