Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o... W tygodniku „Sieci”: Kto naprawdę stoi za Trzaskowskim » W najnowszym numerze „Sieci” wszystko o Rafale Trzaskowskim, który przez lata był wiernym żołnierzem... Sztuka Solidarności » Solidarność ma kilka pomników, legendarnych postaci, a w 40 rocznicę Sierpnia '80 będzie miała swoje... Andrzej Duda wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich » Andrzej Duda wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich - tak wynika z pierwszych sondażowych wynikó...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
piątek, 26 czerwca 2020 18:16
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
Raków Częstochowa zdominował Arkę Gdynia w pierwszej połowie. W d ...
Wejście Zwolińskiego na wagę trzech punktów
niedziela, 28 czerwca 2020 16:17
Wejście Zwolińskiego na wagę trzech punktów
Po raz kolejny w tym sezonie Lechia musiała gonić wynik. Od początk ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
poniedziałek, 22 czerwca 2020 09:34
Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
Na malowane przez siebie płótna przenosił przede wszystkim trudną ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Wilno w Gdańsku - Kaziuki

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 30 czerwca 2011 09:11

altNasz sentyment do Wileńszczyzny, ziemi rodzinnej wielu Polaków jest naturalny. Te związki z Litwą widać na kościelnych epitafiach, cmentarzach, we wspomnieniach, ale i we współczesnym dążeniu do poprawnego ułożenia relacji z sąsiadem.


Polacy z Wileńszczyzny po II wojnie światowej starali się ułożyć swoje losy głównie na Pomorzu gdańskim. Nie bez przyczyny więc m.in. w Sopocie działał tajny okręg mobilizacyjny AK. O losach mieszkańców Wilna, Ejszyszek, Solecznik, Nowogródka, Grodna, czy Trok zdecydowali najpierw Hitler, Stalin, Ribbentrop i Mołotow, a później triumwirat Stalin-Churchill-Roosevelt. Polacy zamieszkujący teren Litwy wyruszyli w podróż na Zachód. Za swoją Ojczyznę uznając hanzeatycki Gdańsk, sopocki kurort i polską Gdynię. Wnieśli na Pomorze śpiewną mowę, przywiązanie do tradycji i zdecydowany sprzeciw wobec narzuconego ze Wschodu ustroju. Co trzeci mieszkaniec Gdańska ma Wileńskie korzenie. Symbolem pokolenia jest Czesław Miłosz, który rozkochanie do Litwy i terenów pogranicza przemienił w Nagrodę Nobla. Matka poety spoczywa na sopockim cmentarzu. Od niedawna poeta ma też skwer swego imienia w Sopocie pomiędzy kościołem św. Andrzeja Boboli a Hotelem Sheraton.


Wileńska tradycja szczególnie widoczna jest podczas jarmarku w dzień Świętego Kazimierza Królewicza - patrona Polski i Litwy. Tradycyjny jarmark, nawiązujący do odbywającego się od XVII wieku jarmarku odpustowego w na Placu Katedralnym, a od 1901 roku na placu Łukiskim w Wilnie, zadomowił się w Gdańsku. Na stoiskach pojawiają się wielkanocne palmy, kindziuk, wileński chleb, piernikowe serca i sękacze. W organizacji jarmarku uczestniczą m.in. działacze Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. W tym czasie czuć się mogą na gdańskim Głównym Mieście tak, jak gdyby chodzili po wileńskich uliczkach. Od kilku lat dzięki Jarmarkowi Wileńskiemu i Targ Węglowy w Gdańsku zmienia się w litewską enklawę. Odwiedzają ją tysiące gdańszczan.
ASG


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież