Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o... W tygodniku „Sieci”: Kto naprawdę stoi za Trzaskowskim » W najnowszym numerze „Sieci” wszystko o Rafale Trzaskowskim, który przez lata był wiernym żołnierzem... Sztuka Solidarności » Solidarność ma kilka pomników, legendarnych postaci, a w 40 rocznicę Sierpnia '80 będzie miała swoje... Andrzej Duda wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich » Andrzej Duda wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich - tak wynika z pierwszych sondażowych wynikó...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
piątek, 26 czerwca 2020 18:16
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
Raków Częstochowa zdominował Arkę Gdynia w pierwszej połowie. W d ...
Wejście Zwolińskiego na wagę trzech punktów
niedziela, 28 czerwca 2020 16:17
Wejście Zwolińskiego na wagę trzech punktów
Po raz kolejny w tym sezonie Lechia musiała gonić wynik. Od początk ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
poniedziałek, 22 czerwca 2020 09:34
Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
Na malowane przez siebie płótna przenosił przede wszystkim trudną ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Ekspert kryminalistyki: w sprawie Iwony mamy małe szanse


altRozmowa z Lucyną Wolak, właścicielką agencji detektywistycznej Vestigator, byłą policjantką sekcji kryminalnej.

Od zaginięcia 19-letniej Iwony Wieczorek minął już ponad tydzień. Jakie są realne szanse na odnalezienie jej po tak długim czasie?

Według mnie niestety bardzo małe. Chyba, że przyjmiemy założenie, że dziewczyna po prostu gdzieś wyjechała, ale jest to dla mnie bardzo mało prawdopodobne. Myślę, że po takim okresie czasu trudno już kogokolwiek odnaleźć, tym bardziej, że na filmie z kamer zarejestrowano dwóch potencjalnych sprawców zaginięcia Iwony. Niestety szanse na odnalezienia jej żywej są bardzo małe.

Jak ocenia pani pracę sopockiej policji? Czy według pani dochowano tutaj wszelkiej staranności przy śledztwie?

Nie mogę panu odpowiedzieć na to pytanie w stu procentach, ponieważ nie widziałam akt sprawy. Oczywiście po ocenie dotychczasowych działań i ich efektów można wysnuć jakąś ocenę. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że przy poszukiwaniu osób policja zachowuję się trochę inaczej niż przy poszukiwaniu osób małoletnich. Zupełnie niesłusznie przyjmuję się tutaj, że osoba dorosła mogła gdzieś wyjechać, specjalnie się schować przed znajomymi i rodziną. Dlatego reakcja policji w tych przypadkach jest z drobnym opóźnieniem. Nie ma w tej kwestii ścisłych procedur po jakim czasie powinni szukać takiej osoby. Moim zdaniem powinni przystępować natychmiast do działań. Wiedząc, że dziewczyna wyszła sama z lokalu, była przez kogoś zaczepiana powinni natychmiast przystąpić do poszukiwań.

Czy nasza policja pod względem umiejętności poszukiwania osób zaginionych, potrzebnego w tej sprawie doświadczenia i sprzętu odbiega od standardów europejskich?

Myślę, że najważniejszą kwestią jest tutaj to kiedy informacja dociera do policji. Uważam, że w momencie w którym osoba obsługująca monitoring zauważyła, że idzie ulicą dziewczyna, obok jest jakaś szamotanina, to w tym momencie, powinna ona skontaktować się z policją. Zadaniem policji powinno być wtedy natychmiastowe wysłanie patrolu w tamten rejon. Wtedy nie doszłoby być może do zaginięcia tej dziewczyny. Wszystko zależy od szybkości dotarcia informacji do policji, bo szukać kilkanaście godzin po zaginięciu jest już naprawdę ciężko.

Porozmawiajmy może o bezpieczeństwie. Młodzi ludzie bawią się często wieczorami w klubach. Równie często zdarzają się późne powroty do domu. Na co powinniśmy zwracać uwagę? Jak się zachowywać w takiej sytuacji, kiedy idą wieczorem, wracają z imprezy?

Ja zawsze tego przestrzegałam zarówno jak byłam młoda, tak i teraz jak jestem starsza, że zawsze kiedy idę na imprezę poruszam się w większej grupie. Nie wolno nigdy wypuszczać samej osoby, która wychodzi z imprezy. Zawsze wieczorami, późną porą należy wracać w więcej niż jedną osobę. Najlepiej jeżeli idziemy bawić się grupą, to również wracajmy z tą grupą. W sytuacji Iwony, jeśli chciała ona wracać należało wezwać jej taksówkę, zobaczyć jak w tą taksówkę wsiada. To są podstawowe zasady bezpieczeństwa. Młodzi ludzie tego nie rozumieją, bo uważają, że nic się nie może zdarzyć. Niestety może się zdarzyć i przypadek Iwony zdaję się tą tezę potwierdzać.


Rozmawiał: Tomasz Wrzask


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież