Miasto nie może mieć tylko pięknej fasady » Radni klubu PiS złożyli do władz miasta zapytanie w związku z podziemnymi pomieszczeniami w centrum ... Książka odskocznią od problemów » W poniedziałek po dwumiesięcznej przerwie ponownie został otwarty Antykwariat Rejs przy ul. Kowalski... Życie w Gdańsku jak w Madrycie - ponad 400 tys. zł dla... » Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska, b. szef Aleksandry Dulkiewicz, który zatrudniał ją... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 15 czerwca uzdrowiska wznawiają swoją działalność. Pacjenci, którzy oczekują na leczenie uzdrowis... Animatorzy Just Dance zatańczyli dla podopiecznych Fundacji z Pompą » Z okazji Dnia Dziecka dla pacjentów Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii zatańczyli animatorzy... W tygodniku „Sieci”: Tak zaatakuje Rosja » Tygodnik „Sieci” w najnowszym numerze ujawnia szokującą prawdę na temat rosyjskich planów agresji na... Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa...
Reklama
Życie w Gdańsku jak w Madrycie - ponad 400 tys. zł dla...
środa, 03 czerwca 2020 06:56
Życie w Gdańsku jak w Madrycie - ponad 400 tys. zł dla...
Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska, b. szef Aleksandry ...
LOTOS PKH GDAŃSK zgłoszony do rozgrywek
środa, 03 czerwca 2020 10:01
LOTOS PKH GDAŃSK zgłoszony do rozgrywek
Pomorski Klub Hokejowy 2014 zgłosił się do rozgrywek Polskiej Hokej ...
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
niedziela, 31 maja 2020 17:55
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
15. piłkarskie derby Trójmiasta Lechia - Arka na poziomie ekstraklas ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
wtorek, 26 maja 2020 15:34
Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
Marian Stec należy obok Krystyny Jacobson do najstarszych przedstawic ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Gdyńskie boiska mogą zagrażać zdrowiu dzieci

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 21 kwietnia 2020 11:55

altNie wiadomo kiedy gdyńskie dzieci ponownie będą mogły skorzystać z boisk sportowych zamkniętych na czas epidemii koronawirusa. Jak jednak już będą mogły na nie powrócić, nie oznacza to, że będą bezpieczne - na niektórych z nich mogły zostać zastosowane szkodliwe materiały. Władze Gdyni jednak problemu nie widzą.


Uwagę władz Gdyni na zagrożenie, jakie mogą stanowić materiały użyte przy budowie boisk na terenie miasta, zwróciła radna Mariola Śrubarczyk-Cichowska. Opierając się na doniesieniach medialnych dotyczących boiska w Warszawie.
- Artykuł dotyczył jednego z boisk na warszawskim Ursynowie, ale problem może dotyczyć wielu boisk w całej Polsce - zauważyła. - W granulacie tym wykryto znacznie podwyższone poziomy substancji, które są rakotwórcze, szkodliwie działają na rozrodczość, układ krwionośny i układ nerwowy.


Dlatego radna skierowała do władz Gdyni pytania dotyczące kontroli miejscowych boisk, z których korzysta przede wszystkim młodzież.


Jak czytamy w odpowiedzi udzielonej przez Rafała Klajnerta, udzielonej z upoważnienia prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, aktualnie na terenie miasta znajduje się 19 boisk ze sztuczną nawierzchnią trawiastą i wypełnianych granulatem, z czego 16 to obiekty przyszkolne.
- Biorąc pod uwagę zastosowane technologie oraz wymagane atesty, problem opisany w przywołanym artykule nie dotyczy potencjalnie żadnego z tych boisk. Nie ma jakichkolwiek przesłanek do przyjęcia, że granulat spełniający wszystkie normy bezpieczeństwa i posiadający wymagane atesty, z czasem traci te parametry - dodał przedstawiciel magistratu.

Niepokój budzi jednak zastosowanie w tej odpowiedzi słowa "potencjalnie"...
- Odpowiedź władz Gdyni mnie nie uspokaja. Określenie słowem potencjalnie jest odpowiedzią zachowawczą i sugeruje wyraźnie, że miasto nie jest pewne, czy boiska są bezpiecznie - komentuje radna Śrubarczuk-Cichowska. - Tylko, że miastu wydaje się, że są bezpieczne. W kontekście udowodnionej szkodliwości jednego z boisk w Warszawie przekonanie to zbyt mało. Miasto powinno sprawdzić wszystkie boiska, gdyż zdrowie mieszkańców Gdyni, a w szczególności dzieci korzystających z tych boisk jest wartością bezcenną.

Jak zapowiedziała przedstawicielka gdynian, będzie się stanowczo domagała kontroli wszystkich boisk ze sztuczna nawierzchnią.
raz


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items: