Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta... Wyborczy finisz - Chmiel obłudnie pod bramą TVP Gdańsk, Biedroń kręci ... » Wybory na finiszu. Przed bramą TVP 3 Gdańsk przypomniała o sobie posłanka PO Małgorzata Chmiel. Ogło... "Głos Wybrzeża" w (bez)prawnym cieniu - gazeta czy ulotka europosłanki... » Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dziennik "Głos Wybrzeża".Budowany pracą...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Efektowne wygrane hokeistek Stoczniowca w Tychach
niedziela, 13 października 2019 16:47
Efektowne wygrane hokeistek Stoczniowca w Tychach
Bardzo udane było weekendowe granie dla hokeistek Stoczniowca. Podopi ...
Lechia zasiadła na fotelu lidera
sobota, 28 września 2019 20:14
Lechia zasiadła na fotelu lidera
Czwarte z rzędu zwycięstwo w PKO Ekstraklasie odniosła Lechia. Bia ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Ekspert kryminalistyki: w sprawie Iwony mamy małe szanse


altRozmowa z Lucyną Wolak, właścicielką agencji detektywistycznej Vestigator, byłą policjantką sekcji kryminalnej.

Od zaginięcia 19-letniej Iwony Wieczorek minął już ponad tydzień. Jakie są realne szanse na odnalezienie jej po tak długim czasie?

Według mnie niestety bardzo małe. Chyba, że przyjmiemy założenie, że dziewczyna po prostu gdzieś wyjechała, ale jest to dla mnie bardzo mało prawdopodobne. Myślę, że po takim okresie czasu trudno już kogokolwiek odnaleźć, tym bardziej, że na filmie z kamer zarejestrowano dwóch potencjalnych sprawców zaginięcia Iwony. Niestety szanse na odnalezienia jej żywej są bardzo małe.

Jak ocenia pani pracę sopockiej policji? Czy według pani dochowano tutaj wszelkiej staranności przy śledztwie?

Nie mogę panu odpowiedzieć na to pytanie w stu procentach, ponieważ nie widziałam akt sprawy. Oczywiście po ocenie dotychczasowych działań i ich efektów można wysnuć jakąś ocenę. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że przy poszukiwaniu osób policja zachowuję się trochę inaczej niż przy poszukiwaniu osób małoletnich. Zupełnie niesłusznie przyjmuję się tutaj, że osoba dorosła mogła gdzieś wyjechać, specjalnie się schować przed znajomymi i rodziną. Dlatego reakcja policji w tych przypadkach jest z drobnym opóźnieniem. Nie ma w tej kwestii ścisłych procedur po jakim czasie powinni szukać takiej osoby. Moim zdaniem powinni przystępować natychmiast do działań. Wiedząc, że dziewczyna wyszła sama z lokalu, była przez kogoś zaczepiana powinni natychmiast przystąpić do poszukiwań.

Czy nasza policja pod względem umiejętności poszukiwania osób zaginionych, potrzebnego w tej sprawie doświadczenia i sprzętu odbiega od standardów europejskich?

Myślę, że najważniejszą kwestią jest tutaj to kiedy informacja dociera do policji. Uważam, że w momencie w którym osoba obsługująca monitoring zauważyła, że idzie ulicą dziewczyna, obok jest jakaś szamotanina, to w tym momencie, powinna ona skontaktować się z policją. Zadaniem policji powinno być wtedy natychmiastowe wysłanie patrolu w tamten rejon. Wtedy nie doszłoby być może do zaginięcia tej dziewczyny. Wszystko zależy od szybkości dotarcia informacji do policji, bo szukać kilkanaście godzin po zaginięciu jest już naprawdę ciężko.

Porozmawiajmy może o bezpieczeństwie. Młodzi ludzie bawią się często wieczorami w klubach. Równie często zdarzają się późne powroty do domu. Na co powinniśmy zwracać uwagę? Jak się zachowywać w takiej sytuacji, kiedy idą wieczorem, wracają z imprezy?

Ja zawsze tego przestrzegałam zarówno jak byłam młoda, tak i teraz jak jestem starsza, że zawsze kiedy idę na imprezę poruszam się w większej grupie. Nie wolno nigdy wypuszczać samej osoby, która wychodzi z imprezy. Zawsze wieczorami, późną porą należy wracać w więcej niż jedną osobę. Najlepiej jeżeli idziemy bawić się grupą, to również wracajmy z tą grupą. W sytuacji Iwony, jeśli chciała ona wracać należało wezwać jej taksówkę, zobaczyć jak w tą taksówkę wsiada. To są podstawowe zasady bezpieczeństwa. Młodzi ludzie tego nie rozumieją, bo uważają, że nic się nie może zdarzyć. Niestety może się zdarzyć i przypadek Iwony zdaję się tą tezę potwierdzać.


Rozmawiał: Tomasz Wrzask


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież