Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Tradycja noworoczna

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 09 stycznia 2015 14:13

altZwiązek zawodowy lekarzy „Porozumienie Zielonogórskie” (PZ) nie zawiódł pacjentów w tym roku i znowu, zgodnie z wieloletnią tradycją zamknął część przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Ten szantaż wobec pacjentów, bo tylko tak można to nazwać, zastosowało ponad 1000 przychodni i kilka tysięcy pracujących w nich lekarzy.


Można i należy zrozumieć, że każda grupa zawodowa, w tym również lekarze, mają prawo dbać o swój interes, warunki pracy, w tym finansowe. Jednak należy pamiętać, że został wdrożony, właśnie za rządów tej koalicji, w 2008 roku system bardzo sowitego opłacania tego zawodu i nikt nie kwestionuje, że lekarze powinni za swoją pracę, pod warunkiem, że jest solidnie i z poświęceniem wykonywaną, otrzymywać bardzo godziwe wynagrodzenie. Pod koniec ub. roku, po raz pierwszy od 2008 r. lekarze POZ otrzymali czterdziestoprocentową podwyżkę za pacjenta, z 96 na 136 złotych, ale pod warunkiem wykonywania sześciu dodatkowych badań diagnostycznych, sprowadzających się do wypisywania skierowania na badania, aby ocenić np. czy występuje zagrożenie np. choroby onkologicznej, aby we wczesnym etapie podjąć leczenie. Ponad osiemdziesiąt procent lekarzy przyjęło te zasady i podpisało umowy z NFZ. Inaczej zachował się związek zawodowy PZ, chociaż trudno nazwać to stowarzyszenie biznesmenów lekarzy, związkiem zawodowym i tradycyjnie wezwał swoich członków do zamknięcia przychodni.


Wiele miejsca zajęłoby opisywanie wszystkich kłamstw i łgarstw wypowiadanych przez liderów te PZ na konferencjach prasowych. Mam nadzieję, że w dyskusji pod tym wpisem szczegółowo omówimy ten problem. Warto jednak podkreślić, że ma rację minister zdrowia, wykazując się żelazną konsekwencją, aby zatrzymać ten chocholi taniec uprawiany co roku przez ta samą grupę szantażystów, którym pomyliły się rolę biznesmenów z lekarzami mającymi nieść pomoc.


Nie można też uciec od dalszego reformowania systemu, aby powrócić do demonopolizacji NFZ na wzór kas chorych, które wprowadził rząd Jerzego Buzka, a co zlikwidował, o czym warto pamiętać, rząd Leszka Milera przywracając socjalistyczny monopol. Nie można zapominać, co zapowiada opozycja z PiS, że będzie finansować opiekę zdrowotną bezpośrednio z budżetu, co jest najkrótszą drogą do katastrofy, nie tylko służby zdrowia, ale finansów publicznych. Należy również wprowadzić, jak najszybciej i czekamy na te zapowiadane projekty ustaw ministra zdrowia, zewnętrzny system ewaluacji procedur medycznych. Wymaga również otwartej i uczciwej debaty wprowadzenie systemu prywatnych ubezpieczeń, które byłyby korzystne dla wszystkich, szczególnie tych obywateli, którzy są objęci powszechnym ubezpieczeniem. Dzisiaj domagamy się jednego, koniec z szantażem pacjentów.

Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież