NFZ wysyła aneksy przedłużające umowy z lekarzami POZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wysłał do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej aneksy do umów na ok... Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
środa, 28 października 2020 19:34
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
Trzy punkty dopisali do swojego dorobku piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Farsa na gdyńskiej sesji – przewodnicząca z Samorządności "zapomniała", że opozycja ma prawo głosu

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 02 maja 2020 15:42

altDo - kolejnej niestety- kuriozalnej sytuacji doszło podczas obrad rady miejskiej w Gdyni zdominowanej przez Samorządność prezydenta Wojciecha Szczurka. Pod przykrywka głosowania korespondencyjnego, wbrew wcześniej podanym przez samą siebie radnym informacjom, przewodnicząca Joanna Zielińska, nie dopuściła do głosowania złożonej poprawki w kluczowej dla gdynian sprawie.


Chodzi o zadłużenie miasta. Wedle projektu przedstawionego przez władze Gdyni z prezydentem Wojciechem Szczurkiem na czele, radni mieli się zgodzić na wzrost zadłużenia miasta nawet o 180 milionów złotych. Radni opozycyjni chcieli, by wzrost ten był nie większy, niż 90 milionów.


Przewodnicząca Joanna Zielińska poinformowała, że kwietniowa sesja odbędzie się w trybie korespondencyjnym - co już dziwi, bo dlaczego w tak nowoczesnym, wedle włodarzy z Samorządności mieście, nie można zorganizować sesji online (w przeciwieństwie do wielu małych, biednych gmin w kraju)?


Jednocześnie Zielińska 29 kwietnia poinformowała radnych, że wnioski do uchwał i sesji można składać do 30 kwietnia. Tymczasem przy pustej sali obrad, gdy nikt nie mógł zaoponować, samowolnie podjęła decyzje o rozpoczęciu głosowania nad zadłużeniem miasta. Tego samego dnia radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli wspomnianą poprawkę - a więc dzień przed ostatecznym terminem wyznaczonym przez samą przewodniczącą.


Ku zaskoczeniu, 30 kwietnia, po wznowieniu obrad, przewodnicząca stwierdziła, że poprawka ta nie może być przegłosowana, gdyż... rozpoczęło się już głosowanie nad głównym projektem...


W tej sprawie opozycja wydała oświadczanie: "W dniu 29 kwietnia 2020 r. gdyńscy radni z Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali briefing prasowy, na którym przedstawili zastrzeżenia co sposobu przeprowadzenia sesji Rady Miasta w trybie korespondencyjnym w sytuacji, kiedy to radny Marek Dudziński złożył poprawkę klubową w sprawie zmniejszenia kwoty zaciąganego kredytu długoterminowego z kwoty 180 mln zł do 90 mln zł."


Pisaliśmy o tym m.in. tutaj: http://wybrzeze24.pl/gdynia/w-niby-nowoczesnej-gdyni-radni-obraduja--listownie
- Taka forma procedowania nie wzbudziła sprzeciwu naszego Klubu, ponieważ byliśmy poinformowani, że podczas sesji w dniu 29 kwietnia 2020 r. nastąpi przerwa w obradach, czas na przedstawienie stanowisk w dyskusji, oddanie głosów, po czym nastąpi wznowienie sesji w dniu 30 września 2020 r. - czytamy w oświadczeniu klubu PiS w gdyńskiej radzie miejskiej.


Jak podkreślają radni opozycji, na każdej sesji Rady Miasta Gdyni poprawki do projektów uchwał mają prawo być zgłaszane przez Klub Radnych w trakcie dyskusji nad poszczególnymi uchwałami.
- Wprawdzie materiały na sesję 29 kwietnia 2020 r. zostały nam dostarczone na dwa tygodnie wcześniej, jednak odpowiedź na interesujące nas pytania, dotyczące planów kredytowania miasta, uzyskaliśmy od Pana Skarbnika Miasta dopiero w dniu poprzedzającym sesję. Dlatego zdecydowaliśmy się na złożenie poprawki podczas trwania sesji, tak jak do tej pory to czyniliśmy. Zatem dziwi nas zarzut Przewodniczącej Rady Miasta, że nie złożyliśmy poprawki klubowej przed sesją - wyjaśniają przedstawiciele gdynian.


Sesja w trybie korespondencyjnym okazała się niewypałem, ponieważ władze miasta zapomniały, że opozycyjni radni mają prawo do dyskusji i złożenia poprawek do projektów uchwał, które winny być przegłosowane.
- I pewnie nie byłoby całej sprawy, gdyby projekty uchwał nie wzbudzały żadnych kontrowersji, a co za tym idzie przeszłyby bez dyskusji i zgłoszenia poprawki. Nasz Klub został niejako zmuszony do zagłosowania korespondencyjnego przeciw przedłożonemu projektowi uchwały zezwalającej na zadłużenie miasta o 180 mln zł (przy okazji pakietu środków do walki z koronawirusem) - czytamy w oświadczeniu. - Uważamy, że złożona przez nas poprawka powinna być poddana pod głosowanie korespondencyjne jeszcze w trakcie trwania tej sesji, czyli w dniu 30 kwietnia 2020 r., co wiązałoby się z jej przedłużeniem. Niestety tak się nie stało. Nasza poprawka nie została poddana pod głosowanie, a tym samym pozbawiono radnych opozycji statutowego narzędzia wpływu na stan finansów publicznych miasta.


Radni dodają, że "przewodnicząca oznajmiła, że poprawka nie zostanie poddana pod głosowanie, ponieważ... wcześniej, przed jej mailowym złożeniem oddano już ponad 20 głosów drogą mailową (sic!)".
- Pragniemy wyrazić nasz sprzeciw wobec tej decyzji i argumentacji. Jako trzy główne powody należy wskazać: Po pierwsze jednoczesny akt głosowania i składania stanowisk, co nie ma nic wspólnego z normalnym procedowaniem uchwał podczas sesji Rady Miasta. Normalnie, najpierw jest złożenie stanowisk i ewentualnych poprawek, a następnie głosowanie; Po drugie, wszelkie czynności radnych w tym: zajmowanie stanowiska w dyskusji, składanie poprawek, aż w końcu głosowanie przez Radnych są czynnościami w pełni jawnymi. Naszym zdaniem, właściwe czynności miały miejsce w momencie podania ich do publicznej wiadomości, tj. w dniu 30 kwietnia, po godz. 14.00. Stanowisko i poprawka została złożona przed głosowaniem i ogłoszeniem wyników głosowania; Po trzecie, zgodnie z przesłaną instrukcją głosowania nie można mówić o wiążącym charakterze kolejności przesyłania skanów/zdjęć kart do głosowania przez Radnych. Jedynym wiążącym terminem było w tym przypadku był termin ostatecznego przesłania kart - wyjaśnia
Klub radnych miasta w Radzie Miasta Gdyni, Prawo i Sprawiedliwość.

raz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: