III Pomorski Konwent Regionalny Osób z Niepełnosprawnościami » W środę, 17 października, na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Prawa i Administracji odbył się III... Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo? » Paweł Adamowicz okłamał opinie publiczną w sprawie 37 tys. akcji firmy budowlanej Robyg. W porannej ... Elżbieta Jachlewska: Lepszy Gdańsk jest możliwy, gdy my sami w to uwie... » Z Elżbietą Jachlewską, ekonomistką, aktywistką społeczną, feministką, jedną z liderek Inicjatywy Fem... Elżbieta Strzelczyk: Będę reprezentować problemy i kłopoty mieszkańców... » Rozmowa z Elżbietą Strzelczyk, kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na radną Gdańska z okręgu nr 5 obe... Spotkanie z książką dzieci z Przedszkola nr 77 i Przedszkola nr 81 » W Bibliotece Manhattan odbyło się spotkanie z książką, w którym wzięły udział dzieci z Przedszkola N... 65-lecie Koła PZW nr 4 Gdańsk-Portowa » 12 października w siedzibie Zarządu Okręgu PZW odbyło się spotkanie okolicznościowe z okazji 65 rocz... 100#WOLNOŚĆ z okazji stulecia odzyskania niepodległości i 60-lecia TVP... » W sobotę 13 października br. wieczorem w Gdańsku na placu przed Muzeum II Wojny Światowej zorganizow... Fotograficzna pasja Marii Kamenskiej » W piątek 12 października w Stacji Orunia GAK odbył się wernisaż wystawy fotografii Marii Kamenskiej.... W kadrach Adamowicza - "Zasłużony działacz ORMO" » Andrzej Schulz, członek ORMO od 1 maja 1974 do 1989 roku, od lipca 1983 dyrektor gabinetu wojewody g... Gdańska woda napędza młyny w Île-de-France » Kolejny rok przyniósł wysoki zysk 13,5 mln zł dla Saur Neptun Gdańsk, przedsiębiorstwa zajmującego s...
Reklama
Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo?
środa, 17 października 2018 21:24
Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo?
Paweł Adamowicz okłamał opinie publiczną w sprawie 37 tys. akcji f ...
Muzaj poprowadził Trefl do wygranej
środa, 17 października 2018 21:39
Muzaj poprowadził Trefl do wygranej
Po ponad dwugodzinnym dreszczowcu Trefl Gdańsk pokonał w ERGO Arena ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

ZPAP - Spore oczekiwania, ale brak współpracy
poniedziałek, 08 października 2018 15:37
ZPAP - Spore oczekiwania, ale brak współpracy
Dobiega końca kolejna czteroletnia kadencja zarządu (2014-2018) Pols ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
wtorek, 11 września 2018 17:40
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
Jubileuszowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci zacznie się w Gd ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Prezydent Szczurek bez wizji miasta, ale za to z klakierami

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 26 września 2018 19:32

Gdyby o tym, kto będzie w kolejnej kadencji rządził Gdynią decydowała głośność oklasków, Wojciech Szczurek miałby zwycięstwo w kieszeni. Na szczęście o rezultacie wyborów zadecyduje wizja miasta, argumenty i przede wszystkim rozwaga gdynian.


Pierwszym, co rzuciło się w oczy, a dokładnie w uszy podczas zorganizowanej przez Dziennik Bałtycki debaty przedwyborczej na stanowisko prezydenta Gdyni, był aplauz, jaki otrzymał urzędujący prezydent Wojciech Szczurek. Nie musiał nic mówić, by otrzymać brawa. Szkoda tylko, że od osób, które – podobnie jak każdy kandydat uczestniczący w debacie – mógł sam zaprosić.


Pozostali uczestnicy debaty postawili raczej na pomysły na miasto, niż na poklask zwolenników.


Marcin Horała, kandydat Prawa i Sprawiedliwości sugerował, że Gdynia powinna wykorzystać fakt, iż rządzi w kraju jego formacja, co da szansę miastu na wielomiliardowe inwestycje, z których skorzystają nie tylko zwolennicy prawicy. W swych wypowiedziach stawiał na inwestycje w dzielnicach oraz oddaniu terenów nadmorskich np. dawnego Dalmoru, mieszkańcom, a nie deweloperom.

alt


Marcin Strzelczyk, kandydat SLD podkreślał, że Gdynia powinna zmienić kierunek na prospołeczny, tak, by z rozwoju miasta mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy, również ci słabsi jak i mniej zamożni, a przede wszystkim seniorzy. W tym zakresie potrzebna jest budowa mieszkań i centrów osiedlowych na terenach miejskich, które przy obecnej polityce Samorządności Wojciecha Szczurka mogą wpaść w ręce deweloperów.
– Lewica chce inaczej zarządzać miastem, przenieść akcenty na politykę prospołeczną, przenieść aktywność na najsłabsze ogniwa. SLD pokazało w innych miastach, w których rządzi, że da się w Polsce realizować projekty prospołeczne – mówił Marcin Strzelczyk.


Strzelczyk, podobnie jak Horała, chce też zwiększyć możliwości rad dzielnic bo to tam mieszkają gdynianie – poprzez zwiększenie ich budżetów oraz większych nakładów na budżet obywatelski.


Zygmunt Zmuda – Trzebiatowski, kandydat Wspólnej Gdyni, głównie skupił się na przyznawaniu do błędów popełnionych przez Samorządność, do której przez wiele lat należał, co powinno wiele powiedzieć wyborcom.
- Nie będę się wypierał Samorządności – stwierdził. - Była budowana na podstawie wartości, które są mi bliskie, choć to się zmieniło, to wina środowiska. Największym błędem, na który sobie pozwoliliśmy, to zgoda na wasalizację rady miasta, na położenie zaufania na jedną osobę i jej analizę sytuacji. Na przykład jeśli chodzi o lotnisko, pan prezydent źle ocenił sytuację. Błędem było to, że zgadzałem się w ramach lojalności na stworzenie rady jako maszynki do głosowania. Powinniśmy byli działać zgodnie z własnym sumieniem.


Tyle odwagi, by przyznać się do błędów wytykanych rzez wszystkich kontrkandydatów, nie miał prezydent Wojciech Szczurek. Nadal uważa, że lotnisko jest strategicznym i bardzo dobrym pomysłem, mimo tego, że niemal 100 milinów złotych należących do gdynian nikomu nie służy, za to brakuje inwestycji w dzielnicach (może z wyjątkiem rewitalizacji, które według Horały mogły zostać rozpoczęte już 10 lat temu),  a lodowisko, które miało powstać kilka lat temu, nadal ma być zbyt duże i spełniać nie takie funkcje, jaki chcieli społeczni pomysłodawcy tej inwestycji, przez co brak środków na jego realizację.


To, iż nie ma pomysłu na Gdynię na najbliższe 5 lat udowodnił podsumowaniu debaty stwierdzając, by wyborcy w zaciszu domów i sumieniach ocenili „doświadczenie i realny dorobek kandydatów”.
- Jeżeli gdynianom podoba się to, co jest, i nie widzą potrzeby zmian, to nie mam im nic do zaoferowania – skomentował Zmuda-Trzebiatowski nawiązując do obecnej polityki miasta. – Jeżeli jednak chcą zmian, to jestem gotowy.


- Dwudziestoletnia władza jest jak… dwudziestoletni samochód – skwitował z kolei Horała.

raz/fot. Łukasz Razowski

Related news items:
Newer news items:
Older news items: