Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Zwyciężył dialog

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 20 stycznia 2015 17:18

altPani premier Ewa Kopacz w swoim expose po zaprzysiężeniu rządu nie apelowała o spokój, czyli bezczynność, lecz o współpracę i dialog, czyli wspólną ciężką pracę. Z perspektywy tych stu kilkunastu dni funkcjonowania tego rządu, można z całą pewnością stwierdzić, że słowa pani premier nie były czczą polityczną gadaniną. Dialog z lekarzami oraz zakończone w sobotę negocjacje z górnikami są koronnym dowodem, że jest to rząd dialogu i porozumienia.

Jest to również rząd czynu. Pani premier nie uchyla się od brania na siebie bezpośredniej odpowiedzialności, tylko jedzie na ogarnięty protestami Śląsk i inicjuje osobiście kilkudniowy maraton negocjacyjny, który zwieńczony jest porozumieniem kończącym protesty górników obawiających się o swoje miejsca pracy.

W czasie gdy toczą się w Katowicach żmudne, nacechowane troską i odpowiedzialnością, rozmowy, pomiędzy stroną rządową i związkami zawodowymi, w Warszawie w Sejmie, opozycja wznosi się na szczyty obłudy, populizmu i pospolitego chamstwa. W trakcie debaty nad pakietem ustawowym umożliwiającym restrukturyzację i ochronę polskiego górnictwa, padają pod adresem pani premier ze strony opozycji, słowa haniebne, że jest lawirantką, okłamującą i oszukująca Polaków. Najłagodniejsze akcenty na jakie było stać opozycję, było zgłaszanie wniosków o kolejne przerwy, aby zakryć swoją bezradność merytoryczną.

Opozycja tym sposobem stawiała sobie jeden cel, aby zdestabilizować sytuację w Polsce, czego oczywistym rezultatem byłaby upadłość Kompanii Węglowej S.A., ponieważ za miesiąc kończyła się płynność finansowa tej spółki. Skutek takiego rozwoju sytuacji byłby dramatyczny, pracę straciłoby kilkadziesiąt tysięcy górników w kilkunastu kopalniach.

Za dziewięć miesięcy przyjdzie czas rozliczenia tych którzy działali, nie tylko w tych dniach, destrukcyjnie, przyjdzie czas, aby porównać i ocenić ludzi tworzących przyszłość w dialogu społecznym, z ludźmi permanentnego konfliktu.

Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież