Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
czwartek, 28 maja 2020 19:38
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
W półfinale Totolotek Pucharu Polski Lechia zagra na wyjeździe z Le ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Zakon Dominikanów: Dbamy o duszę Jarmarku

altWywiad z przeorem Zakonu Dominikanów w Gdańsku, o. Michałem Mitką OP


Gazeta Gdańska: Pomimo nazwy Jarmarku, po jego reaktywacji (w 1972 roku) Dominikanie długo nie byli na nim mile widziani przez władze. Kiedy Zakon znów pojawił się na Jarmarku?


O. Michał Mitka: Po wznowieniu w latach siedemdziesiątych, Jarmark przez długi czas nosił nazwę "Dominikański", żeby uniknąć konotacji religijnych. Dopiero na początku XXI wieku przywrócono pierwotne brzmienie "Jarmark Św. Dominika" i Dominikanie ponownie znaleźli się w centrum jako współorganizatorzy. Chcieliśmy przypomnieć o tej duchowej stronie imprezy.- Nie pierwszy już raz zakonnicy dbają o "Duszę Jarmarku", jakie doświadczenia wynieśliście z lat ubiegłych?


MM: Rzeczywiście, to już 9 lat. W czasie Jarmarku przewija się olbrzymia liczba ludzi, i to nie tylko turystów, ale też Gdańszczan, którzy przyjeżdżają do centrum, żeby coś znaleźć dla siebie. Z roku na rok tych propozycji jarmarkowych przybywa, ale sam Jarmark nabiera też wymiaru kulturalnego. Nasza oferta mieści się w tej duchowej sferze właśnie. Na tym polu mamy też coraz większą konkurencję, aczkolwiek nie traktujemy tego w wymiarze ambicjonalnym. Cieszymy się, że Jarmarkowi przybywa "duszy".- Jakie "atrakcje" przygotowali w tym roku Dominikanie?


MM: Kilka lat temu Jarmark wydłużył się do 3 tygodni, staramy się ciekawie wypełnić ten czas wydarzeniami, które mają być nie tylko dla ciała, ale i dla duszy. Od siedmiu lat głównym punktem programu jest Morski Odpust Świętego Dominika [1 sierpnia], w czasie którego przypływamy Galeonem Lew na Motławę, przybijamy do pobrzeża i zapraszamy mieszkańców do wspólnej procesji ulicami Starego Miasta. Procesja kończy się w Bazylice Św. Mikołaja, gdzie odprawiana jest Uroczysta Msza Odpustowa. W ten symboliczny sposób przypominamy początki Jarmarku, którego tradycja narodziła się wraz z nadaniem gdańskim dominikanom przez papieża Aleksandra IV w 1260 r. prawa do udzielania 100 dni odpustu w dzień św. Dominika.- Co szczególnie Ojciec poleca?


Przede wszystkim zachęcam do odwiedzenia wystawy w kaplicy św. Jacka zatytułowanej "Dominikańskie korzenie Jarmarku" prezentującej postaci dwóch pierwszych polskich Dominikanów: błogosławionego Czesława i św. Jacka. Będą oni zresztą na niej obecni w postaci niezwykle dla nas cennych relikwiarzy rąk obu świętych. Zapraszam także do zwiedzania zakamarków naszego kościoła, po których oprowadzać będą bracia Dominikanie przypominając historie i legendy związane z naszym kościołem i klasztorem.- Podobno są też plany wspólnego przedsięwzięcia z ASP.


MM: "Sztuczka Street" Miasto Młodej Sztuki, bo o nim tu mowa, to w pewnym sensie owoc naszej wieloletniej współpracy z wykładowcami, a przede wszystkim studentami Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Do niedawna jeszcze niedaleko Klasztoru mieścił się akademik ASP [na ul. Chlebnickiej] i przez wiele lat nasze duszpasterstwo akademickie było "zasilane" mi.in. właśnie przez studentów sztuki. Stąd przed dwoma laty pojawił się pomysł udostępnienia Placu Dominikańskiego dla ich twórczości. Pomysł bardzo dominikański, bo realizujący maksymę: "Ewangelię trzeba głosić wszędzie, wszystkim i na wszystkie sposoby". Sztuka pobudza wyobraźnię, dotyka ludzkiego ducha. Nasz Zakon zresztą od początku istnienia przyciągał do siebie artystów m.in. autor słynnych fresków renesansowych Jan z Fiesole, znany jako Fra Angelico, był właśnie Dominikaninem.- A co to takiego, ta zapowiadana msza św. "po kaszubsku"?


MM: Msza "po Kaszubsku" odprawiona będzie na zakończenie Jarmarku 22 sierpnia. Jest owocem starań Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w pewien sposób związanego z Dominikanami przez postać księcia Świętopełka II. Legendarnego władcy Pomorza, który sprowadził Dominikanów do Gdańska w 1227 roku, a którego pomnik zostanie odsłonięty właśnie 22 sierpnia. Msza będzie niezwykła, bo część czytań i ewangelii odbędzie się w języku kaszubskim. Będą też kaszubskie śpiewy, a na koniec koncert kaszubskich pieśni.


Rozmawiał: Jacek WiercińskiRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież