„Środa z profilaktyką” w pomorskim NFZ » W środę, 23 października, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką” w godzinach od 10 do 14 n... W tygodniku „Sieci”: Triumf i ostrzeżenie » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze i publicyści analizują wyniki wyborów parlamentarnych... Zmarł Waldemar Świerkowski » 16 października zmarł Waldemar Świerkowski, wieloletni dyrektor należącej do RSW Prasa Książka Ruch... Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
piątek, 18 października 2019 19:44
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
Huśtawkę nastrojów przeżywali kibice w hali Olivia. Ostatecznie fa ...
Emocjonujące derby na remis
niedziela, 20 października 2019 15:57
Emocjonujące derby na remis
Ponad sto minut trwały niedzielne derby Trójmiasta – sytuacji bram ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Czy marszałek Struk ma kłopoty z pamięcią?

altW sobotnim wydaniu „Dziennika Bałtyckiego” pojawił się artykuł opisujący sprawę Lecha Walczaka dyrektora przychodni Skórno - Wenerologicznej w Gdańsku. Zaskakujące jest tłumaczenie Mieczysław Struka, marszałka województwa pomorskiego, który mówi, że nic o sprawie nie wiedział. Przypominamy, że "Gazeta Gdańska" i portal wybrzeże24.pl jako pierwsze zajęły się tą sprawą, a odpowiedź władz województwa na nasze pytania była zupełnie inna.


Tomasz Konopacki z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego tłumaczył naszemu dziennikarzowi, że podejmując decyzję o mianowaniu Lecha Walczaka na dyrektora przychodni Skórno - Wenerologicznej w Gdańsku, Zarząd Województwa Pomorskiego, a więc organu w którego skład wchodzi marszałek województwa pomorskiego wiedział o sytuacji prawnej pana Walczaka.


- Pan Walczak udzielił zarządowi odpowiednich wyjaśnień odnośnie swojej sytuacji prawnej. Do dnia dzisiejszego nigdy nie był karany. Toczący się od wielu lat proces nie zakończył się i nie rokuje szybkiego wyjaśnienia sprawy. Biorąc pod uwagę powyższe fakty, pozytywne doświadczenie ze współpracy z panem Walczakiem przy likwidacji szpitala w Tczewie oraz fakt wyłącznie czasowego powierzenia tej osobie funkcji pełniącego obowiązki. dyrektora Zarząd Województwa Pomorskiego postanowił zatrudnić Lecha Walczaka jako pełniącego obowiązki dyrektora WPS-W, do czasu jej włączenia w struktury Pomorskiego Centrum Traumatologii - co powinno nastąpić jesienią bieżącego roku – tłumaczył Tomasz Konopacki.


Inaczej przedstawia jednak sprawę Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego w rozmowie z dziennikarzami „Dziennika Bałtyckiego”.


- Jestem zaskoczony historią, której głównym aktorem jest pełniący obowiązki dyrektora Lech W. Jeszcze dziś zarząd zajmie się tą sprawą – powiedział dla „Dziennika Bałtyckiego” marszałek Struk.


Czy jest możliwe, że marszałek Struk będąc członkiem Zarządu Województwa nie wiedział o sprawie? Oczywiście można to tłumaczyć tym, że Mieczysław Struk został marszałkiem województwa pomorskiego dopiero kilka miesięcy temu. Po dokładnym sprawdzeniu okazuję się jednak, że obowiązki dyrektora przychodni zostały powierzone Lechowi Walczakowi w marcu tego roku, a marszałek Struk pełni swoja funkcję już od końca lutego.


- Zgodnie z artykułem 41 ustęp 2 punkt 6 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie województwa (tekst jednolity z dnia 2001 roku Dz. U. Nr 142, poz. 1590 ze zm. - dop. red.) do zadań Zarządu Województwa należy kierowanie, koordynowanie i kontrolowanie działalności wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych, w tym zatrudnianie i zwalnianie kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych. Wobec odmowy dalszego pełnienia funkcji pełniącego obowiązki dyrektora WPS-W przez panią Janinę Laskowską istniała pilna konieczność zapewnienia ciągłości funkcji kierowniczych w tej placówce do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia jej losów. Korzystając z pozytywnego doświadczenia we współpracy z panem Lechem Walczakiem Zarząd Województwa Pomorskiego, w dniu 31 marca 2010 roku, powierzył panu Lechowi Walczakowi pełnienie obowiązków dyrektora Wojewódzkiej Przychodni Skórno - Wenerologicznej w Gdańsku na okres 3 miesięcy (uchwała nr 393/304/10). Aktualnie zatrudnienie przedłużono do 10 stycznia 2011 roku (uchwała nr 830/332/10 z dnia 29 czerwca 2010 roku) – informował Tomasz Konopacki


Czy więc marszałek nic nie wiedział o działaniach zarządu województwa którego jest członkiem? Możliwe, że w natłoku bieżących obowiązków sam nie zweryfikował przeszłości jednego z pracowników. Nie zmienia to faktu, że będąc członkiem Zarządu Województwa Pomorskiego nie może zupełnie odcinać się od odpowiedzialności za podjęcie decyzji o mianowaniu dyrektora Walczaka.


Jak przypominamy pod koniec ubiegłego roku w przychodni wenerologicznej wybuchł duży konflikt między aktualnym wtedy dyrektorem placówki Ewą Zarazińską, a władzami województwa, które chciały przenieść siedzibę przychodni. Mimo poparcia Rady Społecznej Wojewódzkiej Poradni Skórno – Wenerologicznej oraz pacjentów doktor Zarazińska została odwołana. Jej miejsce zajął Lech Walczak, były prezes gdańskiego Mostostalu. Walczak w przychodni Skórno -Wenerologicznej w Gdańsku sprawuję funkcję p. o. dyrektora już od kilku miesięcy. W ostatnich dniach jego umowa została przedłużona do końca 2010 r. W grudniu 2004 r. Lech W. został zatrzymany przez CBŚ. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przedstawiła mu zarzuty oszustw na szkodę podwykonawców Mostostalu na kwotę około 70 milionów złotych oraz przywłaszczenia mienia i działania na szkodę spółki. Od siedmiu lat toczy się proces w tej sprawie. W kwietniu 2010 roku Walczak został mianowany na dyrektora przychodni Skórno - Wenerologicznej w Gdańsku.


(wt)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież