Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Profesor Przybylski
piątek, 15 stycznia 2021 13:18
Profesor Przybylski
Nie ma już Wojtka.
Nie wyprowadzi swojej drużyny na żaden
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski –
niedziela, 03 stycznia 2021 19:15
Ryszard Kowalewski –
Ryszard Kowalewski jest artystą malarzem, w środowisku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Odsłonięto pomnik Anny Walentynowicz

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
sobota, 15 sierpnia 2015 19:33

Kilkaset osób, w tym wielu polityków, pojawiło się na uroczystości odsłonięcia pomnika Anny Walentynowicz, który stanął na skwerze im. Anny Walentynowicz przy ul. Waryńskiego we Wrzeszczu.Datę 15 sierpnia wybrano na odsłonięcie pomnika nie przypadkowo. To dzień urodzin Anny Walentynowicz.


alt
Na uroczystości pojawiło się kilkaset osób. Wiele z nich przybyło z biało-czerwony flagami i transparentami z hasłami dotyczącymi m.in. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. W uroczystości udział wzięli syn Anny Walentynowicz Janusz oraz wnuczka Katarzyna i wnuk Piotr, a także m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Maciej Łopiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, poseł Antoni Macierewicz, Piotr Duda, lider NSZZ „Solidarność”, pomorscy politycy PiS - Danuta Sikora, Jolanta Szczypińska, Kazimierz Koralewski, Grzegorz Strzelczyk oraz Andrzej Gwiazda, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ "Solidarność", z żoną Joanną.


alt


alt- Przyjmijcie panią Anię jak własną sąsiadkę. Opiekujcie się tym miejscem, tym pomnikiem, tak jak ona opiekowała się niegdyś wami - powiedział Paweł Adamowicz, który podziękował również Stowarzyszeniu "Godność", od którego wyszła inicjatywa wzniesienia pomnika, a także jego głównemu fundatorowi Romanowi Rojkowi, Radzie Miasta Gdańska oraz radzie dzielnicy.


alt

Od lewej: Piotr Walentynowicz, Janusz Walentynowicz i Katarzyna Walentynowiczalt
- Mieszkała obok tego placu. Uznaliśmy więc, że miejsce nadaje się idealnie, by upamiętnić panią Annę - powiedział Czesław Nowak ze Stowarzyszenia Godność. - Odtąd pomnik ten jest własnością miasta, własnością gdańszczan - zakończył Nowak przekazując akt własności pomnika na ręce prezydenta Adamowicza.


altOdsłonięcia pomnika dokonali syn Janusz i wnuczęta Katarzyna i Piotr. - Bardzo dziękuję państwu za liczne przybycie - wyznał Janusz Walentynowicz. - Nie spodziewałem się, że państwa hojność będzie tak wielka. Chciałbym, żeby ten pomnik był symbolem czegoś, co potocznie można nazwać "normalnością". Symbolem tego, że obok nas są ludzie, którzy w życiu niekoniecznie kierują się własnymi korzyściami, ale też troską o innych ludzi. Tak postępowała moja mama.


alt

Na skwerze można obejrzeć wystawę poświęconą Annie Walentynowicz


- 5 lat czekaliśmy na pomnik Anny Walentynowicz. Tyle samo czasu czekamy na pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. I wciąż nie możemy się go doczekać - powiedział abp. Sławoj Leszek Głódź po poświęceniu pomnika.


Maciej Łopiński odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent napisał w nim m.in. że "dotąd jej zasługi nie były należycie eksponowane" a jako pierwszy z "zapomnienia wydobył ją prezydent Lech Kaczyński" nadając najwyższe odznaczenie Order Orła Białego.


alt

Maciej Łopiński składa wiązankę od prezydenta Andrzeja Dudy


Antoni Macierewicz odczytał list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, ale także - w swoim przemówieniu - odniósł się do niewyjaśnionej jego zdaniem śmierci Walentynowicz. Jej śmierć jest nie mniej istotna dla Polski i Polaków niż jej życie. Jej śmierć, której wszystkich okoliczności do dzisiaj nie znamy. Jej śmierć, w której zawiera się także tajemnica miejsca, gdzie znajduje się ciało Anny Walentynowicz. Aniu, przyrzekamy, iż prawda zostanie wyjaśniona - stwierdził Macierewicz.


alt- Dziś chcę to bardzo wyraźnie powiedzieć: nie byłoby Solidarności bez Anny Walentynowicz - powiedział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież