Niech się zabytki walą, zostaną po nas parkingi » Czy parking podziemny w obrębie Starego Miasta może zagrozić gdańskim zabytkom? To pytanie wymaga ry... Kolejny dar serca dla Oddziału Hematologii Dziecięcej » Osiem elektrycznie sterowanych łóżek Eleganza 2 Premium i jedno Tom 2 dla małych pacjentów otrzymał ... Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna! » Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie oszukujmy się, o to chodzi, żeby g... O ofiarach stanu wojennego w Radiu Gdańsk » Pieśni poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego, który od lat 70 (od wykonania „Obławy”) miał wielki w... W tygodniku „Sieci”: Nie będzie miękkiej gry w walce o wolność słowa » W najnowszym numerze „Sieci” mocny wywiad z prezesem TVP, Jackiem Kurskim: Nie będzie miękkiej gry w... Foto "Kwiatki": Szklane domy » Ludzkie mrowiska w szklanych biurowcach, czy o takich pisał Żeromski? Drastyczne podwyżki za wywóz śmieci, większy czynsz » W czwartek, 28 listopada, Rada Miasta Gdańska przegłosowała podwyżkę cen wywozu śmieci o 100 % oraz ... Jerzy Barzowski: Struk wpływom z podatku CIT nie wierzy, a drogi czeka... » Z radnym Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Art... Ostrożny pomorski budżet » Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk nie dowierza rządowi i zapowiadanym w projekcie b... Co do stycznia ukrywa Dulkiewicz? Borawski wyjaśnia - aktualizacja » Prezydent Aleksandra Dulkiewicz nie wniosła do programu czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska projek...
Reklama
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
wtorek, 03 grudnia 2019 21:54
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie os ...
LOTOS PKH podtrzymał zwycięską passę
wtorek, 03 grudnia 2019 21:44
LOTOS PKH podtrzymał zwycięską passę
Trzeci mecz z rzędu wygrali hokeiści LOTOS-u PKH. Gdańszczanie wygr ...
Zabójcze dziesięć minut dało Lechii awans do 1/4 Pucharu Polski
środa, 04 grudnia 2019 19:18
Zabójcze dziesięć minut dało Lechii awans do 1/4 Pucharu Polski
Przez 50 minut Lechia nie mogła znaleźć sposobu na Zagłębie i wyd ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Sentymentalny Gdańsk w grafice
poniedziałek, 25 listopada 2019 20:01
Sentymentalny Gdańsk w grafice
Przede mną na biurku leży spory zbiór czarno-białych kart pocztowy ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Współpraca. Polityka wschodnia

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 30 czerwca 2011 14:33

altOd odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. polityka wschodnia była kluczowym elementem dyplomatycznej i militarnej gry II Rzeczpospolitej. Po okresie PRL, kiedy siłą rzeczy strategiczne decyzje zapadały na Kremlu, polska dyplomacja wyraźnie waha się między jednoznacznie wschodnim priorytetem, a poszukiwaniem samorealizacji dla polskich aspiracji na Zachodzie.


Obecna administracja Donalda Tuska i obsada pałacu prezydenckiego ekipy Bronisława Komorowskiego zdaje się podejmować próby zachowania „złotej równowagi” i spełnić aspiracje szóstego co do wielkości państwa Unii. Naraża się więc na padające ze strony opozycji zarzuty braku wyrazistości, a nawet bierności i uległości wobec polityki hegemonów w tym rejonie świata czyli Moskwy i Berlina. Dla opozycji „złotym” okresem polskie polityki była prezydentura Lecha Kaczyńskiego. Tragicznie zmarły prezydent starał się bowiem realizować tzw. politykę jagiellońską. Co też narażało go na zarzuty ze strony oponentów i części publicystów o prowadzenie polityki wymachiwania szabelką.


Z definiowaniem założeń polityki zagranicznej nie ma kłopotu były szef prezydenckiej kancelarii minister Maciej Łopiński (na zdj.).
- Polityka zagraniczna Lecha Kaczyńskiego nie była skomplikowana. To była polityka budowania silnej pozycji Polski w oparciu o jak najlepsze relacje z Ukrainą, Gruzją, Azerbejdżanem, z państwami nadbałtyckimi. Nie tylko w sferze gospodarki, bezpieczeństwa energetycznego, ale też wspólnoty wartości. To budowało naszą pozycję w Unii Europejskiej, opartą o strategiczne partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi. Jednocześnie polityka ta wzmacniała naszą pozycję w relacjach z Rosją. Wielka szkoda, że w relacjach z Moskwą nastąpił zwrot – uważa Łopiński.

To etap jeszcze nie zamknięty. Polska polityka zagraniczna musi szukać sposobu na zneutralizowanie współpracy Rosji i Niemiec, które realizują swoje cele bez oglądania się na nasze interesy. Przykład - ułożenie gazociągu Nord Stream z Rosji do Niemiec w taki sposób, że uniemożliwi to żeglugę większych statków do Świnoujścia, blokując rozwój tego zespołu portowego.

Nie mam wątpliwości, że silna pozycja Polski wiąże się z naszą pozycją w regionie, opartą na stowarzyszenie z innymi państwami, działając tak, by nie zrazić naszych sąsiadów i nie wywołać obaw o polską dominację.

Prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskie będzie okazją do przeforsowania na unijnym forum wspólnej polityki wschodniej. Nie zrobią tego Hiszpanie, Włosi czy Brytyjczycy. Ich interesy lokują się bowiem na kierunku południowym. Będzie to więc probierzem naszej skuteczności. Tymczasem główną osią polityki zagranicznej stało się Partnerstwo Wschodnie, czyli wymiar wschodni polityki Unii Europejskiej  (Europejska Polityka Sąsiedztwa). Projekt Partnerstwa został zapoczątkowany przez polską dyplomację przy poparciu Szwecji w 2009 r. Jego założenia to współpraca z Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią poprzez preferencje handlowe, ułatwienia wizowe i programy pomocowe.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież