Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po... Odszedł wizjoner biznesu. Piotr Soyka nie żyje » Piotr Soyka, twórca i wieloletni prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding SA, autor globalnego suk... Feederowe Mistrzostwa Koła PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa » 1 sierpnia na kanale Śledziowym w miejscowości Trzcinisko zostały rozegrane Feederowe Mistrzostwa Ko... Tomasz Olenderek: Gdański terminal Krajowej Spółki Cukrowej S.A. będzi... » Rozmowa z Tomaszem Olenderkiem, Członkiem Zarządu KSC- W październiku 2019 roku Krajowa Spółka Cukro... Rafał Chwedoruk: Czas tasowania kart » Z dr hab. Rafałem Chwedorukiem, profesorem UW, komentatorem politycznym, historykiem myśli polityczn... Akt oskarżenia po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza » Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec siedmiu osób w sprawie odpo... Zmarł Jurek Janczukowicz » Znaliśmy go jako doskonałego płetwonurka. Człowieka od „Rekina” i czołgu z ulicy Hołdu Pruskiego w O...
Reklama
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
środa, 29 lipca 2020 16:09
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
Jerzy Śnieg, b. sekretarz PZPR w gminie Kwidzyn, milczący lider SLD ...
Składy na mecz eWinner Apator - Zdunek Wybrzeże
środa, 05 sierpnia 2020 13:22
Składy na mecz eWinner Apator - Zdunek Wybrzeże
W sobotę rozegrane zostaną mecze 6. kolejki eWinner 1. Ligi Żużlow ...
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
poniedziałek, 27 lipca 2020 17:38
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
22 sierpnia zainaugurowany zostanie sezon 2020/2021 PKO Ekstraklasy. T ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie opowieści Reimescha
poniedziałek, 27 lipca 2020 09:31
Gdańskie opowieści Reimescha
Ragimund Reimesch, austriacki artysta z Braszow, rumuńskiego miasta w ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Dług Gdyni rośnie, a inwestycji nie ma. Przykrywką - koronawirus

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 02 maja 2020 14:55

Epidemia koronawirusa najwidoczniej spadła władzom Gdyni jak z nieba. Niestety. Stan pandemii - jak tłumaczą - spowodował zmniejszenie wpływów do budżetu. Te jednak wynoszą około 20 milionów złotych. Tymczasem władze chcą zaciągnąć kredyt w wysokości aż 180 milionów złotych!


W porządku obrad kwietniowej sesji rady miejskiej w Gdyni znalazł się punkt dotyczący dalszego zadłużania miasta. To obudziło dodatkowe pytania radnych - a przynajmniej radnych opozycji.
- Chcemy wiedzieć, dlaczego się zadłużamy, na co zostanie przeznaczone zadłużenie? - mówi Marek Dudziński, gdyński radny Prawa i Sprawiedliwości.


Jak dodał, w uzasadnieniu projektu tejże uchwały, nie podano ani jednej kwoty, żadnej wartości finansowej, która by pokazywała dlaczego miasto ma się dodatkowo zadłużać.
- Nasz klub wielokrotnie informował, że zadłużenie miasta z roku na rok rośnie i sytuacje staje się niebezpieczna - dodał Dudziński. - W roku 2015 mieliśmy zadłużenie 400 milionów złotych, w 2019 590 milinów, dziś doszliśmy do kwoty 737 milionów złotych. To wartość, która wynosi 57 procent dochodów bieżących naszego miasta. W ostatnim rankingu gazety Rzeczpospolita Gdynia znalazła się w pierwszej dwudziestce miast, które najgorzej radzą sobie z finansami publicznymi. To jednak włodarzom nie przeszkadza w tym, by nadal się zadłużać. Jeśli tak dalej pójdzie, to niebawem przekroczymy limit, i nie będziemy mogli korzystać z korzystania z kredytów. Dla nas, mieszkańców Gdyni oznacza to, że będzie trzeba sprzedawać mienie komunalne lub pozbywać się udziałów w spółkach, co władze miasta zrobiły w przypadku PEWiKu.

alt


Radni opozycji podkreślili, że miasto się zadłuża, przy braku inwestycji.
- Nadal nie mamy węzła Karwiny, Chylonia, w dalszym ciągu nie mamy wyremontowanej ulicy Chwarznieńskiej, dalej nie mamy lodowiska czy pływalni olimpijskiej - wylicza Dudziński. - Zadłużenie narasta, a inwestycje nie idą do przodu.
Dudziński poinformował, że w treści uzasadnienia uchwały, władze miasta tłumaczą, że Gdynia się zadłuża głównie z powodu walką z koronawirusem.


Warto dodać, że ekipa prezydenta Wojciecha Szczurka chce zaciągnąć w 2020 roku kredyt do wysokości 180 milionów złotych.


"Uruchomienie kredytu jest niezbędne dla zapewnienia płynności finansowej budżetu Miasta w związku z ograniczeniem spływu dochodów budżetowych spowodowanym złą sytuacją podmiotów gospodarczych poszkodowanych przez pandemię koronowirusa" - czytamy w uzasadnieniu.
- Poprosiłem o dokładne dane, liczby z tym związane. Wychodzi na to, że na walkę z koronawirusem miasto przeznaczyło 10.5 miliona złotych. Dodatkowe 10 milionów to są straty, które rzeczywiście koronawirus przyniósł, czyli straty podatkowe czy wpływy np. ze strefy płatnego parkowania. W uzasadnieniu czytamy, iż "miasto ponosi istotne koszty ekonomiczne". Czy w mieście o budżecie 2 miliardy złotych 20 milionów można uznać jako istotny koszt? - pyta radny opozycji. - Moim zdaniem nie, zwłaszcza, że miasto nie poniesie tych wszystkich kosztów, choćby jeśli chodzi o wydatki na imprezy, które zostaną lub już zostały odwołane.
raz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: