”W Gdańsku staliśmy tak jak mur” » Do dziś ostateczna liczba obrońców placówki na Westerplatte we wrześniu1939 roku jest nieznana. Przy... G. Pellowski: nie dla parkingu - umowy z gminą jawne » Czy parking podziemny w obrębie Starego Miasta może zagrozić gdańskim zabytkom? To pytanie wymaga ry... Kolejny dar serca dla Oddziału Hematologii Dziecięcej » Osiem elektrycznie sterowanych łóżek Eleganza 2 Premium i jedno Tom 2 dla małych pacjentów otrzymał ... Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna! » Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie oszukujmy się, o to chodzi, żeby g... O ofiarach stanu wojennego w Radiu Gdańsk » Pieśni poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego, który od lat 70 (od wykonania „Obławy”) miał wielki w... W tygodniku „Sieci”: Nie będzie miękkiej gry w walce o wolność słowa » W najnowszym numerze „Sieci” mocny wywiad z prezesem TVP, Jackiem Kurskim: Nie będzie miękkiej gry w... Foto "Kwiatki": Szklane domy » Ludzkie mrowiska w szklanych biurowcach, czy o takich pisał Żeromski? Drastyczne podwyżki za wywóz śmieci, większy czynsz » W czwartek, 28 listopada, Rada Miasta Gdańska przegłosowała podwyżkę cen wywozu śmieci o 100 % oraz ... Jerzy Barzowski: Struk wpływom z podatku CIT nie wierzy, a drogi czeka... » Z radnym Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Art... Ostrożny pomorski budżet » Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk nie dowierza rządowi i zapowiadanym w projekcie b...
Reklama
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
wtorek, 03 grudnia 2019 21:54
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie os ...
LOTOS PKH podtrzymał zwycięską passę
wtorek, 03 grudnia 2019 21:44
LOTOS PKH podtrzymał zwycięską passę
Trzeci mecz z rzędu wygrali hokeiści LOTOS-u PKH. Gdańszczanie wygr ...
Zabójcze dziesięć minut dało Lechii awans do 1/4 Pucharu Polski
środa, 04 grudnia 2019 19:18
Zabójcze dziesięć minut dało Lechii awans do 1/4 Pucharu Polski
Przez 50 minut Lechia nie mogła znaleźć sposobu na Zagłębie i wyd ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Sentymentalny Gdańsk w grafice
poniedziałek, 25 listopada 2019 20:01
Sentymentalny Gdańsk w grafice
Przede mną na biurku leży spory zbiór czarno-białych kart pocztowy ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Wilno w Gdańsku - Kaziuki

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 30 czerwca 2011 09:11

altNasz sentyment do Wileńszczyzny, ziemi rodzinnej wielu Polaków jest naturalny. Te związki z Litwą widać na kościelnych epitafiach, cmentarzach, we wspomnieniach, ale i we współczesnym dążeniu do poprawnego ułożenia relacji z sąsiadem.


Polacy z Wileńszczyzny po II wojnie światowej starali się ułożyć swoje losy głównie na Pomorzu gdańskim. Nie bez przyczyny więc m.in. w Sopocie działał tajny okręg mobilizacyjny AK. O losach mieszkańców Wilna, Ejszyszek, Solecznik, Nowogródka, Grodna, czy Trok zdecydowali najpierw Hitler, Stalin, Ribbentrop i Mołotow, a później triumwirat Stalin-Churchill-Roosevelt. Polacy zamieszkujący teren Litwy wyruszyli w podróż na Zachód. Za swoją Ojczyznę uznając hanzeatycki Gdańsk, sopocki kurort i polską Gdynię. Wnieśli na Pomorze śpiewną mowę, przywiązanie do tradycji i zdecydowany sprzeciw wobec narzuconego ze Wschodu ustroju. Co trzeci mieszkaniec Gdańska ma Wileńskie korzenie. Symbolem pokolenia jest Czesław Miłosz, który rozkochanie do Litwy i terenów pogranicza przemienił w Nagrodę Nobla. Matka poety spoczywa na sopockim cmentarzu. Od niedawna poeta ma też skwer swego imienia w Sopocie pomiędzy kościołem św. Andrzeja Boboli a Hotelem Sheraton.


Wileńska tradycja szczególnie widoczna jest podczas jarmarku w dzień Świętego Kazimierza Królewicza - patrona Polski i Litwy. Tradycyjny jarmark, nawiązujący do odbywającego się od XVII wieku jarmarku odpustowego w na Placu Katedralnym, a od 1901 roku na placu Łukiskim w Wilnie, zadomowił się w Gdańsku. Na stoiskach pojawiają się wielkanocne palmy, kindziuk, wileński chleb, piernikowe serca i sękacze. W organizacji jarmarku uczestniczą m.in. działacze Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. W tym czasie czuć się mogą na gdańskim Głównym Mieście tak, jak gdyby chodzili po wileńskich uliczkach. Od kilku lat dzięki Jarmarkowi Wileńskiemu i Targ Węglowy w Gdańsku zmienia się w litewską enklawę. Odwiedzają ją tysiące gdańszczan.
ASG


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież