Arwid Żebrowski otrzymał poparcie Andrzeja Jaworskiego » W piątek 20 września Arwid Żebrowski, kandydat na posła Sejmu RP z listy Prawa i Sprawiedliwości otr... Andrzej Kobylarz: Obywatel jest jak ciuch w wirówce » Z posłem Andrzejem Kobylarzem, z Klubu parlamentarnego Kukiz 15, kandydatem PSL-Koalicji Polskiej do... Energa z nagrodą na Energatab 2019 » Należąca do Grupy Energa spółka Energa Invest została uhonorowana Pucharem Prezesa Polskiego Towarzy... Dzień Seniora w Stacji Orunia GAK » Stacja Orunia GAK i Teatr GAK serdecznie zapraszają na Dzień Seniora. W niedzielę 29 września od god... Zakończenie sezonu spławikowego Koła PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa » Zawody zakończenia sezonu spławikowego w Koła PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa rozegrane zostały w sobotę 14 ... Co było w kuferku pradziadka - prokurator stawia zarzuty teściowej pre... » Prokuratura Krajowa postawiła kolejne zarzuty Janinie A., teściowej b. prezydenta Gdańska. Śledczy n... Województwo pomorskie zyska 11 karetek pogotowia ratunkowego » 16 września Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski podpisał umowy o dofinansowa... Senackie duety na Pomorzu - powtórki z 2015 bez SLD » Tylko 14 osób będzie ubiegać się o mandat senatora w 6 pomorskich okręgach wyborczych. Miejsce w sen... Kobylarz - Szadółki trują, Kowalczuk - rezygnacja z węgla » „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?” to temat debaty przedwyborczej zorganizowanej... Odsłonięto pomnik rotmistrza Pileckiego » Przed Muzeum II Wojny Światowej odsłonięto pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystości wzię...
Reklama
Co było w kuferku pradziadka - prokurator stawia zarzuty teściowej prezydenta Gdańska
środa, 18 września 2019 20:04
Co było w kuferku pradziadka - prokurator stawia zarzuty teściowej prezydenta Gdańska
Prokuratura Krajowa postawiła kolejne zarzuty Janinie A., teściowej ...
Lotos PKH po dogrywce wygrał w Toruniu
niedziela, 15 września 2019 19:44
Lotos PKH po dogrywce wygrał w Toruniu
Drugie zwycięstwo w sezonie odnieśli hokeiści Lotos PKH. Gdańszcza ...
Stokowiec w Lechii do 2022 roku
czwartek, 19 września 2019 14:18
Stokowiec w Lechii do 2022 roku
Piotr Stokowiec przedłużył kontrakt z Lechią do 30 czerwca 2022 ro ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z pienińskiej wsi Sromowce Niżne
sobota, 31 sierpnia 2019 18:29
Artysta z pienińskiej wsi Sromowce Niżne
Wysiłkiem wielu życzliwych osób po wielu latach odkryto raz jeszcze ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Zakon Dominikanów: Dbamy o duszę Jarmarku

altWywiad z przeorem Zakonu Dominikanów w Gdańsku, o. Michałem Mitką OP


Gazeta Gdańska: Pomimo nazwy Jarmarku, po jego reaktywacji (w 1972 roku) Dominikanie długo nie byli na nim mile widziani przez władze. Kiedy Zakon znów pojawił się na Jarmarku?


O. Michał Mitka: Po wznowieniu w latach siedemdziesiątych, Jarmark przez długi czas nosił nazwę "Dominikański", żeby uniknąć konotacji religijnych. Dopiero na początku XXI wieku przywrócono pierwotne brzmienie "Jarmark Św. Dominika" i Dominikanie ponownie znaleźli się w centrum jako współorganizatorzy. Chcieliśmy przypomnieć o tej duchowej stronie imprezy.- Nie pierwszy już raz zakonnicy dbają o "Duszę Jarmarku", jakie doświadczenia wynieśliście z lat ubiegłych?


MM: Rzeczywiście, to już 9 lat. W czasie Jarmarku przewija się olbrzymia liczba ludzi, i to nie tylko turystów, ale też Gdańszczan, którzy przyjeżdżają do centrum, żeby coś znaleźć dla siebie. Z roku na rok tych propozycji jarmarkowych przybywa, ale sam Jarmark nabiera też wymiaru kulturalnego. Nasza oferta mieści się w tej duchowej sferze właśnie. Na tym polu mamy też coraz większą konkurencję, aczkolwiek nie traktujemy tego w wymiarze ambicjonalnym. Cieszymy się, że Jarmarkowi przybywa "duszy".- Jakie "atrakcje" przygotowali w tym roku Dominikanie?


MM: Kilka lat temu Jarmark wydłużył się do 3 tygodni, staramy się ciekawie wypełnić ten czas wydarzeniami, które mają być nie tylko dla ciała, ale i dla duszy. Od siedmiu lat głównym punktem programu jest Morski Odpust Świętego Dominika [1 sierpnia], w czasie którego przypływamy Galeonem Lew na Motławę, przybijamy do pobrzeża i zapraszamy mieszkańców do wspólnej procesji ulicami Starego Miasta. Procesja kończy się w Bazylice Św. Mikołaja, gdzie odprawiana jest Uroczysta Msza Odpustowa. W ten symboliczny sposób przypominamy początki Jarmarku, którego tradycja narodziła się wraz z nadaniem gdańskim dominikanom przez papieża Aleksandra IV w 1260 r. prawa do udzielania 100 dni odpustu w dzień św. Dominika.- Co szczególnie Ojciec poleca?


Przede wszystkim zachęcam do odwiedzenia wystawy w kaplicy św. Jacka zatytułowanej "Dominikańskie korzenie Jarmarku" prezentującej postaci dwóch pierwszych polskich Dominikanów: błogosławionego Czesława i św. Jacka. Będą oni zresztą na niej obecni w postaci niezwykle dla nas cennych relikwiarzy rąk obu świętych. Zapraszam także do zwiedzania zakamarków naszego kościoła, po których oprowadzać będą bracia Dominikanie przypominając historie i legendy związane z naszym kościołem i klasztorem.- Podobno są też plany wspólnego przedsięwzięcia z ASP.


MM: "Sztuczka Street" Miasto Młodej Sztuki, bo o nim tu mowa, to w pewnym sensie owoc naszej wieloletniej współpracy z wykładowcami, a przede wszystkim studentami Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Do niedawna jeszcze niedaleko Klasztoru mieścił się akademik ASP [na ul. Chlebnickiej] i przez wiele lat nasze duszpasterstwo akademickie było "zasilane" mi.in. właśnie przez studentów sztuki. Stąd przed dwoma laty pojawił się pomysł udostępnienia Placu Dominikańskiego dla ich twórczości. Pomysł bardzo dominikański, bo realizujący maksymę: "Ewangelię trzeba głosić wszędzie, wszystkim i na wszystkie sposoby". Sztuka pobudza wyobraźnię, dotyka ludzkiego ducha. Nasz Zakon zresztą od początku istnienia przyciągał do siebie artystów m.in. autor słynnych fresków renesansowych Jan z Fiesole, znany jako Fra Angelico, był właśnie Dominikaninem.- A co to takiego, ta zapowiadana msza św. "po kaszubsku"?


MM: Msza "po Kaszubsku" odprawiona będzie na zakończenie Jarmarku 22 sierpnia. Jest owocem starań Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w pewien sposób związanego z Dominikanami przez postać księcia Świętopełka II. Legendarnego władcy Pomorza, który sprowadził Dominikanów do Gdańska w 1227 roku, a którego pomnik zostanie odsłonięty właśnie 22 sierpnia. Msza będzie niezwykła, bo część czytań i ewangelii odbędzie się w języku kaszubskim. Będą też kaszubskie śpiewy, a na koniec koncert kaszubskich pieśni.


Rozmawiał: Jacek WiercińskiRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #3 Bolec 2010-07-30 18:27
Deflegmator - boli Cię ten Ojciec?
Cytować
 
 
+1 #2 Putrasi 2010-07-30 15:55
ależ przystojny ten Dominikanin. mmmmmm
Cytować
 
 
+1 #1 deflegmator 2010-07-30 12:46
nic dodać nic ująć
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież