Miasto nie może mieć tylko pięknej fasady » Radni klubu PiS złożyli do władz miasta zapytanie w związku z podziemnymi pomieszczeniami w centrum ... Książka odskocznią od problemów » W poniedziałek po dwumiesięcznej przerwie ponownie został otwarty Antykwariat Rejs przy ul. Kowalski... Życie w Gdańsku jak w Madrycie - ponad 400 tys. zł dla... » Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska, b. szef Aleksandry Dulkiewicz, który zatrudniał ją... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 15 czerwca uzdrowiska wznawiają swoją działalność. Pacjenci, którzy oczekują na leczenie uzdrowis... Animatorzy Just Dance zatańczyli dla podopiecznych Fundacji z Pompą » Z okazji Dnia Dziecka dla pacjentów Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii zatańczyli animatorzy... W tygodniku „Sieci”: Tak zaatakuje Rosja » Tygodnik „Sieci” w najnowszym numerze ujawnia szokującą prawdę na temat rosyjskich planów agresji na... Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa...
Reklama
Życie w Gdańsku jak w Madrycie - ponad 400 tys. zł dla...
środa, 03 czerwca 2020 06:56
Życie w Gdańsku jak w Madrycie - ponad 400 tys. zł dla...
Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska, b. szef Aleksandry ...
LOTOS PKH GDAŃSK zgłoszony do rozgrywek
środa, 03 czerwca 2020 10:01
LOTOS PKH GDAŃSK zgłoszony do rozgrywek
Pomorski Klub Hokejowy 2014 zgłosił się do rozgrywek Polskiej Hokej ...
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
niedziela, 31 maja 2020 17:55
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
15. piłkarskie derby Trójmiasta Lechia - Arka na poziomie ekstraklas ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
wtorek, 26 maja 2020 15:34
Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
Marian Stec należy obok Krystyny Jacobson do najstarszych przedstawic ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Dług Gdyni rośnie, a inwestycji nie ma. Przykrywką - koronawirus

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
sobota, 02 maja 2020 14:55

Epidemia koronawirusa najwidoczniej spadła władzom Gdyni jak z nieba. Niestety. Stan pandemii - jak tłumaczą - spowodował zmniejszenie wpływów do budżetu. Te jednak wynoszą około 20 milionów złotych. Tymczasem władze chcą zaciągnąć kredyt w wysokości aż 180 milionów złotych!


W porządku obrad kwietniowej sesji rady miejskiej w Gdyni znalazł się punkt dotyczący dalszego zadłużania miasta. To obudziło dodatkowe pytania radnych - a przynajmniej radnych opozycji.
- Chcemy wiedzieć, dlaczego się zadłużamy, na co zostanie przeznaczone zadłużenie? - mówi Marek Dudziński, gdyński radny Prawa i Sprawiedliwości.


Jak dodał, w uzasadnieniu projektu tejże uchwały, nie podano ani jednej kwoty, żadnej wartości finansowej, która by pokazywała dlaczego miasto ma się dodatkowo zadłużać.
- Nasz klub wielokrotnie informował, że zadłużenie miasta z roku na rok rośnie i sytuacje staje się niebezpieczna - dodał Dudziński. - W roku 2015 mieliśmy zadłużenie 400 milionów złotych, w 2019 590 milinów, dziś doszliśmy do kwoty 737 milionów złotych. To wartość, która wynosi 57 procent dochodów bieżących naszego miasta. W ostatnim rankingu gazety Rzeczpospolita Gdynia znalazła się w pierwszej dwudziestce miast, które najgorzej radzą sobie z finansami publicznymi. To jednak włodarzom nie przeszkadza w tym, by nadal się zadłużać. Jeśli tak dalej pójdzie, to niebawem przekroczymy limit, i nie będziemy mogli korzystać z korzystania z kredytów. Dla nas, mieszkańców Gdyni oznacza to, że będzie trzeba sprzedawać mienie komunalne lub pozbywać się udziałów w spółkach, co władze miasta zrobiły w przypadku PEWiKu.

alt


Radni opozycji podkreślili, że miasto się zadłuża, przy braku inwestycji.
- Nadal nie mamy węzła Karwiny, Chylonia, w dalszym ciągu nie mamy wyremontowanej ulicy Chwarznieńskiej, dalej nie mamy lodowiska czy pływalni olimpijskiej - wylicza Dudziński. - Zadłużenie narasta, a inwestycje nie idą do przodu.
Dudziński poinformował, że w treści uzasadnienia uchwały, władze miasta tłumaczą, że Gdynia się zadłuża głównie z powodu walką z koronawirusem.


Warto dodać, że ekipa prezydenta Wojciecha Szczurka chce zaciągnąć w 2020 roku kredyt do wysokości 180 milionów złotych.


"Uruchomienie kredytu jest niezbędne dla zapewnienia płynności finansowej budżetu Miasta w związku z ograniczeniem spływu dochodów budżetowych spowodowanym złą sytuacją podmiotów gospodarczych poszkodowanych przez pandemię koronowirusa" - czytamy w uzasadnieniu.
- Poprosiłem o dokładne dane, liczby z tym związane. Wychodzi na to, że na walkę z koronawirusem miasto przeznaczyło 10.5 miliona złotych. Dodatkowe 10 milionów to są straty, które rzeczywiście koronawirus przyniósł, czyli straty podatkowe czy wpływy np. ze strefy płatnego parkowania. W uzasadnieniu czytamy, iż "miasto ponosi istotne koszty ekonomiczne". Czy w mieście o budżecie 2 miliardy złotych 20 milionów można uznać jako istotny koszt? - pyta radny opozycji. - Moim zdaniem nie, zwłaszcza, że miasto nie poniesie tych wszystkich kosztów, choćby jeśli chodzi o wydatki na imprezy, które zostaną lub już zostały odwołane.
raz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: