KKS Gedania » W ślad za olbrzymim zainteresowaniem jakie wzbudziły publikacje „Gazety Gdańskiej” na temat obrony p... Krzysztof Dośla: Andrzej Duda jest blisko „Solidarności” » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... „Solidarność” poprze kandydaturę Andrzeja Dudy? » Obradujący w Zakopanem członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” dzisiaj, czwartek 20 luty, dys... Komornik w SM Ujeścisko » W środę w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko pojawił się komornik w asyście policji celem... Barzowski pyta Struka o rondo Bonny » Jerzy Barzowski, szef klubu PiS w sejmiku pomorskim, skierował do marszałka Mieczysława Struka inter... Czy to definitywny koniec Starej Oliwy? » Raczej tak, nie ma się już czym łudzić. Degradacja tej jeszcze do niedawna spokojnej dzielnicy zosta... Rok 2019 na pomorskich drogach: mniej wypadków, ale więcej ofiar śmier... » W roku 2019 na pomorskich drogach spadła liczba wypadków względem roku 2018, ale niestety było więce... Pomorski NFZ zamknął rok 2019 » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ ostatecznie podsumował wydatki poniesione w roku 2019 na świadczenia... Konwencja wyborcza prezydenta Andrzeja Dudy: mobilizacja elektoratu » Konwencja wyborcza ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy w warszawskiej Hali Expo w ... Korty SKT dla... SKT - klęska Karnowskiego » Podczas niejawnego posiedzenia Sąd Okręgowy w Gdańsku ujawnił w księdze wieczystej prawo Sopockiego ...
Reklama
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
czwartek, 13 lutego 2020 11:12
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
Władze Gdańska odznaczają ławników Sądu Rejonowego Gdańsk-Połu ...
LOTOS PKH po raz piąty nie znalazł sposobu na Podhale
niedziela, 16 lutego 2020 20:22
LOTOS PKH po raz piąty nie znalazł sposobu na Podhale
Hokeiści LOTOS-u PKH przegraną zakończyli rundę zasadniczą Polski ...
Lechia ma patent na Piasta
piątek, 14 lutego 2020 22:00
Lechia ma patent na Piasta
W trzecim w tym sezonie meczu z Piastem Lechia po raz trzeci schodził ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

August von Brandis
wtorek, 11 lutego 2020 17:05
August von Brandis
Pod koniec 2013 roku pisałem o postaci artysty, którego nazwisko prz ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Pożegnanie Stanisława Michalskiego

altNa cmentarzu Srebrzysko kilkaset osób pożegnało Stanisława Michalskiego, wybitnego gdańskiego aktora, wieloletniego dyrektora Teatru Wybrzeże.

Przy urnie przemawiali przyjaciele artysty: Jerzy Kiszkis i Władysław Zawistowski. - Ujawniałeś swoim aktorstwem wielkość powołania - podkreślił arcybiskup Tadeusz Gocłowski. A głęboko poruszony Mirosław Baka powiedział: - Wspaniały facet, mój pierwszy najukochańszy dyrektor.

Wybitnego gdańskiego aktora, człowieka pełnokrwistego, zmieszanego z polska historią w jej wielu barwach i emocjach żegnało wielu znanych gdańszczan z różnych gdańskich podwórek. Nie było tylko żadnego prezydenta, wojewody ani marszałka. A rzecznik gdańskiego prezydenta Antoni Pawlak jedynie narzekał na zbyt długie pożegnania.


***

Tłumnie zgromadzeni uczestnicy okoliczności pogrzebowych, z wielkim bólem odprowadzali skremowane ciało Michalskiego na miejsce wiecznego spoczynku. Uroczystość celebrował Abp. Tadeusz Gocłowski, który jak wynikało z mowy końcowej, znał Michalskiego osobiście. Duchowny zapewniał, że aktor odszedł do wieczności pojednany z Bogiem, jak i zjednoczony z Nim w sakramencie Komunii Świętej.


Michalskiego żegnał także Jerzy Kiszkis, jego długoletni współpracownik i przyjaciel, który wygłosił naprawdę wzruszającą i spontaniczną mowę pożegnalną, w której między innymi powiedział: Staszku, byłeś człowiekiem, który budził różne emocje, ale nigdy nie pozostawał obojętny, myślę, że nie zaszkodziłoby na nagrobnej tablicy, tuż pod Twoim imieniem i nazwiskiem, dopisać – V.I.P (…), ale chyba nie ma to teraz znaczenia, bo zawsze mówiłeś, że nie chciałbyś być najbogatszym na cmentarzu.


Nie obyło się także, bez wspomnień z życia aktora. Podkreślano, że od lat związany był z Teatrem Wybrzeże, że jako młody absolwent szkoły teatralnej trafił na deski gdańskiego Teatru, gdzie z pokorą i pełnym zaangażowaniem przyjmował te mniejsze i większe role. Obecni na uroczystości, dostali okazję do osobistej refleksji, związanej z życiem i działalnością aktora. Prochy Stanisława Michalskiego, spoczęły w jednej z małych grot cmentarnej ściany nagrobkowej.

Kamila Bukowska 

Fot. Maciej Kostun


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


altRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+3 #1 recenzent 2011-02-05 11:24
na cmentarzu przedstawiono nową wersję życiorysu staszka,wyszło że ten uroczy biesiadnik i hulajdusza też był w opozycji i walczył z systemem,czyżby kolejny członek KC i Egekutywy pzpr w Gdańsku,który walczył w przebtraniu?szkoda że nikt nie zapytał kusinskiej która była na pogrzebie,jak gen.Cygan wtedy wojewoda wnioskował o nominacje dla staszka w teatrze,byli też na pogrzebie jego koledzy od deklamacji pierwszomajowyc h.a staszek to był po prostu świetny facet,jakt to uczciwie powiedział baka
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież