Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prezydent Szczurek najpierw zabetonował Gdynię, teraz odkrył, że zieleń się przydaje

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 26 maja 2020 13:19

„Łąki potrzebne jak nigdy” – tak kolejny propagandowy tekst chwalący decyzje władz Gdyni z prezydentem Wojciechem Szczurkiem na czele zatytułowali autorzy na łamach tuby prasowej ekipy Samorządności gdynia.pl . Szkoda tylko, że nie wspomnieli, że władze miasta z morza i marzeń najpierw zabetonowała niemal całe miasto, a teraz szuka zbawienia w trudnej sytuacji w nielicznych trawnikach.


We wspomnianym wpisie czytamy: „Pojawiają się w Gdyni już od kilku lat, teraz dołączają do nich niekoszone trawniki – jeszcze nigdy ich obecność w miejskiej przestrzeni nie była aż tak potrzebna. To jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na walkę z suszą, która dokucza tej wiosny całej Polsce. Miejscy ogrodnicy już „zapuszczają” pierwsze trawniki”.


I bardzo dobrze, im więcej zieleni w mieście, tym tylko lepiej. Jednak urzędnicy zapomnieli wspomnieć, ile zielonych miejsc w ostatnich latach zniknęła z krajobrazu Gdyni, i ile zniknąć jeszcze może. Wystarczy wspomnieć wykarczowanie działki pod budowę lodowiska, o którego budowie słuch zaginął dawno temu, przy ulicy Morskiej, teren, gdzie jeszcze niedawno rosły bujne drzewa obok Banku Polskiego, gdzie teraz powstaje architektoniczny, betonowy koszmar, czy rozległego, niegdyś zielonego, terenu na rogu Armii Krajowej i Władysława IV, gdzie władze pozwoliły na postawienie kolejnego betonowego klocka, o zabetonowaniu okolic urokliwego Skweru Plymouth nie wspominając.

alt


Kto wie, na domiar złego, czy kolejna dawka ulubionego przez Wojciecha Szczurka betonu nie pojawi się na części Polanki Redłowskiej – wszak włodarze Gdyni chcą by powstał tam hotel…
- Kwietne łąki w Gdyni? Dlaczego nie? Gdynia przymierza się do tworzenia większej ilości kwietnych łąk. Oczywiście idea słuszna i warta pochwały w sytuacji grożącej nam suszy. Jednak łąka taka jest kolejnym wyborem po stworzeniu klasycznego parku i terenów zielonych. Dlaczego w Gdyni każdą wolną przestrzeń w strefie śródmiejskiej wykorzystuje się na budynki deweloperskie? Niestety miejsca te można by wykorzystać na tereny zielone – przyznaje Marcin Strzelczyk, gdyński działacz Lewicy, były kandydat na prezydenta miasta. - Cieszę się, że chociaż skrawki wolnej przestrzeni będą kwietniki łąkami. Mam propozycję, aby mieszkańcy sami wskazali te miejsca, a nie intuicja urzędników miejskich.
Jak dodał Strzelczyk, obok kwietnych łąk warto na poważnie zająć się zagospodarowaniem wody opadowej z deszczówki.


- Program taki jest w Gdyni ale wydaje mi się, że nie jest należycie wypromowany. Uważam, że trzeba przede wszystkim zająć się upowszechnieniem w mieście możliwości dofinansowania dla mieszkańców instalacji odzyskujących wodę deszczową. Warto też sfinansować takie instalacje w szkołach, aby już od najmłodszych lat edukować dzieci – podkreślił.

raz/fot. Łukasz Razowski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: