Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ignacy Daszyński czeka na upamiętnienie w Trójmieście. Lewica złożyła w tej sprawie wniosek

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 17 stycznia 2021 13:25

Do prezydium i radnych gdyńskiej rady miejskiej trafiło pismo z wnioskiem o nadanie rondu przy ul. Łużyckiej w Gdyni (przy kładce nad torami w Redłowie) imienia Ignacego Daszyńskiego. Dokument złożyli przedstawiciele miejscowej Lewicy oraz gdyńskich społeczników.


Jak w piśmie do radnych podkreślają przedstawiciele Lewicy Gdynia, Stowarzyszenia Bryza oraz Federacji Młodych Socjaldemokratów – Pomorze, Ignacy Daszyński był działaczem socjalistycznym, współzałożycielem Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska a następnie jednym z przywódców Polskiej Partii Socjalistycznej, premierem Tymczasowego Rządu powołanego w Lublinie w listopadzie 1918 r., wicepremierem Rządu Obrony Narodowej podczas wojny polsko-bolszewickiej i wreszcie wicemarszałkiem i marszałkiem Sejmu w okresie II RP.
- Ignacy Daszyński był zasłużonym działaczem niepodległościowym. Obecnie, żadna ulica, plac, skwer czy rondo w Trójmieście nie zostały nazwane Jego imieniem.    Byłoby pięknym i godnym gestem ze strony władz miasta Gdyni - jako pierwszej w aglomeracji trójmiejskiej - upamiętnienie tej zasłużonej osoby.    Ignacy Daszyński był obok Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego, jednym z Ojców Niepodległości.  Pomnik upamiętniający jego postać stoi już Warszawie od 2018 r. a w niektórych miastach, takich jak Kraków, Wrocław, Lublin, Zawiercie czy Kwidzyn znajdują się ulice  nazwane jego imieniem – argumentują autorzy dokumentu, m.in. Marcin Strzelczyk z Rady Miejskiej Lewicy w Gdyni, Krzysztof Burghardt, członek zarządu FMS (oboje na zdjęciu) oraz Sławomir Januszewski, przewodniczący Stowarzyszenia Bryza.

alt


alt


alt


I jak podkreślają, w tym roku Polska obchodzić będzie 103. rocznicę powołania rządu lubelskiego, 103 lata niepodległości.
- Dlatego zwracamy się z serdeczną prośbą do Pani Przewodniczącej oraz Rady Miasta Gdyni o upamiętnienie pierwszego premiera odrodzonej Rzeczpospolite Ignacego Daszyńskiego – napisali przedstawiciele części mieszkańców Gdyni..

raz
Fot. mat. pras.


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items: