Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Profesor Przybylski
piątek, 15 stycznia 2021 13:18
Profesor Przybylski
Nie ma już Wojtka.
Nie wyprowadzi swojej drużyny na żaden
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski –
niedziela, 03 stycznia 2021 19:15
Ryszard Kowalewski –
Ryszard Kowalewski jest artystą malarzem, w środowisku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prezydent Szczurek najpierw zabetonował Gdynię, teraz odkrył, że zieleń się przydaje

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 26 maja 2020 13:19

„Łąki potrzebne jak nigdy” – tak kolejny propagandowy tekst chwalący decyzje władz Gdyni z prezydentem Wojciechem Szczurkiem na czele zatytułowali autorzy na łamach tuby prasowej ekipy Samorządności gdynia.pl . Szkoda tylko, że nie wspomnieli, że władze miasta z morza i marzeń najpierw zabetonowała niemal całe miasto, a teraz szuka zbawienia w trudnej sytuacji w nielicznych trawnikach.


We wspomnianym wpisie czytamy: „Pojawiają się w Gdyni już od kilku lat, teraz dołączają do nich niekoszone trawniki – jeszcze nigdy ich obecność w miejskiej przestrzeni nie była aż tak potrzebna. To jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na walkę z suszą, która dokucza tej wiosny całej Polsce. Miejscy ogrodnicy już „zapuszczają” pierwsze trawniki”.


I bardzo dobrze, im więcej zieleni w mieście, tym tylko lepiej. Jednak urzędnicy zapomnieli wspomnieć, ile zielonych miejsc w ostatnich latach zniknęła z krajobrazu Gdyni, i ile zniknąć jeszcze może. Wystarczy wspomnieć wykarczowanie działki pod budowę lodowiska, o którego budowie słuch zaginął dawno temu, przy ulicy Morskiej, teren, gdzie jeszcze niedawno rosły bujne drzewa obok Banku Polskiego, gdzie teraz powstaje architektoniczny, betonowy koszmar, czy rozległego, niegdyś zielonego, terenu na rogu Armii Krajowej i Władysława IV, gdzie władze pozwoliły na postawienie kolejnego betonowego klocka, o zabetonowaniu okolic urokliwego Skweru Plymouth nie wspominając.

alt


Kto wie, na domiar złego, czy kolejna dawka ulubionego przez Wojciecha Szczurka betonu nie pojawi się na części Polanki Redłowskiej – wszak włodarze Gdyni chcą by powstał tam hotel…
- Kwietne łąki w Gdyni? Dlaczego nie? Gdynia przymierza się do tworzenia większej ilości kwietnych łąk. Oczywiście idea słuszna i warta pochwały w sytuacji grożącej nam suszy. Jednak łąka taka jest kolejnym wyborem po stworzeniu klasycznego parku i terenów zielonych. Dlaczego w Gdyni każdą wolną przestrzeń w strefie śródmiejskiej wykorzystuje się na budynki deweloperskie? Niestety miejsca te można by wykorzystać na tereny zielone – przyznaje Marcin Strzelczyk, gdyński działacz Lewicy, były kandydat na prezydenta miasta. - Cieszę się, że chociaż skrawki wolnej przestrzeni będą kwietniki łąkami. Mam propozycję, aby mieszkańcy sami wskazali te miejsca, a nie intuicja urzędników miejskich.
Jak dodał Strzelczyk, obok kwietnych łąk warto na poważnie zająć się zagospodarowaniem wody opadowej z deszczówki.


- Program taki jest w Gdyni ale wydaje mi się, że nie jest należycie wypromowany. Uważam, że trzeba przede wszystkim zająć się upowszechnieniem w mieście możliwości dofinansowania dla mieszkańców instalacji odzyskujących wodę deszczową. Warto też sfinansować takie instalacje w szkołach, aby już od najmłodszych lat edukować dzieci – podkreślił.

raz/fot. Łukasz Razowski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: