Grzegorz Braun: Stworzyłem gdańszczanom możliwość wyboru » Z Grzegorzem Braunem, reżyserem, dokumentalistą, monarchistą, kandydatem na urząd prezydenta RP w 20... Słuchacze poznawali Radio Gdańsk "od kuchni" » Kilkaset osób odwiedził siedzibę Radia Gdańsk podczas Dnia Otwartego rozgłośni.W środę, 13 lutego, R... Niemiecki przedsiębiorca skazany za używanie języka nienawiści wobec P... » Niemiecki przedsiębiorca Hans G., prowadzący firmę w gminie Kosakowo, został skazany za szerzenie i ... Odwiedź Radio Gdańsk podczas Dni Otwartych » 13 i 22 lutego Radio Gdańsk zaprasza na Dni Otwarte. Nie zabraknie spotkań z ciekawymi ludźmi, a po ... Architektura Biedronia - czy "Wiosna" nadeszła? » Partia "Wiosna" Roberta Biedronia, która zorganizowała swoją konwencję na Torwarze i notuje kilkunas... Premier Jan Olszewski dla "Gazety Gdańskiej": Byłem kandydatem neutral... » Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla "Gazety Gdańskiej", opublikowan... Troje kandydatów na prezydenta Gdańska » Aleksandra Dulkiewicz, Marek Skiba i Grzegorz Braun zmierzą się w przedterminowych wyborach na prezy... Obchody urodzin Artura Schopenhauera w Stacji Orunia » W piątek 22 lutego 2019 przypada 231. rocznica urodzin Artura Schopenhauera. Tego dnia w Stacji Orun... Wystawa w Oliwskim Ratuszu Kultury » Oliwski Ratuszu Kultury przygotował niezmiernie interesującą wystawę XIX i XX – wiecznego malarstwa ... Krzysztof Gawkowski: Wiosna liberalnego socjalizmu » Z Krzysztofem Gawkowskim, sekretarzem zarządu partii Wiosna, w latach 2012-2018 Sekretarzem Generaln...
Reklama
Premier Jan Olszewski dla
niedziela, 10 lutego 2019 14:11
Premier Jan Olszewski dla
Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla " ...
Trefl wygrał dreszczowiec ze Skrą i zapewnił sobie grę w play off
czwartek, 14 lutego 2019 21:36
Trefl wygrał dreszczowiec ze Skrą i zapewnił sobie grę w play off
Prawdziwy dreszczowiec zafundowali kibicom siatkarze Trefla i PGE Skry ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
niedziela, 03 lutego 2019 17:03
Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
Wojciecha Kossaka z Gdańskiem związała znajomość z Cesarzem Niemi ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Św. Jan Bosko patronem Rumi
poniedziałek, 28 stycznia 2019 11:11
Św. Jan Bosko patronem Rumi
W niedzielę 27 stycznia w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspo ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Prezydent Szczurek bez wizji miasta, ale za to z klakierami

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 26 września 2018 19:32

Gdyby o tym, kto będzie w kolejnej kadencji rządził Gdynią decydowała głośność oklasków, Wojciech Szczurek miałby zwycięstwo w kieszeni. Na szczęście o rezultacie wyborów zadecyduje wizja miasta, argumenty i przede wszystkim rozwaga gdynian.


Pierwszym, co rzuciło się w oczy, a dokładnie w uszy podczas zorganizowanej przez Dziennik Bałtycki debaty przedwyborczej na stanowisko prezydenta Gdyni, był aplauz, jaki otrzymał urzędujący prezydent Wojciech Szczurek. Nie musiał nic mówić, by otrzymać brawa. Szkoda tylko, że od osób, które – podobnie jak każdy kandydat uczestniczący w debacie – mógł sam zaprosić.


Pozostali uczestnicy debaty postawili raczej na pomysły na miasto, niż na poklask zwolenników.


Marcin Horała, kandydat Prawa i Sprawiedliwości sugerował, że Gdynia powinna wykorzystać fakt, iż rządzi w kraju jego formacja, co da szansę miastu na wielomiliardowe inwestycje, z których skorzystają nie tylko zwolennicy prawicy. W swych wypowiedziach stawiał na inwestycje w dzielnicach oraz oddaniu terenów nadmorskich np. dawnego Dalmoru, mieszkańcom, a nie deweloperom.

alt


Marcin Strzelczyk, kandydat SLD podkreślał, że Gdynia powinna zmienić kierunek na prospołeczny, tak, by z rozwoju miasta mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy, również ci słabsi jak i mniej zamożni, a przede wszystkim seniorzy. W tym zakresie potrzebna jest budowa mieszkań i centrów osiedlowych na terenach miejskich, które przy obecnej polityce Samorządności Wojciecha Szczurka mogą wpaść w ręce deweloperów.
– Lewica chce inaczej zarządzać miastem, przenieść akcenty na politykę prospołeczną, przenieść aktywność na najsłabsze ogniwa. SLD pokazało w innych miastach, w których rządzi, że da się w Polsce realizować projekty prospołeczne – mówił Marcin Strzelczyk.


Strzelczyk, podobnie jak Horała, chce też zwiększyć możliwości rad dzielnic bo to tam mieszkają gdynianie – poprzez zwiększenie ich budżetów oraz większych nakładów na budżet obywatelski.


Zygmunt Zmuda – Trzebiatowski, kandydat Wspólnej Gdyni, głównie skupił się na przyznawaniu do błędów popełnionych przez Samorządność, do której przez wiele lat należał, co powinno wiele powiedzieć wyborcom.
- Nie będę się wypierał Samorządności – stwierdził. - Była budowana na podstawie wartości, które są mi bliskie, choć to się zmieniło, to wina środowiska. Największym błędem, na który sobie pozwoliliśmy, to zgoda na wasalizację rady miasta, na położenie zaufania na jedną osobę i jej analizę sytuacji. Na przykład jeśli chodzi o lotnisko, pan prezydent źle ocenił sytuację. Błędem było to, że zgadzałem się w ramach lojalności na stworzenie rady jako maszynki do głosowania. Powinniśmy byli działać zgodnie z własnym sumieniem.


Tyle odwagi, by przyznać się do błędów wytykanych rzez wszystkich kontrkandydatów, nie miał prezydent Wojciech Szczurek. Nadal uważa, że lotnisko jest strategicznym i bardzo dobrym pomysłem, mimo tego, że niemal 100 milinów złotych należących do gdynian nikomu nie służy, za to brakuje inwestycji w dzielnicach (może z wyjątkiem rewitalizacji, które według Horały mogły zostać rozpoczęte już 10 lat temu),  a lodowisko, które miało powstać kilka lat temu, nadal ma być zbyt duże i spełniać nie takie funkcje, jaki chcieli społeczni pomysłodawcy tej inwestycji, przez co brak środków na jego realizację.


To, iż nie ma pomysłu na Gdynię na najbliższe 5 lat udowodnił podsumowaniu debaty stwierdzając, by wyborcy w zaciszu domów i sumieniach ocenili „doświadczenie i realny dorobek kandydatów”.
- Jeżeli gdynianom podoba się to, co jest, i nie widzą potrzeby zmian, to nie mam im nic do zaoferowania – skomentował Zmuda-Trzebiatowski nawiązując do obecnej polityki miasta. – Jeżeli jednak chcą zmian, to jestem gotowy.


- Dwudziestoletnia władza jest jak… dwudziestoletni samochód – skwitował z kolei Horała.

raz/fot. Łukasz Razowski

Related news items:
Newer news items:
Older news items: