Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ... Stanowcze stanowisko Solidarności w sprawie szkoły w Kokoszkach » Stanowisko Prezydium Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ws... Korzystny wyrok dla MIIWŚ w sprawie zmian na wystawie głównej » 15 października 2020 r. zapadł wyrok w sprawie wprowadzonych zmian i uzupełnień na wystawie głównej ... Zaktualizowana informacja o punktach poboru wymazów w województwie pom... » W związku z tym, że sytuacja jest dynamiczna, a liczba zakażeń w kraju i województwie pomorskim ciąg...
Reklama
Gdańsk w strefie czerwonej
piątek, 16 października 2020 15:17
Gdańsk w strefie czerwonej
Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe
Mistrzynie zrewanżowały się hokeistkom Stoczniowca - GALERIA
niedziela, 18 października 2020 17:49
Mistrzynie zrewanżowały się hokeistkom Stoczniowca - GALERIA
W drugim spotkaniu Stoczniowca z Polonią mistrzynie Polski
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Współpraca. Polityka wschodnia

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 30 czerwca 2011 14:33

altOd odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. polityka wschodnia była kluczowym elementem dyplomatycznej i militarnej gry II Rzeczpospolitej. Po okresie PRL, kiedy siłą rzeczy strategiczne decyzje zapadały na Kremlu, polska dyplomacja wyraźnie waha się między jednoznacznie wschodnim priorytetem, a poszukiwaniem samorealizacji dla polskich aspiracji na Zachodzie.


Obecna administracja Donalda Tuska i obsada pałacu prezydenckiego ekipy Bronisława Komorowskiego zdaje się podejmować próby zachowania „złotej równowagi” i spełnić aspiracje szóstego co do wielkości państwa Unii. Naraża się więc na padające ze strony opozycji zarzuty braku wyrazistości, a nawet bierności i uległości wobec polityki hegemonów w tym rejonie świata czyli Moskwy i Berlina. Dla opozycji „złotym” okresem polskie polityki była prezydentura Lecha Kaczyńskiego. Tragicznie zmarły prezydent starał się bowiem realizować tzw. politykę jagiellońską. Co też narażało go na zarzuty ze strony oponentów i części publicystów o prowadzenie polityki wymachiwania szabelką.


Z definiowaniem założeń polityki zagranicznej nie ma kłopotu były szef prezydenckiej kancelarii minister Maciej Łopiński (na zdj.).
- Polityka zagraniczna Lecha Kaczyńskiego nie była skomplikowana. To była polityka budowania silnej pozycji Polski w oparciu o jak najlepsze relacje z Ukrainą, Gruzją, Azerbejdżanem, z państwami nadbałtyckimi. Nie tylko w sferze gospodarki, bezpieczeństwa energetycznego, ale też wspólnoty wartości. To budowało naszą pozycję w Unii Europejskiej, opartą o strategiczne partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi. Jednocześnie polityka ta wzmacniała naszą pozycję w relacjach z Rosją. Wielka szkoda, że w relacjach z Moskwą nastąpił zwrot – uważa Łopiński.

To etap jeszcze nie zamknięty. Polska polityka zagraniczna musi szukać sposobu na zneutralizowanie współpracy Rosji i Niemiec, które realizują swoje cele bez oglądania się na nasze interesy. Przykład - ułożenie gazociągu Nord Stream z Rosji do Niemiec w taki sposób, że uniemożliwi to żeglugę większych statków do Świnoujścia, blokując rozwój tego zespołu portowego.

Nie mam wątpliwości, że silna pozycja Polski wiąże się z naszą pozycją w regionie, opartą na stowarzyszenie z innymi państwami, działając tak, by nie zrazić naszych sąsiadów i nie wywołać obaw o polską dominację.

Prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskie będzie okazją do przeforsowania na unijnym forum wspólnej polityki wschodniej. Nie zrobią tego Hiszpanie, Włosi czy Brytyjczycy. Ich interesy lokują się bowiem na kierunku południowym. Będzie to więc probierzem naszej skuteczności. Tymczasem główną osią polityki zagranicznej stało się Partnerstwo Wschodnie, czyli wymiar wschodni polityki Unii Europejskiej  (Europejska Polityka Sąsiedztwa). Projekt Partnerstwa został zapoczątkowany przez polską dyplomację przy poparciu Szwecji w 2009 r. Jego założenia to współpraca z Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią poprzez preferencje handlowe, ułatwienia wizowe i programy pomocowe.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież