Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Suwerenność PIS

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 maja 2016 11:36

altPrzez całe lata w PRL, które wielu z nas pamięta, władza komunistyczna, dzielnie „broniła” suwerenności Polski przed zachłannym Zachodem, w szczególności „imperialistyczną” Ameryką, NATO i innymi wrażymi siłami czyhającymi na Polskę i jej sojuszników.


Moje pokolenie pamięta szczególnie retoryczne figury Władysława Gomułki, który lżąc kogo tylko się da „bronił” suwerenności Polski, a tak naprawdę bronił monopolu PZPR. Dzisiaj przyszło nam doświadczyć deja vu. Siedząc w ławie poselskiej, słuchając piątkowych wystąpień Pani Premier Szydło, atakującej bezpardonowo UE, słyszałem głos Władysława Gomułki z lat 60-tych. Pani Premier była chyba nieświadoma faktu, że atakując UE atakuje de facto również Polskę, która jest istotną częścią UE.


Godzi się przypomnieć, że Komisja Europejska, w której Polska tez ma swojego ważnego przedstawiciela i setki polskich urzędników, jest uprawniona na podstawie traktatu UE do monitorowania w państwach członkowskich przestrzegania zasad wynikających z traktatu UE. Fundamentalną wartością łączącą UE, podpisanym również przez Polskę traktatem, wynegocjowanym przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jest praworządność. Komisja Europejska z mocy prawa unijnego ma obowiązek monitorowania i reagowania na przypadki naruszania fundamentalnych podstaw demokracji w krajach członkowskich.


Pani Premier, nominowana przez Jarosława Kaczyńskiego do odgrywania roli szefa rządu i sam Kaczyński, pojmują suwerenność w kategoriach XIX wiecznych. Dzisiaj świat jest globalną wioską, w której setki milionów ludzi każdego dnia przemieszcza się na dalekie odległości, kapitał nie zna granic. Tymczasem PiS zatrzymał się w epoce podróży dorożką z Warszawy do Paryża.


Dzisiaj Polska jako kraj członkowski wspólnot międzynarodowych, począwszy od ONZ, przez NATO i UE, czerpie nie tylko przywileje płynące z przynależności do tych wspólnot, ale posiada również obowiązki, w szczególności przestrzegania standardów demokratycznych i wartości wypływających z tej idei. Tymczasem rząd PiS wzoruje się na krajach w których łamie się porządek demokratyczny i dąży, aby nie szukać zbyt daleko, do rozwiązań panujących za naszą wschodnią granicą, na Białorusi i w Rosji. Na to nie ma i nie będzie zgody.

Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież