Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa wchodząca w skład Grupy ORLEN uruchomiła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ... Nitras i Karnowski - twarze Trzaskowskiego » Zanim obywatel Trzaskowski udoskonali demokrację eliminując zbędne pytania, towarzysz jego kampanii,... Zarząd Razem za... 0,8 mln zł » Liderzy socjalistycznej partii Razem zarobili... w zarządzie partii Razem w 2019 roku po 200 tys. zł... Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier...
Reklama
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
wtorek, 07 lipca 2020 17:49
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrekt ...
Składy na inaugurację eWinner 1. Ligi Żużlowej
środa, 08 lipca 2020 13:28
Składy na inaugurację eWinner 1. Ligi Żużlowej
Zdunek Wybrzeże i Unia Tarnów podały składy na inauguracyjny mecz ...
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
środa, 08 lipca 2020 21:08
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
Lechia stanie przed szansą obrony Pucharu Polski. Podopieczni Piotra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Współpraca. Polityka wschodnia

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 30 czerwca 2011 14:33

altOd odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. polityka wschodnia była kluczowym elementem dyplomatycznej i militarnej gry II Rzeczpospolitej. Po okresie PRL, kiedy siłą rzeczy strategiczne decyzje zapadały na Kremlu, polska dyplomacja wyraźnie waha się między jednoznacznie wschodnim priorytetem, a poszukiwaniem samorealizacji dla polskich aspiracji na Zachodzie.


Obecna administracja Donalda Tuska i obsada pałacu prezydenckiego ekipy Bronisława Komorowskiego zdaje się podejmować próby zachowania „złotej równowagi” i spełnić aspiracje szóstego co do wielkości państwa Unii. Naraża się więc na padające ze strony opozycji zarzuty braku wyrazistości, a nawet bierności i uległości wobec polityki hegemonów w tym rejonie świata czyli Moskwy i Berlina. Dla opozycji „złotym” okresem polskie polityki była prezydentura Lecha Kaczyńskiego. Tragicznie zmarły prezydent starał się bowiem realizować tzw. politykę jagiellońską. Co też narażało go na zarzuty ze strony oponentów i części publicystów o prowadzenie polityki wymachiwania szabelką.


Z definiowaniem założeń polityki zagranicznej nie ma kłopotu były szef prezydenckiej kancelarii minister Maciej Łopiński (na zdj.).
- Polityka zagraniczna Lecha Kaczyńskiego nie była skomplikowana. To była polityka budowania silnej pozycji Polski w oparciu o jak najlepsze relacje z Ukrainą, Gruzją, Azerbejdżanem, z państwami nadbałtyckimi. Nie tylko w sferze gospodarki, bezpieczeństwa energetycznego, ale też wspólnoty wartości. To budowało naszą pozycję w Unii Europejskiej, opartą o strategiczne partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi. Jednocześnie polityka ta wzmacniała naszą pozycję w relacjach z Rosją. Wielka szkoda, że w relacjach z Moskwą nastąpił zwrot – uważa Łopiński.

To etap jeszcze nie zamknięty. Polska polityka zagraniczna musi szukać sposobu na zneutralizowanie współpracy Rosji i Niemiec, które realizują swoje cele bez oglądania się na nasze interesy. Przykład - ułożenie gazociągu Nord Stream z Rosji do Niemiec w taki sposób, że uniemożliwi to żeglugę większych statków do Świnoujścia, blokując rozwój tego zespołu portowego.

Nie mam wątpliwości, że silna pozycja Polski wiąże się z naszą pozycją w regionie, opartą na stowarzyszenie z innymi państwami, działając tak, by nie zrazić naszych sąsiadów i nie wywołać obaw o polską dominację.

Prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskie będzie okazją do przeforsowania na unijnym forum wspólnej polityki wschodniej. Nie zrobią tego Hiszpanie, Włosi czy Brytyjczycy. Ich interesy lokują się bowiem na kierunku południowym. Będzie to więc probierzem naszej skuteczności. Tymczasem główną osią polityki zagranicznej stało się Partnerstwo Wschodnie, czyli wymiar wschodni polityki Unii Europejskiej  (Europejska Polityka Sąsiedztwa). Projekt Partnerstwa został zapoczątkowany przez polską dyplomację przy poparciu Szwecji w 2009 r. Jego założenia to współpraca z Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią poprzez preferencje handlowe, ułatwienia wizowe i programy pomocowe.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież