Casting do musicalu "Chłopcy z Placu Broni" » Stowarzyszenie Teatralne "Ingenium" przygotowujemy nową produkcję musicalową "Chłopcy z placu broni"... Adamowicz przesłuchany w sprawie madryckiej eskapady » Gdańscy włodarze, w tym prezydent Paweł Adamowicz, i organizatorzy sponsorowanej "wycieczki" urzędni... Prezydent RP docenił walczących z atakami żywiołów » Andrzej Duda odwiedził pomorskie gminy dotknięte ubiegłoroczną nawałnicą. Spotkał się także ze służb... Kazimierz Koralewski: Polityczna polemika w historycznej obwolucie » Z Kazimierzem Koralewskim, szefem Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska rozmawia Artur S. Górski... 24. Targi Akademia » Na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się 24. edycja Targów Akademia. Na największych targach edukacyjnyc... Rodzina Ulmów w Muzeum II Wojny Światowej » Na wystawie stałej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku upamiętniono rodzinę Ulmów z Podkarpacia, k... Gdańskie święto książki za nami, czytelnicy już czekają na kolejne » To było prawdziwe święto książki. Około 70 wydawnictw, blisko 50 autorów wzięło udział w I Gdańskich... „Andrzej K. Waśkiewicz we wspomnieniach” » Kiedy dostałem zaproszenie na spotkanie z Anną Sobecką, autorką wspomnień o Andrzeju Waśkiewiczu, do... Cztery lata i co dalej? Szansa na skruszenie gdańskiego układu - w lis... » Kandydaci do fotela prezydenta, pozostawieni w 2014 r. w pobitym polu przez osadzonego od 20 lat na ... SP 47 zwycięzcą 6. edycji turnieju "Szumiące Zabawy" » Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 47 w Gdańsku okazali się najlepsi spośród jedenastu szkół rywalizują...
Reklama
Kazimierz Koralewski: Polityczna polemika w historycznej obwolucie
środa, 21 marca 2018 15:51
Kazimierz Koralewski: Polityczna polemika w historycznej obwolucie
Z Kazimierzem Koralewskim, szefem Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gd ...
M. Paixao odsunięty od treningów z pierwszą drużyną Lechii!
czwartek, 22 marca 2018 19:41
M. Paixao odsunięty od treningów z pierwszą drużyną Lechii!
Decyzją Zarządu Klubu, na wniosek sztabu szkoleniowego Lechii Gdańs ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Józef Izydor Dobrowolski - malarz emocji
sobota, 10 marca 2018 13:38
Józef Izydor Dobrowolski - malarz emocji
Pierwszy ogląd wystawy malarstwa Izydora Dobrowolskiego pozostawił m ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Program ferii z GZSiSS
wtorek, 23 stycznia 2018 22:18
Program ferii z GZSiSS
Od 29 stycznia do 9 lutego w województwie pomorskim dzieci i młodzie ...
Mistrz i Małgorzata, konsultant Woland i kot Behemot zawitają do Gdyni
środa, 07 marca 2018 12:35
Mistrz i Małgorzata, konsultant Woland i kot Behemot zawitają do Gdyni
Wizyta gości z piekła rodem w Moskwie, określanej też jako Trzeci ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
niedziela, 11 marca 2018 21:07

altPrzez kilka poprzednich kadencji kwitła przyjaźń między Sopotem i Gdańskiem – w wymiarze politycznym, inwestycyjnym, finansowym (część środków budżetowych miasta Gdańska, wynikających z konieczności spłaty zadłużenia, które było/jest związane z budową hali widowiskowo-sportowej „przepływała” przez sopocki budżet, z czego tak naprawdę mało kto zdawał sobie sprawę) oraz wizerunkowo-reklamowym. Żeby była pełna jasność - nie tylko nie ma w tym nic nagannego, ale takie działania sprzyjają niewątpliwie zarówno samorządowej integracji, jak i wszelkim działaniom metropolitalnym. Wyraźna sympatia, chemia i zrozumienie, jakie funkcjonowały przez lata pomiędzy włodarzami Sopotu i Gdańska na pewno ułatwiała im współpracę i działania o szerszym wymiarze. No, może z wyjątkiem pewnej, nieskrywanej nawet chwilami niechęci wobec trzeciego ważnego gracza na samorządowym trójmiejskim boisku. Bowiem - mimo wymuszanych czasami przez okoliczności - deklaracji trójmiejskiej i pomorskiej woli współpracy „ponad podziałami” dało się jednak odczuć pewien wyraźny chłód prezydentów Sopotu i Gdańska wobec samodzielności i niezależności (także i tej politycznej) gdyńskiego włodarza. Ja do dziś nie potrafię np. zrozumieć przyczyn braku ostatecznego porozumienia w zakresie wspólnego, metropolitalnego biletu na komunikację. Gdynia tymczasem - nie oglądając się na starsze rodzeństwo z Sopotu i Gdańska – systematycznie rozwija swój ekologiczny tabor komunikacyjny, na czym częściowo zyskuje też przecież Sopot. Niezależnie od różnic – już najwyższy czas na przełamanie tej organizacyjnej niemocy i wprowadzenie konkretnych, korzystnych nie tylko dla wszystkich mieszkańców Trójmiasta i Pomorza, ale również turystów - rozwiązań. Czekamy!


Tymczasem jednak - zupełnie niespodziewanie - zauważyłem nagłe ochłodzenie relacji na linii Sopot-Gdańsk, i to nie wynikające wcale z mroźnej pogody ostatnich tygodni. Deklaracja Pawła Adamowicza o kandydowaniu w zbliżających się wyborach samorządowych - wbrew opinii jego macierzystej partii - podzieliła nie tylko gdańszczan, działaczy PO (zarówno na szczeblu lokalnym, jak i ogólnopolskim), ale i samorządowych włodarzy. I jeśli ważni politycy PO (łącznie z Grzegorzem Schetyną) generalnie nie kryli swojej irytacji, a nawet oburzenia z powodu partyjnej niesubordynacji aktualnego prezydenta Gdańska, mieszkańcy grodu na Motławą, dziennikarze oraz samorządowcy byli już wyraźnie podzieleni. Ba, nawet zgodnie do tej pory współpracujące legendy „Solidarności” też mają odmienne zdanie na ten temat. Lech Wałęsa zganił Pawła Adamowicza (choć jego obiektywizm nieco jest zmącony potencjalną kandydaturą syna Jarosława), tymczasem Bogdan Borusewicz oficjalnie poparł decyzję o jego kandydowaniu. Niewątpliwie urzędujący prezydent Gdańska postawił swoją macierzystą partię - nie uzgadniając z nikim swojej decyzji - w dość dziwnej i trudnej sytuacji. „Uciekając do przodu” de facto wypowiedział bowiem polityczne, partyjne posłuszeństwo i uznał, że - już jako kandydat „niezależny” (?) grać teraz będzie o pełną pulę. Na tym etapie mało kto zdaje sobie sprawę, że grozi to też nieuchronnym podziałem gdańskich działaczy PO, bowiem z pewnością część z nich znajdzie się na samorządowych listach Pawła Adamowicza.


Zostawmy jednak te gdańskie, wewnętrzne podziały i rozterki lokalnych (i nie tylko) działaczy partyjnych i popatrzmy przez chwilę na to, jak zareagowali włodarze Gdyni i Sopotu. Wojciech Szczurek - już tradycyjnie - nie komentuje politycznych deklaracji swoich samorządowych kolegów i jest w tym absolutnie konsekwentny. Jacek Karnowski natomiast nagle - co zupełnie od niego niepodobne - nabrał wody w usta, zamilkł i oficjalnie nie poparł decyzji swojego największego do niedawna trójmiejskiego sprzymierzeńca i przyjaciela. Przynajmniej ja nigdzie jego wypowiedzi na ten temat nie znalazłem. Czyżby ta samorządowa przyjaźń była teraz wystawiana na ciężką próbę? I co jest ceną tego milczenia osoby, która tak chętnie wypowiada się zawsze – nawet niepytana - na bieżące tematy polityczne?

Wojciech Fułek


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież