Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdyńskie boiska mogą zagrażać zdrowiu dzieci

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 21 kwietnia 2020 11:55

altNie wiadomo kiedy gdyńskie dzieci ponownie będą mogły skorzystać z boisk sportowych zamkniętych na czas epidemii koronawirusa. Jak jednak już będą mogły na nie powrócić, nie oznacza to, że będą bezpieczne - na niektórych z nich mogły zostać zastosowane szkodliwe materiały. Władze Gdyni jednak problemu nie widzą.


Uwagę władz Gdyni na zagrożenie, jakie mogą stanowić materiały użyte przy budowie boisk na terenie miasta, zwróciła radna Mariola Śrubarczyk-Cichowska. Opierając się na doniesieniach medialnych dotyczących boiska w Warszawie.
- Artykuł dotyczył jednego z boisk na warszawskim Ursynowie, ale problem może dotyczyć wielu boisk w całej Polsce - zauważyła. - W granulacie tym wykryto znacznie podwyższone poziomy substancji, które są rakotwórcze, szkodliwie działają na rozrodczość, układ krwionośny i układ nerwowy.


Dlatego radna skierowała do władz Gdyni pytania dotyczące kontroli miejscowych boisk, z których korzysta przede wszystkim młodzież.


Jak czytamy w odpowiedzi udzielonej przez Rafała Klajnerta, udzielonej z upoważnienia prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, aktualnie na terenie miasta znajduje się 19 boisk ze sztuczną nawierzchnią trawiastą i wypełnianych granulatem, z czego 16 to obiekty przyszkolne.
- Biorąc pod uwagę zastosowane technologie oraz wymagane atesty, problem opisany w przywołanym artykule nie dotyczy potencjalnie żadnego z tych boisk. Nie ma jakichkolwiek przesłanek do przyjęcia, że granulat spełniający wszystkie normy bezpieczeństwa i posiadający wymagane atesty, z czasem traci te parametry - dodał przedstawiciel magistratu.

Niepokój budzi jednak zastosowanie w tej odpowiedzi słowa "potencjalnie"...
- Odpowiedź władz Gdyni mnie nie uspokaja. Określenie słowem potencjalnie jest odpowiedzią zachowawczą i sugeruje wyraźnie, że miasto nie jest pewne, czy boiska są bezpiecznie - komentuje radna Śrubarczuk-Cichowska. - Tylko, że miastu wydaje się, że są bezpieczne. W kontekście udowodnionej szkodliwości jednego z boisk w Warszawie przekonanie to zbyt mało. Miasto powinno sprawdzić wszystkie boiska, gdyż zdrowie mieszkańców Gdyni, a w szczególności dzieci korzystających z tych boisk jest wartością bezcenną.

Jak zapowiedziała przedstawicielka gdynian, będzie się stanowczo domagała kontroli wszystkich boisk ze sztuczna nawierzchnią.
raz


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items: