W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Ustawa pamięci

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 27 stycznia 2015 19:59

altTrwają końcowe prace nad ustawą o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych w latach 1956 – 1989. Ustawa wprawdzie spóźniona, ale lepiej późno niż wcale.

Ustawa nie satysfakcjonuje wszystkich środowisk weteranów opozycji antykomunistycznej, ale są na szczęście organizacje i osoby, które rozumieją uwarunkowania i ograniczenia i wspierają inicjatorów ustawy, aby została uchwalona, aby osoby spośród najbardziej zasłużonych dla niepodległości Polski, a żyjące w warunkach ubóstwa i schorowane, mogły liczyć na skromne wsparcie państwa.

Krytykom tego projektu ustawy pragnę przypomnieć, że istnieje droga, z której skorzystało blisko 80 tysięcy osób, dochodzenia na drodze sądowej odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu doznanych krzywd w działalności na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Skarb państwa wypłacił  z tego tytułu około 1,4 miliarda złotych począwszy od 1991 roku. Konieczne jest przypomnienie osobom, które nazbyt emocjonalnie domagają się nadzwyczajnych przywilejów, aby pamiętały, że istnieją również ustawowe rozwiązania pozwalające zaliczyć okres represji, czy pozostawania bez pracy w wyniku represji politycznych, jako okres składkowy do emerytury.

Procedowana ustawa zacznie z całą pewnością obowiązywać od 1 czerwca br. Ważne, aby ustawa została uchwalona w takim kształcie, aby jej beneficjentami mogli stać się tylko ci, którzy w sposób nie budzący wątpliwości byli zaangażowani na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania politycznych praw człowieka w Polsce, a nie osoby przypadkowo, bądź osoby, które w sposób nieuprawniony wykorzystują niedoskonałe prawo.

Dlatego projekt ustawy, przyjęty jednogłośnie przez sejmową podkomisję na posiedzenie 22 stycznia br., wymaga w kilku punktach, szczególnie w art. 3, uściślenia zapisów, które uniemożliwią dowolność nadinterpretacji, co jest przekleństwem w polskim ustawodawstwie oraz umożliwią sprawną realizację tej oczywiście bardzo potrzebnej ustawy, która pozwoli również w sferze honorowej, cieszyć się ustawowym statusem działacza opozycji antykomunistycznej lub/i osoby represjonowanej z powodów politycznych, a osobom żyjącym poniżej progu egzystencji na skromne wsparcie finansowe.

Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież