Nie "Wszystko dla Gdańska" - grosik dla fundacji radnego » Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja Stelmasiewicza, fundacja "Wspólnota Gdańska... Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt...
Reklama
Nie
czwartek, 22 kwietnia 2021 18:07
Nie
Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Cała sala śpiewa z nami

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 20 marca 2013 15:30

altKtóry to już raz sala BHP jest świadkiem nowych politycznych inicjatyw organizowanych przez ludzi, którzy wykorzystują niezadowolonych rodaków do swych celów politycznych? I nic nie pomoże zastrzeganie się, że nie robią polityki – patrz Janusz Śniadek. Dobrze się stało, że niezadowoleni ludzie mogli się spotkać i wykrzyczeć swoje żale.  Jednak na tym spotkaniu zauważyłem także  zawodowych politykierów, którzy już kandydowali z listy PiS i wyborcy powiedzieli im „NIE”. Ale w końcu był to zjazd oburzonych, a można być przecież być oburzonym na niewdzięczny elektorat, jak Karol Guzikiewicz, czy Gabriel Janowski.

Piotr Duda dużo mówił o braku demokracji i tu absolutnie się z nim nie zgadzam. W samym parlamencie mamy 6 partii politycznych, a poza parlamentem działa ich kilkanaście. Słowa, które padły w Sali BHP są groźne, bo nawoływały do obalenia demokratycznie wybranych, niespełna 2 lata temu, władz naszego państwa. Podstawowym kanonem demokracji jest uszanowanie wyboru większości. Przecież ugrupowania i organizacje, które wzięły udział w sobotnim zjeździe mogą wystawić wspólną listę wyborczą. Jeśli wyborcy im zaufają, to już tylko krok do postulowanych zmian konstytucji i ordynacji wyborczej. O ile znajdzie się odpowiednia większość do ich przeprowadzenia. W cywilizowanych krajach tak się to załatwia.

Także żądanie przeprowadzenia referendum, kiedy nasi rodacy na nie nie chodzą, to strata czasu i ogromnych pieniędzy. Przypomnę, że w  referendum unijnym, mimo zaangażowania większości autorytetów z Polski, a nawet Ojca Świętego Jana Pawła II, który mówił „od unii lubelskiej do unii europejskiej”, uczestniczyło niewiele ponad 58% uprawnionych. W naszym kraju zorganizowano 54 referenda, z których tylko 9 było udanych. W pozostałych straciliśmy czas i pieniądze.

Podobnych populizmów nasłuchaliśmy się wiele. Choćby żądanie podniesienia płacy minimalnej, kiedy już dziś pracodawcy alarmują, że koszty pracy są za wysokie,  w związku z czym ograniczają produkcję i zwalniają pracowników. Jestem przekonany, że podniesienie pracy minimalnej będzie skutkowało tym, że pracy będzie jeszcze mniej lub pogłębi się szara strefa. Tylko kto na tym straci? Oczywiście zwykli pracownicy, których zmuszą do przejścia na własną działalność gospodarczą, lub w najlepszym razie całość, albo część wypłaty otrzymają “pod stołem”. Wówczas trudno będzie liczyć na godziwe emerytury, ale o tym nikt nie mówi. Duda krzyczy dzisiaj “precz z komuną”. Tylko, jakie ma postulaty? Władza dla klasy robotniczej, obalenie tyranii kapitalistycznych wyzyskiwaczy, oraz zniwelowanie krzykiem i siłą nierówności społecznych…
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+2 #2 prof. Czwartek 2013-03-21 12:54
5 milionów podpisów obywateli pod wnioskami referendalnymi i inicjatywami wyrzuciła do kosza w 2012 r. koalicja PO-PSL. PO by rządzić trzeba było w 2011 r ...5,6 mln głosów!!!
Cytować
 
 
+1 #1 Gdańszczanka 2013-03-21 11:30
Hipokryzja, Panie Borowczak. Najgorsza jest krótka pamięć.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież