Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
niedziela, 07 marca 2021 22:10
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
Siatkarze Trefla w ostatnim meczu rundy zasadniczej PlusLigi pokonali
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Felix Meseck - słynny gdański rysownik
poniedziałek, 01 marca 2021 13:24
Felix Meseck - słynny gdański rysownik
Felix Meseck urodził się w Gdańsku pod koniec XIX wieku, w 1883

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Stój bo będę strzelał! Policja municypalna!

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
środa, 11 lipca 2012 16:22

Policji przybędzie konkurencja. Kompetencje policji państwowej powielać będą strażnicy miejscy. Tak się stanie jeśli przejdzie projekt proponowany przez Unię Metropolitalną.Zastrzeżenia zgłaszają organizacje monitorujące przestrzeganie praw człowieka i obywatela. Nabór do straży miejskiej jest mniej rygorystyczny niż do policji, ale wraz z  ustawą, strażnikom miejskim dostarczona będzie broń ostra, prawo do inwigilacji i m.in. prawo do przeprowadzania kontroli osobistych. Przeciwny takim rozwiązaniom jest szef MSW. Dał temu wyraz w przesłanym nam stanowisku.


Projekt przygotowuje dwunastu komendantów straży z największych polskich miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich. Komendanci spotkali się w tej sprawie w Łodzi.


Tymczasem strażnicy już ostro ingerują nawet w życie polityczne miasta. Przykładem jest choćby ich interwencja wobec wiceprzewodniczącego stoczniowej Solidarności Karola Guzikiewicza, którego strażnik miejski przewrócił na ziemię wykręcając ręce, gdy ten rozklejał plakaty nawołujące do odwołania prezydenta Gdańska. Ostro reaguje opozycja.
- Gdyby takie wydarzenie miało miejsce na przykład w marcu 1981 roku mielibyśmy w regionie rewolucję. Służby podległe prezydentowi zareagowały w banalnej sytuacji nadzwyczaj agresywnie naruszając godność osobistą osoby mającej inne poglądy na sposób zarządzania miastem. Wobec wykroczenia porządkowego zostały zastosowane niewspółmierne środki. Czas więc by zawołać stop! Opresyjności państwa wobec obywateli i opresyjności władz samorządowych wobec mieszkańców – stwierdza Marek Formela, lider gdańskiego SLD.


Tymczasem według założeń, funkcjonariusze straży mogliby jeszcze prowadzić obserwację czy dokonywać kontroli osobistej. Proponowana ustawa dałaby też możliwość  stosowania kolejnych środków przymusu – broni palnej i gładkolufowej, siatek obezwładniających. Teraz strażnicy mogą otrzymać broń palną od organów policji na wniosek komendanta.
Oprócz tego, że według projektu - strażnicy miejscy będą wyposażeni w broń palną, dostaną też prawo prowadzenia kontroli osobistej i  będą mogli przeszukać auto.
 

Nad nową ustawa od końca 2011 r. pracuje nim dwunastu komendantów straży miejskich, m.in. z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia i Łodzi.  Zatem będziemy mieli policję municypalną.
Taki organ mógłby prowadzić obserwację i mieć bezpośredni dostęp do baz danych (np. o osobach ściganych lub CEPiK).  Na podstawie dodatkowych uprawnień strażnicy miejscy choć nie mieliby wydziałów np. kryminalnych upodobniliby się do funkcjonariuszy policji. 
Jakie jest na ten temat zdanie gdańskich włodarzy? Prezydent  Gdańska Paweł Adamowicz przebywa na urlopie. Jego rzecznik nie chciał komentować poszerzenia uprawnień miejskich strażników.


- Za wcześnie by o tym mówić. Bowiem projekt tej ustawy nie jest jeszcze gotowy. W tych dniach dopiero będzie on omawiany przez komendantów w Łodzi. i dopiero tam wypracowany projekt trafi do prezydentów miast - tłumaczy Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Miasta Gdańska
Dopiero po konsultacjach z władzami miasta i wypracowaniu wspólnego stanowisko w tej kwestii będziemy mogli też liczyć na komentarz komendanta Straży Miejskiej w Gdańsku.
- Ustawa zwiększająca kompetencje Straży Miejskiej będzie omawiana jeszcze w tym tygodniu przez komendantów straży. Na spotkaniu w Łodzi planowane jest przygotowanie projektu, który zostanie przedłożony prezydentom miast. Komendantom Straży Miejskiej zależy, aby do ustawy zwiększającej kompetencje funkcjonariuszy odnieśli się prezydenci metropolii – informuje Elżbieta Rutkowska, mł. inspektor ds. komunikacji społecznej gdańskiej straży.


Na razie MSW milczy w tej ustawowej sprawie. Czekamy na komentarz MSW. Dzisiaj  od rzeczniczki MSW Małgorzaty Woźniak otrzymaliśmy następujący komentarz przytaczający słowa ministra Jacka Cichockiego:
 - Wiele lat temu wybraliśmy już model, w którym policja odpowiada za bezpieczeństwo w tym twardym wymiarze. W razie czego posiłkuje się wsparciem (jak podczas EURO 2012) np. Żandarmerii Wojskowej. Myślę, że w tym modelu jest dobra rola do odegrania przez straż miejską, ale nie zamieniałbym jej na policję miejską.


Szef MSW skrytykował pomysł, aby straże miejskie miały szersze uprawnienia, a szczególnie zostały uzbrojone w broń palną. Jak podkreślił minister Jacek Cichocki, policja dobrze sobie radzi z bezpieczeństwem publicznym i nie ma potrzeby tworzenia policji miejskich.
 - Nie tworzyłbym dodatkowych policji miejskich, gdyż mamy dużą formację policyjną właśnie po to, by w razie konieczności mogła przesuwać swoje siły w miejsca, gdzie jest to potrzebne - powiedział Jacek Cichocki.
Nie ma na razie tez odpowiedzi na pytanie jak będą układały się relacje policji municypalnej z policją państwową i czy zostaną wprowadzone rygorystyczne metody naboru do tej formacji.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+3 #1 t 2012-09-19 13:05
A czy zdaje sobie sprawe pan Cichocki z tego ile interwencji w szczegolnosci w nocy przekazuje policja strazy w celu realizacji gdyz patrole policji w tym czasie maja rowniez duzo pracy i nie wyrabiaja sie czasowo, skoro przekazujecie nam interwencje gdzie niejednokrotnie na miejscu sa grupy 10 20 osobowe to moze by tak pomyslec albo o tym zeby straznicy byli bezpieczni w trakcie interwencji albo calkowicie zakazac przekazywania tego typu spraw SM i po klopocie
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież