Duda - Trzaskowski 51,21:48,79 » Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła cząstkowe dane na podstawie wyników z 99,97 proc. obwodów. - Ogł... Andrzej Duda wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich » Według pierwszych sondażowych wyników II tury wyborów prezydenckich zwyciężył Andrzej Duda, który uz... Barwy kampanii A. Dudy » Kampania prezydencka przed II turą wyborów zbliża się do końca. W Gdańsku akcję wywieszania banerów ... Pellowski - piekarz niepokorny » Przed I turą wyborów prezydenckich gdański piekarz Grzegorz Pellowski przyjął w siedzibie swojej fir... Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję... » "Gazeta Wyborcza" wieszczy dziś na podstawie źródeł nieznanych, że pomysł połączenia Orlenu z Lotose... Daniel Obajtek: Nasz kraj, nasz rynek, nasz kapitał » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen- Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Grupy L... Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa, wchodząca w skład Grupy ORLEN, uruchomiła nowoczesną farmę wiatrową o mocy 31 MW. Now... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ...
Reklama
Duda - Trzaskowski 51,21:48,79
poniedziałek, 13 lipca 2020 07:03
Duda - Trzaskowski 51,21:48,79
Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła cząstkowe dane na podstawie wyn ...
niedziela, 12 lipca 2020 14:53
Już w pierwszej kolejce żużlowcy Zdunek Wybrzeże musieli przełkn ...
Lech zrewanżował się Lechii za Puchar Polski - wynik
niedziela, 12 lipca 2020 18:18
Lech zrewanżował się Lechii za Puchar Polski - wynik
Lechii nie udało się po raz drugi w ciągu czterech dni zdobyć Pozn ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Prezydent Szczurek najpierw zabetonował Gdynię, teraz odkrył, że zieleń się przydaje

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 26 maja 2020 13:19

„Łąki potrzebne jak nigdy” – tak kolejny propagandowy tekst chwalący decyzje władz Gdyni z prezydentem Wojciechem Szczurkiem na czele zatytułowali autorzy na łamach tuby prasowej ekipy Samorządności gdynia.pl . Szkoda tylko, że nie wspomnieli, że władze miasta z morza i marzeń najpierw zabetonowała niemal całe miasto, a teraz szuka zbawienia w trudnej sytuacji w nielicznych trawnikach.


We wspomnianym wpisie czytamy: „Pojawiają się w Gdyni już od kilku lat, teraz dołączają do nich niekoszone trawniki – jeszcze nigdy ich obecność w miejskiej przestrzeni nie była aż tak potrzebna. To jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na walkę z suszą, która dokucza tej wiosny całej Polsce. Miejscy ogrodnicy już „zapuszczają” pierwsze trawniki”.


I bardzo dobrze, im więcej zieleni w mieście, tym tylko lepiej. Jednak urzędnicy zapomnieli wspomnieć, ile zielonych miejsc w ostatnich latach zniknęła z krajobrazu Gdyni, i ile zniknąć jeszcze może. Wystarczy wspomnieć wykarczowanie działki pod budowę lodowiska, o którego budowie słuch zaginął dawno temu, przy ulicy Morskiej, teren, gdzie jeszcze niedawno rosły bujne drzewa obok Banku Polskiego, gdzie teraz powstaje architektoniczny, betonowy koszmar, czy rozległego, niegdyś zielonego, terenu na rogu Armii Krajowej i Władysława IV, gdzie władze pozwoliły na postawienie kolejnego betonowego klocka, o zabetonowaniu okolic urokliwego Skweru Plymouth nie wspominając.

alt


Kto wie, na domiar złego, czy kolejna dawka ulubionego przez Wojciecha Szczurka betonu nie pojawi się na części Polanki Redłowskiej – wszak włodarze Gdyni chcą by powstał tam hotel…
- Kwietne łąki w Gdyni? Dlaczego nie? Gdynia przymierza się do tworzenia większej ilości kwietnych łąk. Oczywiście idea słuszna i warta pochwały w sytuacji grożącej nam suszy. Jednak łąka taka jest kolejnym wyborem po stworzeniu klasycznego parku i terenów zielonych. Dlaczego w Gdyni każdą wolną przestrzeń w strefie śródmiejskiej wykorzystuje się na budynki deweloperskie? Niestety miejsca te można by wykorzystać na tereny zielone – przyznaje Marcin Strzelczyk, gdyński działacz Lewicy, były kandydat na prezydenta miasta. - Cieszę się, że chociaż skrawki wolnej przestrzeni będą kwietniki łąkami. Mam propozycję, aby mieszkańcy sami wskazali te miejsca, a nie intuicja urzędników miejskich.
Jak dodał Strzelczyk, obok kwietnych łąk warto na poważnie zająć się zagospodarowaniem wody opadowej z deszczówki.


- Program taki jest w Gdyni ale wydaje mi się, że nie jest należycie wypromowany. Uważam, że trzeba przede wszystkim zająć się upowszechnieniem w mieście możliwości dofinansowania dla mieszkańców instalacji odzyskujących wodę deszczową. Warto też sfinansować takie instalacje w szkołach, aby już od najmłodszych lat edukować dzieci – podkreślił.

raz/fot. Łukasz Razowski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: