Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po... Odszedł wizjoner biznesu. Piotr Soyka nie żyje » Piotr Soyka, twórca i wieloletni prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding SA, autor globalnego suk... Feederowe Mistrzostwa Koła PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa » 1 sierpnia na kanale Śledziowym w miejscowości Trzcinisko zostały rozegrane Feederowe Mistrzostwa Ko... Tomasz Olenderek: Gdański terminal Krajowej Spółki Cukrowej S.A. będzi... » Rozmowa z Tomaszem Olenderkiem, Członkiem Zarządu KSC- W październiku 2019 roku Krajowa Spółka Cukro... Rafał Chwedoruk: Czas tasowania kart » Z dr hab. Rafałem Chwedorukiem, profesorem UW, komentatorem politycznym, historykiem myśli polityczn... Akt oskarżenia po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza » Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec siedmiu osób w sprawie odpo... Zmarł Jurek Janczukowicz » Znaliśmy go jako doskonałego płetwonurka. Człowieka od „Rekina” i czołgu z ulicy Hołdu Pruskiego w O...
Reklama
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
środa, 29 lipca 2020 16:09
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
Jerzy Śnieg, b. sekretarz PZPR w gminie Kwidzyn, milczący lider SLD ...
Składy na mecz eWinner Apator - Zdunek Wybrzeże
środa, 05 sierpnia 2020 13:22
Składy na mecz eWinner Apator - Zdunek Wybrzeże
W sobotę rozegrane zostaną mecze 6. kolejki eWinner 1. Ligi Żużlow ...
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
poniedziałek, 27 lipca 2020 17:38
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
22 sierpnia zainaugurowany zostanie sezon 2020/2021 PKO Ekstraklasy. T ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie opowieści Reimescha
poniedziałek, 27 lipca 2020 09:31
Gdańskie opowieści Reimescha
Ragimund Reimesch, austriacki artysta z Braszow, rumuńskiego miasta w ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Gdyńskie boiska mogą zagrażać zdrowiu dzieci

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 21 kwietnia 2020 11:55

altNie wiadomo kiedy gdyńskie dzieci ponownie będą mogły skorzystać z boisk sportowych zamkniętych na czas epidemii koronawirusa. Jak jednak już będą mogły na nie powrócić, nie oznacza to, że będą bezpieczne - na niektórych z nich mogły zostać zastosowane szkodliwe materiały. Władze Gdyni jednak problemu nie widzą.


Uwagę władz Gdyni na zagrożenie, jakie mogą stanowić materiały użyte przy budowie boisk na terenie miasta, zwróciła radna Mariola Śrubarczyk-Cichowska. Opierając się na doniesieniach medialnych dotyczących boiska w Warszawie.
- Artykuł dotyczył jednego z boisk na warszawskim Ursynowie, ale problem może dotyczyć wielu boisk w całej Polsce - zauważyła. - W granulacie tym wykryto znacznie podwyższone poziomy substancji, które są rakotwórcze, szkodliwie działają na rozrodczość, układ krwionośny i układ nerwowy.


Dlatego radna skierowała do władz Gdyni pytania dotyczące kontroli miejscowych boisk, z których korzysta przede wszystkim młodzież.


Jak czytamy w odpowiedzi udzielonej przez Rafała Klajnerta, udzielonej z upoważnienia prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, aktualnie na terenie miasta znajduje się 19 boisk ze sztuczną nawierzchnią trawiastą i wypełnianych granulatem, z czego 16 to obiekty przyszkolne.
- Biorąc pod uwagę zastosowane technologie oraz wymagane atesty, problem opisany w przywołanym artykule nie dotyczy potencjalnie żadnego z tych boisk. Nie ma jakichkolwiek przesłanek do przyjęcia, że granulat spełniający wszystkie normy bezpieczeństwa i posiadający wymagane atesty, z czasem traci te parametry - dodał przedstawiciel magistratu.

Niepokój budzi jednak zastosowanie w tej odpowiedzi słowa "potencjalnie"...
- Odpowiedź władz Gdyni mnie nie uspokaja. Określenie słowem potencjalnie jest odpowiedzią zachowawczą i sugeruje wyraźnie, że miasto nie jest pewne, czy boiska są bezpiecznie - komentuje radna Śrubarczuk-Cichowska. - Tylko, że miastu wydaje się, że są bezpieczne. W kontekście udowodnionej szkodliwości jednego z boisk w Warszawie przekonanie to zbyt mało. Miasto powinno sprawdzić wszystkie boiska, gdyż zdrowie mieszkańców Gdyni, a w szczególności dzieci korzystających z tych boisk jest wartością bezcenną.

Jak zapowiedziała przedstawicielka gdynian, będzie się stanowczo domagała kontroli wszystkich boisk ze sztuczna nawierzchnią.
raz


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items: