Casting do musicalu "Chłopcy z Placu Broni" » Stowarzyszenie Teatralne "Ingenium" przygotowujemy nową produkcję musicalową "Chłopcy z placu broni"... Adamowicz przesłuchany w sprawie madryckiej eskapady » Gdańscy włodarze, w tym prezydent Paweł Adamowicz, i organizatorzy sponsorowanej "wycieczki" urzędni... Prezydent RP docenił walczących z atakami żywiołów » Andrzej Duda odwiedził pomorskie gminy dotknięte ubiegłoroczną nawałnicą. Spotkał się także ze służb... Kazimierz Koralewski: Polityczna polemika w historycznej obwolucie » Z Kazimierzem Koralewskim, szefem Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska rozmawia Artur S. Górski... 24. Targi Akademia » Na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się 24. edycja Targów Akademia. Na największych targach edukacyjnyc... Rodzina Ulmów w Muzeum II Wojny Światowej » Na wystawie stałej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku upamiętniono rodzinę Ulmów z Podkarpacia, k... Gdańskie święto książki za nami, czytelnicy już czekają na kolejne » To było prawdziwe święto książki. Około 70 wydawnictw, blisko 50 autorów wzięło udział w I Gdańskich... „Andrzej K. Waśkiewicz we wspomnieniach” » Kiedy dostałem zaproszenie na spotkanie z Anną Sobecką, autorką wspomnień o Andrzeju Waśkiewiczu, do... Cztery lata i co dalej? Szansa na skruszenie gdańskiego układu - w lis... » Kandydaci do fotela prezydenta, pozostawieni w 2014 r. w pobitym polu przez osadzonego od 20 lat na ... SP 47 zwycięzcą 6. edycji turnieju "Szumiące Zabawy" » Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 47 w Gdańsku okazali się najlepsi spośród jedenastu szkół rywalizują...
Reklama
Kazimierz Koralewski: Polityczna polemika w historycznej obwolucie
środa, 21 marca 2018 15:51
Kazimierz Koralewski: Polityczna polemika w historycznej obwolucie
Z Kazimierzem Koralewskim, szefem Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gd ...
M. Paixao odsunięty od treningów z pierwszą drużyną Lechii!
czwartek, 22 marca 2018 19:41
M. Paixao odsunięty od treningów z pierwszą drużyną Lechii!
Decyzją Zarządu Klubu, na wniosek sztabu szkoleniowego Lechii Gdańs ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Józef Izydor Dobrowolski - malarz emocji
sobota, 10 marca 2018 13:38
Józef Izydor Dobrowolski - malarz emocji
Pierwszy ogląd wystawy malarstwa Izydora Dobrowolskiego pozostawił m ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Program ferii z GZSiSS
wtorek, 23 stycznia 2018 22:18
Program ferii z GZSiSS
Od 29 stycznia do 9 lutego w województwie pomorskim dzieci i młodzie ...
Mistrz i Małgorzata, konsultant Woland i kot Behemot zawitają do Gdyni
środa, 07 marca 2018 12:35
Mistrz i Małgorzata, konsultant Woland i kot Behemot zawitają do Gdyni
Wizyta gości z piekła rodem w Moskwie, określanej też jako Trzeci ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
czwartek, 01 marca 2018 13:07

altCiekawie bywa, kiedy budzą się polityczne ambicje (demony?) i słowa mówią zupełnie co innego, niż naprawdę znaczą. „Bo my to, Panie, na niedobrej strategii leżem” – powiedział mi kiedyś sentencjonalnie zaprzyjaźniony Kaszub i coraz częściej się z nim zgadzam. Rzeczywistość jest coraz bardziej skomplikowana. Np. jeden taki mówi, że chce zjednoczyć w swoim mieście (i nie tylko) całą opozycję przeciwko PIS-owi i skutkiem tego oczywiście nie tylko ją (tę i tak rozbitą, niepozbieraną opozycję) dzieli, ale i poróżnia działaczy własnej partii. Ot, wybitna zdolność koncyliacyjna. Ktoś inny zapuszcza namiętnie włosy, a ja ciągle zastanawiam się, które z hippisowskich ideałów są mu najbliższe: protest przeciwko wojnie, wspólnotowa komuna, wolna miłość czy może zupełnie coś innego?


Na ciasnym sopockim podwórku coraz ciekawiej, bo coraz bliżej samorządowych wyborów, więc i personalne ataki wymierzone w myślących inaczej niż nakazuje oficjalna miejska wykładnia, są na porządku dziennym. Z ubolewaniem stwierdzam, że gustuje w nich zwłaszcza sopocki włodarz, który na każdej sesji pozwala sobie na osobiste, personalne wycieczki wobec swoich rzeczywistych lub wyimaginowanych wrogów. Jego śladem podąża zresztą bezrefleksyjnie część radnych, zapatrzona w metody swojego idola. Oto osoba, która ma najwięcej nieobecności na sesjach i komisjach ze wszystkich sopockich radnych (łatwo sprawdzić), wtedy, kiedy już na salę obrad trafi, jakoś nie umie się powstrzymać od agresywnych, obraźliwych komentarzy i uwag wobec opozycyjnych radnych. Nigdy zresztą nie przywoływana do porządku przez prowadzącego obrady. A kolejny delikwent to prawdziwe cud natury. Jak to kiedyś dowcipnie mówiono – „członek z ramienia wysunięty na czoło”. Wysunięty na to czoło, żeby była pełna jasność, przez jedyną słuszną w Sopocie partię. Jak już został raz wysunięty, tak na tym czele pozostaje i czuje się tam lokalnym sumieniem narodu. Więc wygłasza długie apele i sążniste oświadczenia. Po ostatnim jego wystąpieniu mam nawet wrażenie, że tak przejął się swoją rolę, że obudziły się w nim zapędy misjonarskie i chciałby nawracać (ogniem i mieczem?) wszystkich niewiernych, którzy mają inne niż on poglądy. Moim zdaniem, różnica zdań i rzeczowa dyskusja to nie tylko rzecz normalna, ale wręcz pożądana, bo pozwala dostrzec wiele błędów i ustrzec się ewentualnych pomyłek. Jeśli bowiem zarzucamy posłom zbytnią nadgorliwość i pośpiech w uchwalaniu prawa (które zbyt często okazuje się potem niedoskonałe, pełne luk i zwyczajnie niedopracowane), to dyskusja na forum rady nad istotą niektórych ważnych miejskich decyzji jest tym bardziej uzasadniona. Niestety, na miejskim podwórku częściej przeważa chęć zamknięcia ust swoim oponentom. Stąd chyba takie kuriozalne apele, jaki wygłosił na ostatniej sopockiej sesji radny, który – jeśli dobrze zrozumiałem przesłanie, bo tekst wygłaszany z kartki był dosyć kwiecisty – chciał m.in. i mnie osobiście przekonać, że interpelacje radnych nie są istotne, bo ważniejsza jest ich aktywność. Gdzieś umknął mu fakt, że interpelacje są właśnie wynikiem aktywności, zatem logiki w takiej stwierdzeniu nie ma za grosz. Ale przecież nie o logikę wywodu tu chodziło! Jeszcze ciekawiej było dalej, kiedy radny ten zwrócił się do wszystkich radnych opozycji, aby zaprzestali „koniunkturalnej aktywności medialnej”. Perełka! Gdzie ja słyszałem już taki język? W roku 1947 trójmiejska prasa doniosła, że jedynie słuszne władze rozważają sprawę przyłączenia Sopotu do Gdańska jako „miasta pasożytniczego, posiadającego samowystarczalność koniunkturalną”.


Na pewno wiedział, co pisze jeden z polskich wieszczów, Juliusz Słowacki, używając słów, stanowiących dla jednych wskazówkę, dla innych - przestrogę: „chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”. Czasami może jednak lepiej byłoby, aby ta głowa powstrzymała ten giętki język od mówienia niektórych słów. Nawet, a może zwłaszcza wtedy, kiedy są tak wyjątkowo „koniunkturalne”.

Wojciech Fułek


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież