Oliwa na podstawie Rainholda Bahla » Z Oliwy nie da się już zrobić nowoczesnej dzielnicy. Jej tożsamość została zapisana już przed wiekam... Zmarł Dawid Krupej, gdański radny, współpracownik ministra Sellina » W piątek zmarł gdański radny Prawa i Sprawiedliwości Dawid Krupej. Miał 29 lat. Dawid Krupej był mag... Prokuratura i KWP zabezpieczają dokumenty SM Ujeścisko » Po wtorkowym wejściu komornika w asyście policji, w piątek rano do siedziby Spółdzielni Mieszkaniowe... Prezes Obajtek w "Sieci": Potrzebujemy odwagi, by inwestować w przyszł... » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen SA, o wynikach oraz inwestycjach Polskiego Koncernu Naftowe... KKS Gedania » W ślad za olbrzymim zainteresowaniem jakie wzbudziły publikacje „Gazety Gdańskiej” na temat obrony p... Krzysztof Dośla: Andrzej Duda jest blisko „Solidarności” » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... „Solidarność” poprze kandydaturę Andrzeja Dudy? » Obradujący w Zakopanem członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” dzisiaj, czwartek 20 luty, dys... Komornik w SM Ujeścisko » W środę w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko pojawił się komornik w asyście policji celem... Barzowski pyta Struka o rondo Bonny » Jerzy Barzowski, szef klubu PiS w sejmiku pomorskim, skierował do marszałka Mieczysława Struka inter... Czy to definitywny koniec Starej Oliwy? » Raczej tak, nie ma się już czym łudzić. Degradacja tej jeszcze do niedawna spokojnej dzielnicy zosta...
Reklama
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
czwartek, 13 lutego 2020 11:12
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
Władze Gdańska odznaczają ławników Sądu Rejonowego Gdańsk-Połu ...
LOTOS PKH nie zdobył Oświęcimia, w ćwierćfinale 0:2
sobota, 22 lutego 2020 22:25
LOTOS PKH nie zdobył Oświęcimia, w ćwierćfinale 0:2
Bez wygranej po dwóch meczach ćwierćfinału PHL są hokeiści LOTOS ...
Lechia ma patent na Piasta
piątek, 14 lutego 2020 22:00
Lechia ma patent na Piasta
W trzecim w tym sezonie meczu z Piastem Lechia po raz trzeci schodził ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

August von Brandis
wtorek, 11 lutego 2020 17:05
August von Brandis
Pod koniec 2013 roku pisałem o postaci artysty, którego nazwisko prz ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Ekspert kryminalistyki: w sprawie Iwony mamy małe szanse


altRozmowa z Lucyną Wolak, właścicielką agencji detektywistycznej Vestigator, byłą policjantką sekcji kryminalnej.

Od zaginięcia 19-letniej Iwony Wieczorek minął już ponad tydzień. Jakie są realne szanse na odnalezienie jej po tak długim czasie?

Według mnie niestety bardzo małe. Chyba, że przyjmiemy założenie, że dziewczyna po prostu gdzieś wyjechała, ale jest to dla mnie bardzo mało prawdopodobne. Myślę, że po takim okresie czasu trudno już kogokolwiek odnaleźć, tym bardziej, że na filmie z kamer zarejestrowano dwóch potencjalnych sprawców zaginięcia Iwony. Niestety szanse na odnalezienia jej żywej są bardzo małe.

Jak ocenia pani pracę sopockiej policji? Czy według pani dochowano tutaj wszelkiej staranności przy śledztwie?

Nie mogę panu odpowiedzieć na to pytanie w stu procentach, ponieważ nie widziałam akt sprawy. Oczywiście po ocenie dotychczasowych działań i ich efektów można wysnuć jakąś ocenę. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że przy poszukiwaniu osób policja zachowuję się trochę inaczej niż przy poszukiwaniu osób małoletnich. Zupełnie niesłusznie przyjmuję się tutaj, że osoba dorosła mogła gdzieś wyjechać, specjalnie się schować przed znajomymi i rodziną. Dlatego reakcja policji w tych przypadkach jest z drobnym opóźnieniem. Nie ma w tej kwestii ścisłych procedur po jakim czasie powinni szukać takiej osoby. Moim zdaniem powinni przystępować natychmiast do działań. Wiedząc, że dziewczyna wyszła sama z lokalu, była przez kogoś zaczepiana powinni natychmiast przystąpić do poszukiwań.

Czy nasza policja pod względem umiejętności poszukiwania osób zaginionych, potrzebnego w tej sprawie doświadczenia i sprzętu odbiega od standardów europejskich?

Myślę, że najważniejszą kwestią jest tutaj to kiedy informacja dociera do policji. Uważam, że w momencie w którym osoba obsługująca monitoring zauważyła, że idzie ulicą dziewczyna, obok jest jakaś szamotanina, to w tym momencie, powinna ona skontaktować się z policją. Zadaniem policji powinno być wtedy natychmiastowe wysłanie patrolu w tamten rejon. Wtedy nie doszłoby być może do zaginięcia tej dziewczyny. Wszystko zależy od szybkości dotarcia informacji do policji, bo szukać kilkanaście godzin po zaginięciu jest już naprawdę ciężko.

Porozmawiajmy może o bezpieczeństwie. Młodzi ludzie bawią się często wieczorami w klubach. Równie często zdarzają się późne powroty do domu. Na co powinniśmy zwracać uwagę? Jak się zachowywać w takiej sytuacji, kiedy idą wieczorem, wracają z imprezy?

Ja zawsze tego przestrzegałam zarówno jak byłam młoda, tak i teraz jak jestem starsza, że zawsze kiedy idę na imprezę poruszam się w większej grupie. Nie wolno nigdy wypuszczać samej osoby, która wychodzi z imprezy. Zawsze wieczorami, późną porą należy wracać w więcej niż jedną osobę. Najlepiej jeżeli idziemy bawić się grupą, to również wracajmy z tą grupą. W sytuacji Iwony, jeśli chciała ona wracać należało wezwać jej taksówkę, zobaczyć jak w tą taksówkę wsiada. To są podstawowe zasady bezpieczeństwa. Młodzi ludzie tego nie rozumieją, bo uważają, że nic się nie może zdarzyć. Niestety może się zdarzyć i przypadek Iwony zdaję się tą tezę potwierdzać.


Rozmawiał: Tomasz Wrzask


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież