Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos... Pierwsza myjnia tunelowa Grupy LOTOS » Przy ul. Kołobrzeskiej na Przymorzu Grupa LOTOS otworzyła pierwszą w swojej sieci i jedną z nieliczn... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » System TETRA, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych, jest przydatny także do działań ... Krzysztof Piekarski: Niemrawa lewica liże rany » Z dr Krzysztofem Piekarskim, politologiem, komentatorem, wykładowcą Zakładu Teorii Polityki Instytut... Ludzie prezydent Gdańska zarabiają lepiej niż... prezydent RP » Praca na rzecz gdańskiego Urzędu Miejskiego, czyli jego jednostek organizacyjnych i spółek z udziałe... 98 rocznica powstania Gedanii » Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji złożyła kwiaty i wieńce pod pomnikiem ... Śledczy ujawnili nieznany gigantyczny majątek byłego polityka PO Sławo... » Gotówka poukrywana w specjalnych skrytkach, przygotowanych do składowania pieniędzy, luksusowy samoc...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
niedziela, 20 września 2020 19:13
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
Hokeiści Stoczniowca do 49 minuty grali niezły mecz z Tauronem
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
sobota, 19 września 2020 16:24
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
Taką Lechię kibice chcieliby oglądać częściej. Po dwóch

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
poniedziałek, 14 września 2020 11:23
Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
Pisząc o graficznych tekach poświęconych Gdańskowi nie sposób

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prezydent Szczurek bez wizji miasta, ale za to z klakierami

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 26 września 2018 19:32

Gdyby o tym, kto będzie w kolejnej kadencji rządził Gdynią decydowała głośność oklasków, Wojciech Szczurek miałby zwycięstwo w kieszeni. Na szczęście o rezultacie wyborów zadecyduje wizja miasta, argumenty i przede wszystkim rozwaga gdynian.


Pierwszym, co rzuciło się w oczy, a dokładnie w uszy podczas zorganizowanej przez Dziennik Bałtycki debaty przedwyborczej na stanowisko prezydenta Gdyni, był aplauz, jaki otrzymał urzędujący prezydent Wojciech Szczurek. Nie musiał nic mówić, by otrzymać brawa. Szkoda tylko, że od osób, które – podobnie jak każdy kandydat uczestniczący w debacie – mógł sam zaprosić.


Pozostali uczestnicy debaty postawili raczej na pomysły na miasto, niż na poklask zwolenników.


Marcin Horała, kandydat Prawa i Sprawiedliwości sugerował, że Gdynia powinna wykorzystać fakt, iż rządzi w kraju jego formacja, co da szansę miastu na wielomiliardowe inwestycje, z których skorzystają nie tylko zwolennicy prawicy. W swych wypowiedziach stawiał na inwestycje w dzielnicach oraz oddaniu terenów nadmorskich np. dawnego Dalmoru, mieszkańcom, a nie deweloperom.

alt


Marcin Strzelczyk, kandydat SLD podkreślał, że Gdynia powinna zmienić kierunek na prospołeczny, tak, by z rozwoju miasta mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy, również ci słabsi jak i mniej zamożni, a przede wszystkim seniorzy. W tym zakresie potrzebna jest budowa mieszkań i centrów osiedlowych na terenach miejskich, które przy obecnej polityce Samorządności Wojciecha Szczurka mogą wpaść w ręce deweloperów.
– Lewica chce inaczej zarządzać miastem, przenieść akcenty na politykę prospołeczną, przenieść aktywność na najsłabsze ogniwa. SLD pokazało w innych miastach, w których rządzi, że da się w Polsce realizować projekty prospołeczne – mówił Marcin Strzelczyk.


Strzelczyk, podobnie jak Horała, chce też zwiększyć możliwości rad dzielnic bo to tam mieszkają gdynianie – poprzez zwiększenie ich budżetów oraz większych nakładów na budżet obywatelski.


Zygmunt Zmuda – Trzebiatowski, kandydat Wspólnej Gdyni, głównie skupił się na przyznawaniu do błędów popełnionych przez Samorządność, do której przez wiele lat należał, co powinno wiele powiedzieć wyborcom.
- Nie będę się wypierał Samorządności – stwierdził. - Była budowana na podstawie wartości, które są mi bliskie, choć to się zmieniło, to wina środowiska. Największym błędem, na który sobie pozwoliliśmy, to zgoda na wasalizację rady miasta, na położenie zaufania na jedną osobę i jej analizę sytuacji. Na przykład jeśli chodzi o lotnisko, pan prezydent źle ocenił sytuację. Błędem było to, że zgadzałem się w ramach lojalności na stworzenie rady jako maszynki do głosowania. Powinniśmy byli działać zgodnie z własnym sumieniem.


Tyle odwagi, by przyznać się do błędów wytykanych rzez wszystkich kontrkandydatów, nie miał prezydent Wojciech Szczurek. Nadal uważa, że lotnisko jest strategicznym i bardzo dobrym pomysłem, mimo tego, że niemal 100 milinów złotych należących do gdynian nikomu nie służy, za to brakuje inwestycji w dzielnicach (może z wyjątkiem rewitalizacji, które według Horały mogły zostać rozpoczęte już 10 lat temu),  a lodowisko, które miało powstać kilka lat temu, nadal ma być zbyt duże i spełniać nie takie funkcje, jaki chcieli społeczni pomysłodawcy tej inwestycji, przez co brak środków na jego realizację.


To, iż nie ma pomysłu na Gdynię na najbliższe 5 lat udowodnił podsumowaniu debaty stwierdzając, by wyborcy w zaciszu domów i sumieniach ocenili „doświadczenie i realny dorobek kandydatów”.
- Jeżeli gdynianom podoba się to, co jest, i nie widzą potrzeby zmian, to nie mam im nic do zaoferowania – skomentował Zmuda-Trzebiatowski nawiązując do obecnej polityki miasta. – Jeżeli jednak chcą zmian, to jestem gotowy.


- Dwudziestoletnia władza jest jak… dwudziestoletni samochód – skwitował z kolei Horała.

raz/fot. Łukasz Razowski

Related news items:
Newer news items:
Older news items: