Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Jastrzębski Węgiel pewnie pokonał Trefla
sobota, 24 października 2020 19:50
Jastrzębski Węgiel pewnie pokonał Trefla
Bez punktu i wygranego seta wracają Jastrzębia-Zdroju siatkarze
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
piątek, 23 października 2020 21:10
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
Tylko swojej nieskuteczności piłkarze Lechii mogą zawdzięczać,

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Odsłonięto pomnik Anny Walentynowicz

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
sobota, 15 sierpnia 2015 19:33

Kilkaset osób, w tym wielu polityków, pojawiło się na uroczystości odsłonięcia pomnika Anny Walentynowicz, który stanął na skwerze im. Anny Walentynowicz przy ul. Waryńskiego we Wrzeszczu.Datę 15 sierpnia wybrano na odsłonięcie pomnika nie przypadkowo. To dzień urodzin Anny Walentynowicz.


alt
Na uroczystości pojawiło się kilkaset osób. Wiele z nich przybyło z biało-czerwony flagami i transparentami z hasłami dotyczącymi m.in. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. W uroczystości udział wzięli syn Anny Walentynowicz Janusz oraz wnuczka Katarzyna i wnuk Piotr, a także m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Maciej Łopiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, poseł Antoni Macierewicz, Piotr Duda, lider NSZZ „Solidarność”, pomorscy politycy PiS - Danuta Sikora, Jolanta Szczypińska, Kazimierz Koralewski, Grzegorz Strzelczyk oraz Andrzej Gwiazda, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ "Solidarność", z żoną Joanną.


alt


alt- Przyjmijcie panią Anię jak własną sąsiadkę. Opiekujcie się tym miejscem, tym pomnikiem, tak jak ona opiekowała się niegdyś wami - powiedział Paweł Adamowicz, który podziękował również Stowarzyszeniu "Godność", od którego wyszła inicjatywa wzniesienia pomnika, a także jego głównemu fundatorowi Romanowi Rojkowi, Radzie Miasta Gdańska oraz radzie dzielnicy.


alt

Od lewej: Piotr Walentynowicz, Janusz Walentynowicz i Katarzyna Walentynowiczalt
- Mieszkała obok tego placu. Uznaliśmy więc, że miejsce nadaje się idealnie, by upamiętnić panią Annę - powiedział Czesław Nowak ze Stowarzyszenia Godność. - Odtąd pomnik ten jest własnością miasta, własnością gdańszczan - zakończył Nowak przekazując akt własności pomnika na ręce prezydenta Adamowicza.


altOdsłonięcia pomnika dokonali syn Janusz i wnuczęta Katarzyna i Piotr. - Bardzo dziękuję państwu za liczne przybycie - wyznał Janusz Walentynowicz. - Nie spodziewałem się, że państwa hojność będzie tak wielka. Chciałbym, żeby ten pomnik był symbolem czegoś, co potocznie można nazwać "normalnością". Symbolem tego, że obok nas są ludzie, którzy w życiu niekoniecznie kierują się własnymi korzyściami, ale też troską o innych ludzi. Tak postępowała moja mama.


alt

Na skwerze można obejrzeć wystawę poświęconą Annie Walentynowicz


- 5 lat czekaliśmy na pomnik Anny Walentynowicz. Tyle samo czasu czekamy na pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. I wciąż nie możemy się go doczekać - powiedział abp. Sławoj Leszek Głódź po poświęceniu pomnika.


Maciej Łopiński odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent napisał w nim m.in. że "dotąd jej zasługi nie były należycie eksponowane" a jako pierwszy z "zapomnienia wydobył ją prezydent Lech Kaczyński" nadając najwyższe odznaczenie Order Orła Białego.


alt

Maciej Łopiński składa wiązankę od prezydenta Andrzeja Dudy


Antoni Macierewicz odczytał list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, ale także - w swoim przemówieniu - odniósł się do niewyjaśnionej jego zdaniem śmierci Walentynowicz. Jej śmierć jest nie mniej istotna dla Polski i Polaków niż jej życie. Jej śmierć, której wszystkich okoliczności do dzisiaj nie znamy. Jej śmierć, w której zawiera się także tajemnica miejsca, gdzie znajduje się ciało Anny Walentynowicz. Aniu, przyrzekamy, iż prawda zostanie wyjaśniona - stwierdził Macierewicz.


alt- Dziś chcę to bardzo wyraźnie powiedzieć: nie byłoby Solidarności bez Anny Walentynowicz - powiedział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież