Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
piątek, 23 października 2020 21:10
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
Tylko swojej nieskuteczności piłkarze Lechii mogą zawdzięczać,

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dług Gdyni rośnie, a inwestycji nie ma. Przykrywką - koronawirus

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 02 maja 2020 14:55

Epidemia koronawirusa najwidoczniej spadła władzom Gdyni jak z nieba. Niestety. Stan pandemii - jak tłumaczą - spowodował zmniejszenie wpływów do budżetu. Te jednak wynoszą około 20 milionów złotych. Tymczasem władze chcą zaciągnąć kredyt w wysokości aż 180 milionów złotych!


W porządku obrad kwietniowej sesji rady miejskiej w Gdyni znalazł się punkt dotyczący dalszego zadłużania miasta. To obudziło dodatkowe pytania radnych - a przynajmniej radnych opozycji.
- Chcemy wiedzieć, dlaczego się zadłużamy, na co zostanie przeznaczone zadłużenie? - mówi Marek Dudziński, gdyński radny Prawa i Sprawiedliwości.


Jak dodał, w uzasadnieniu projektu tejże uchwały, nie podano ani jednej kwoty, żadnej wartości finansowej, która by pokazywała dlaczego miasto ma się dodatkowo zadłużać.
- Nasz klub wielokrotnie informował, że zadłużenie miasta z roku na rok rośnie i sytuacje staje się niebezpieczna - dodał Dudziński. - W roku 2015 mieliśmy zadłużenie 400 milionów złotych, w 2019 590 milinów, dziś doszliśmy do kwoty 737 milionów złotych. To wartość, która wynosi 57 procent dochodów bieżących naszego miasta. W ostatnim rankingu gazety Rzeczpospolita Gdynia znalazła się w pierwszej dwudziestce miast, które najgorzej radzą sobie z finansami publicznymi. To jednak włodarzom nie przeszkadza w tym, by nadal się zadłużać. Jeśli tak dalej pójdzie, to niebawem przekroczymy limit, i nie będziemy mogli korzystać z korzystania z kredytów. Dla nas, mieszkańców Gdyni oznacza to, że będzie trzeba sprzedawać mienie komunalne lub pozbywać się udziałów w spółkach, co władze miasta zrobiły w przypadku PEWiKu.

alt


Radni opozycji podkreślili, że miasto się zadłuża, przy braku inwestycji.
- Nadal nie mamy węzła Karwiny, Chylonia, w dalszym ciągu nie mamy wyremontowanej ulicy Chwarznieńskiej, dalej nie mamy lodowiska czy pływalni olimpijskiej - wylicza Dudziński. - Zadłużenie narasta, a inwestycje nie idą do przodu.
Dudziński poinformował, że w treści uzasadnienia uchwały, władze miasta tłumaczą, że Gdynia się zadłuża głównie z powodu walką z koronawirusem.


Warto dodać, że ekipa prezydenta Wojciecha Szczurka chce zaciągnąć w 2020 roku kredyt do wysokości 180 milionów złotych.


"Uruchomienie kredytu jest niezbędne dla zapewnienia płynności finansowej budżetu Miasta w związku z ograniczeniem spływu dochodów budżetowych spowodowanym złą sytuacją podmiotów gospodarczych poszkodowanych przez pandemię koronowirusa" - czytamy w uzasadnieniu.
- Poprosiłem o dokładne dane, liczby z tym związane. Wychodzi na to, że na walkę z koronawirusem miasto przeznaczyło 10.5 miliona złotych. Dodatkowe 10 milionów to są straty, które rzeczywiście koronawirus przyniósł, czyli straty podatkowe czy wpływy np. ze strefy płatnego parkowania. W uzasadnieniu czytamy, iż "miasto ponosi istotne koszty ekonomiczne". Czy w mieście o budżecie 2 miliardy złotych 20 milionów można uznać jako istotny koszt? - pyta radny opozycji. - Moim zdaniem nie, zwłaszcza, że miasto nie poniesie tych wszystkich kosztów, choćby jeśli chodzi o wydatki na imprezy, które zostaną lub już zostały odwołane.
raz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: