W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Lewica kawiorowa

Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 
niedziela, 03 marca 2013 14:58

altJesteśmy świadkami narodzin nowej jakości w polityce – lewicy kawiorowej. Kilku bogatych facetów wciągnęło bowiem na maszt czerwony sztandar i ogłosiło, że będzie bronić lud pracujący i najbiedniejszych. Inicjatywa wiarygodna, jak onegdaj informacje Radia Erewań. W rolę obrońców wszystkich uciśnionych przez rząd Tuska i kapitalizm wcielił się doradca jednego z najbogatszych Polaków, zresztą sam chyba najlepiej zarabiający na doradzaniu człowiek pomiędzy Bugiem, a Odrą, oraz jeden ekscentryczny milioner i dobrze zarabiający europarlamentarzysta. Biednym, ze swojego Jaguara ma także pobłogosławić Ryszard Kalisz.

Mam wrażenie, że nowo powstała inicjatywa polityczna – “PiSK” (Palikot i Siwiec + Kwaśniewski) będzie stanowić swoistą grupę wsparcia. Otóż Janusz Palikot, który nie tak dawno wyliczał śp. Lechowi Kaczyńskiemu obalone “małpki” będzie pilnował Aleksandra Kwaśniewskiego, by ten znowu nie zatruł się podrabianym, filipińskim alkoholem gdzieś na Ukrainie. Siwiec z byłym prezydentem zadbają o to, aby lider ruchu swojego imienia nie trzymał w biurku jakiś świństw, którymi pomacha przed kamerą. Z kolei samego Siwca przypilnują, aby zbyt ekspresyjnie nie reagował na turbulencje w samolocie.

Szczerze mówiąc nie wróżę wielkiej przyszłości Europie Plus. Obawiam się, że Aleksandra Kwaśniewskiego szybko znudzi użeranie się z Palikotem i niemoc nowej formacji, a po wyborach do Europarlamentu pozostanie po nim tylko wspomnienie. Ciekawe tylko, czy zostawi w Brukseli choć jednego posła? Wbrew Leszkowi Millerowi, u którego szorstka przyjaźń z Aleksandrem zmieniła się w gładką niechęć, nie lekceważyłbym byłego prezydenta. Zgoda, ostatnio pełnił rolę politycznego celebryty, ale nadal ma całkiem spory polityczny potencjał i chyba jakieś długi wobec Siwca i Kwiatkowskiego, bo nie za bardzo rozumiem, czemu ładuje się w tak ryzykowne przedsięwzięcie. Zastanawiam się, jak przekona wyborców, że Europa Plus to nie tylko wyjazd na brukselskie salony dla kilku kolegów…

Były prezydent współpracując z Palikotem, będzie musiał zaakceptować sposób uprawiania polityki, który raczej jest nie do zaakceptowania. Polityczna emerytura podziałała, jak widać, na niego bardzo szkodliwie, bo ten wytrawny polityk najwyraźniej zapomniał, że błotko łatwo przykleja się do skrzydełek. Potem, ile by człowiek nimi nie trzepotał, to za nic nie chce odpaść. Przekonał się o tym dobitnie Jarosław Kaczyński, który zaprosił do swojego rządu Andrzeja Leppera i Romana Giertycha. Warto o tym pamiętać.

Obawiam się, że pomysł z Europą Plus jest bliższy aktywizacji zawodowej politycznych emerytów, niż budowie silnej centrolewicy. Zanosi się na to, że “PiSK” to większy kłopot dla SLD niż dla dwóch przewodzących w sondażach partii. Nie boję się tutaj o Leszka Millera, który jest niezwykle sprawnym oraz skutecznym politykiem i na pewno da sobie radę. Dla lewicy większym problemem może być strata Ryszarda Kalisza, a być może jeszcze innych rozpoznawalnych twarzy. Lider SLD pręży muskuły i bagatelizuje problem, jednak na pewno dostrzega zagrożenie. Jego partia od dawna pogrążona jest w ogromnej stagnacji i politycznej niemocy. Utrata Kalisza, jednego z niewielu rozsądnych i dobrze ocenianych polityków to duży problem, bo z Jońskim na pierwszej linii można tylko rozśmieszyć własny elektorat.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież