Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Hokeistki Stoczniowca o wygraną o finału PLHK
sobota, 06 marca 2021 19:18
Hokeistki Stoczniowca o wygraną o finału PLHK
Hokeistki Stoczniowca wygrały pierwszy mecz półfinałowy Polskiej
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Święto wolności (?)

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
środa, 08 czerwca 2016 10:25

altStało się już tradycją, że coraz szersze kręgi społeczne świętowały radośnie w dniu 4 czerwca, który stał się symbolem społecznego pokojowego zwycięstwa nad dyktaturą komunistyczną. W tym roku również cieszyliśmy się, ale tylko ze wspomnienia o 4 czerwca 1989 roku.

Niestety nie było powodu do radości w sobotę 4 czerwca br., a zwłaszcza perspektyw Polski na przyszłość. Od ponad pół roku przeżywamy trwały paraliż Konstytucji. Władza ustami jej najwyższego zwierzchnika, Jarosława Kaczyńskiego zapowiada jednoznacznie, nie będzie żadnego porozumienia, ani z opozycją parlamentarną, ani z Suwerenem.

Jarosław Kaczyński nie pozostawia złudzeń i udowadnia, że to był skrupulatnie opracowany plan destrukcji państwa, mówiąc wprost w wywiadzie dla tygodnika „DoRzeczy” 30.05.2016: „Sprawa Trybunału była kwestią strategiczną, bo Trybunał miał mechanizm blokujący”. Zaś w wystąpieniu publicznym 4 czerwca powiedział m. in. krótko i zwięźle:"Państwo prawa nie musi być państwem demokratycznym", wskazując jako przykład II Cesarstwo Niemieckie.

Czy po tych, nie pozostawiających złudzeń deklaracjach, można liczyć na dialog i porozumienie z Jarosławem Kaczyńskim? Na to retoryczne pytanie pozostaje jedna odpowiedź, NIE!!! Mój kolega, poseł Stefan Niesiołowski, głosi otwarcie „PiS to nie są ludzie kompromisu. PiS trzeba zniszczyć, w tym sensie, że wyeliminować i odebrać mu władzę, poprzez protesty społeczne i wsparcie zagraniczne.” Taka postawa mojego klubowego kolegi może wydać się radykalna. Oceniając jednak realnie sytuację, jest chyba jedynym racjonalnym rozwiązaniem. Dzisiaj nie ma przecież podstaw społecznych, uciekania się do strajków okupacyjnych tak jak w 1980 roku.

Kluczem zatem do odzyskania wolności obywatelskiej i politycznej, która jest oczywistą stratą filozofii Kaczyńskiego, są trwałe protesty społeczne. Pytanie, kiedy społeczeństwo dojrzeje do tego sprzeciwu, kiedy zrozumie, że programy „500+”, „Mieszkanie +”, to wielkie oszustwa, za które każdy będzie płacił. Te programy, są niczym innym jak zakamuflowanym powrotem do epoki realnego socjalizmu.

Dzisiaj mamy już trwały, bo od 9 marca br., zalążek polskiego majdanu. Przed Kancelarią Premiera protestuje kilka organizacji, prowadząc pikietę w obronie Konstytucji. Pytanie pozostaje otwarte, czy i kiedy spotkają się z szerszym poparciem. Ja ich popieram, bywam u nich i podziwiam ich wytrwałość, bo walczą, poświęcając wiele, o nasze wspólne dobro.

Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież