Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
środa, 16 października 2019 17:17
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
Drużyny PKO Ekstraklasy wracają do ligowej rywalizacji. W Trójmieś ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Zakon Dominikanów: Dbamy o duszę Jarmarku

altWywiad z przeorem Zakonu Dominikanów w Gdańsku, o. Michałem Mitką OP


Gazeta Gdańska: Pomimo nazwy Jarmarku, po jego reaktywacji (w 1972 roku) Dominikanie długo nie byli na nim mile widziani przez władze. Kiedy Zakon znów pojawił się na Jarmarku?


O. Michał Mitka: Po wznowieniu w latach siedemdziesiątych, Jarmark przez długi czas nosił nazwę "Dominikański", żeby uniknąć konotacji religijnych. Dopiero na początku XXI wieku przywrócono pierwotne brzmienie "Jarmark Św. Dominika" i Dominikanie ponownie znaleźli się w centrum jako współorganizatorzy. Chcieliśmy przypomnieć o tej duchowej stronie imprezy.- Nie pierwszy już raz zakonnicy dbają o "Duszę Jarmarku", jakie doświadczenia wynieśliście z lat ubiegłych?


MM: Rzeczywiście, to już 9 lat. W czasie Jarmarku przewija się olbrzymia liczba ludzi, i to nie tylko turystów, ale też Gdańszczan, którzy przyjeżdżają do centrum, żeby coś znaleźć dla siebie. Z roku na rok tych propozycji jarmarkowych przybywa, ale sam Jarmark nabiera też wymiaru kulturalnego. Nasza oferta mieści się w tej duchowej sferze właśnie. Na tym polu mamy też coraz większą konkurencję, aczkolwiek nie traktujemy tego w wymiarze ambicjonalnym. Cieszymy się, że Jarmarkowi przybywa "duszy".- Jakie "atrakcje" przygotowali w tym roku Dominikanie?


MM: Kilka lat temu Jarmark wydłużył się do 3 tygodni, staramy się ciekawie wypełnić ten czas wydarzeniami, które mają być nie tylko dla ciała, ale i dla duszy. Od siedmiu lat głównym punktem programu jest Morski Odpust Świętego Dominika [1 sierpnia], w czasie którego przypływamy Galeonem Lew na Motławę, przybijamy do pobrzeża i zapraszamy mieszkańców do wspólnej procesji ulicami Starego Miasta. Procesja kończy się w Bazylice Św. Mikołaja, gdzie odprawiana jest Uroczysta Msza Odpustowa. W ten symboliczny sposób przypominamy początki Jarmarku, którego tradycja narodziła się wraz z nadaniem gdańskim dominikanom przez papieża Aleksandra IV w 1260 r. prawa do udzielania 100 dni odpustu w dzień św. Dominika.- Co szczególnie Ojciec poleca?


Przede wszystkim zachęcam do odwiedzenia wystawy w kaplicy św. Jacka zatytułowanej "Dominikańskie korzenie Jarmarku" prezentującej postaci dwóch pierwszych polskich Dominikanów: błogosławionego Czesława i św. Jacka. Będą oni zresztą na niej obecni w postaci niezwykle dla nas cennych relikwiarzy rąk obu świętych. Zapraszam także do zwiedzania zakamarków naszego kościoła, po których oprowadzać będą bracia Dominikanie przypominając historie i legendy związane z naszym kościołem i klasztorem.- Podobno są też plany wspólnego przedsięwzięcia z ASP.


MM: "Sztuczka Street" Miasto Młodej Sztuki, bo o nim tu mowa, to w pewnym sensie owoc naszej wieloletniej współpracy z wykładowcami, a przede wszystkim studentami Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Do niedawna jeszcze niedaleko Klasztoru mieścił się akademik ASP [na ul. Chlebnickiej] i przez wiele lat nasze duszpasterstwo akademickie było "zasilane" mi.in. właśnie przez studentów sztuki. Stąd przed dwoma laty pojawił się pomysł udostępnienia Placu Dominikańskiego dla ich twórczości. Pomysł bardzo dominikański, bo realizujący maksymę: "Ewangelię trzeba głosić wszędzie, wszystkim i na wszystkie sposoby". Sztuka pobudza wyobraźnię, dotyka ludzkiego ducha. Nasz Zakon zresztą od początku istnienia przyciągał do siebie artystów m.in. autor słynnych fresków renesansowych Jan z Fiesole, znany jako Fra Angelico, był właśnie Dominikaninem.- A co to takiego, ta zapowiadana msza św. "po kaszubsku"?


MM: Msza "po Kaszubsku" odprawiona będzie na zakończenie Jarmarku 22 sierpnia. Jest owocem starań Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w pewien sposób związanego z Dominikanami przez postać księcia Świętopełka II. Legendarnego władcy Pomorza, który sprowadził Dominikanów do Gdańska w 1227 roku, a którego pomnik zostanie odsłonięty właśnie 22 sierpnia. Msza będzie niezwykła, bo część czytań i ewangelii odbędzie się w języku kaszubskim. Będą też kaszubskie śpiewy, a na koniec koncert kaszubskich pieśni.


Rozmawiał: Jacek WiercińskiRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #3 Bolec 2010-07-30 18:27
Deflegmator - boli Cię ten Ojciec?
Cytować
 
 
+1 #2 Putrasi 2010-07-30 15:55
ależ przystojny ten Dominikanin. mmmmmm
Cytować
 
 
+1 #1 deflegmator 2010-07-30 12:46
nic dodać nic ująć
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież