Zenon Kwoka: Bohaterowie i mity Sierpnia » Z Zenonem Kwoką, inicjatorem strajku z sierpnia 1980 r. w Zakładzie Komunikacji Miejskiej Gdyni (WPK... W obronie księdza i cywilizacji » W najbliższy wtorek - 18.08 - o godz. 11,00 w sali 043 Sądu gdańskiego przy ul. Nowe Ogrody odbędzie... Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż... Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023? » 19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostaw... Komunikat dyrektora MIIWŚ dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny... » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, wydał komunikat w związku z wydaniem... Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp...
Reklama
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
niedziela, 09 sierpnia 2020 17:06
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spó ...
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
czwartek, 13 sierpnia 2020 17:59
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
W sobotę Zdunek Wybrzeże na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego zmie ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Znikający wiceprezydent nieuchwytny

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
czwartek, 10 października 2013 16:57

Ze strony internetowej patrzy w przyszłość śmiało Śmiałkowski Dariusz, drugie imię Jan, były wiceprezydent Gdańska. Ta strona internetowa to… www.poszukiwani.policja.pl.


Wizerunek włodarza widnieje na liście gończym. Cechy rysopisowe poszukiwanego:  sylwetka: ubiór elegancki, oczy jasne, mężczyzna, narodowość polska, waga 50-69 kg, sylwetka średnia, wzrost 176-180 cm. Dla organów wymiaru sprawiedliwości Śmiałkowski pozostaje nieuchwytny.
- Informuję, że policjanci prowadzą w tej sprawie intensywne działania operacyjne – powiedziała nam kom. Joanna Kowalik-Kosińska, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku.


Śmiałkowski, urodzony w 1959 r., niegdyś współrządzący Gdańskiem samorządowiec, poszukiwany jest przez  KMP Gdynia i KWP Gdańsk Wydział Kryminalny  na podstawie art. 228 § 5 (przyjmowanie korzyści majątkowej znacznej wartości albo jej obietnicy, w związku z pełnieniem funkcji publicznej)


Prezydent miasta Franciszek Jamroż i jego zastępca Dariusz Śmiałkowski zostali skazani prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w 2004 roku na kary 3 lat pozbawienia wolności. 
- Skazany Dariusz Ś. nie został ujęty. Jest poszukiwany listem gończym na terenie Polski i europejskim nakazem aresztowania – poinformował nas sędzia Tomasz Adamski Rzecznik SO w Gdańsku.


Czy były wiceprezydent liczy na przedawnienie? Jeśli tak, to będzie miał wówczas 70 lat.
- Termin przedawnienia wykonania orzeczonej kary to wrzesień 2019 roku. Do tego terminu dodać należy jeszcze 10 lat z uwagi na zawieszenie postępowania wykonawczego w związku z ukrywaniem się skazanego – informuje nas sędzia Adamski.


alt
Jak doszło do przechwycenia części władzy nad majątkiem Gdańska przez obecnie poszukiwanego? Po przełomie i pierwszych wyborach do samorządu terytorialnego w roku 1990 Franciszek Jamroż został prezydentem miasta. Karierę polityczną zaczynał w Komitecie Obywatelskim, był w Porozumienia Centrum i w BBWR. Na   wiceprezydenta gdańscy radni pierwszej kadencji wybrali Dariusza Śmiałkowskiego, związanego z Partią Konserwatywną. Z tą partią swoją polityczną przyszłość wówczas wiązał też obecny prezydent nadmotławskiego grodu Paweł Adamowicz.
Hasło „pierwszy milion trzeba ukraść” i przyznawanie koncesji na sprzedaż alkoholu spowodowały mieszankę piorunującą. Franciszek Jamroż postanowił więc pobierać datki od restauratorów i „wspierać” kulturę, czyli Capellę Gedanensis. Warunkiem uzyskania koncesji były wpłat na reprezentacyjny zespół.  


Kolejna pokusa zrodziła się przy sprzedaży dominikańskiej hali targowej gdańskim kupcom w 1992 r. Kupcy zamierzali kupić od miasta i wyremontować zabytek, tworząc centrum handlowe. Prezydent Jamroż prowadził sprawy osobiście, za „stosowną prowizję” za wydanie pozytywnej opinii w sprawie sprzedaży gruntu wraz z halą. W tym czasie jego zastępca zażądał łapówki od starającego się o halę biznesmena. Kupcy poinformowali prokuratora. 


Ówczesny prezydent zajął się też osobiście ociepleniem budynków na gdańskich Stogach. Troskę o ciepło mieszkańców i finanse GPEC wykazał jeden z radnych Roman Grzenia, członek Rady Nadzorczej GPEC. Za jego pośrednictwem nawiązano kontakt z niemiecką spółką ISPO GmbH. W sprawę zaangażowali się osobiście dwaj prezydenci Jamroż i Dariusz Śmiałkowski, który spotkał się z przedstawicielami niemieckiej firmy. Zażyczył w toku negocjacji stosownej, jego zdaniem, gratyfikacji za podpisanie kontraktu. Pośredniczył jeden z biznesmenów z Bydgoszczy. Ostatecznie dobito targu i Niemcy wyliczyli skrupulatnie 10 proc. wartości kontraktu i przelali 48 318 DM i…48 fenigów na nielegalne konto ówczesnego prezydenta Gdańska w szwajcarskim banku. W lipcu 1996 r. sąd nakazał aresztowanie byłego już prezydenta Jamroża. Tajemnicza, nieustalona osoba podjęła pieniądze z konta, dzień po zamknięciu włodarza w areszcie. 
ASG 

fot. www.poszukiwani.policja.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież