Nie "Wszystko dla Gdańska" - grosik dla fundacji radnego » Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja Stelmasiewicza, fundacja "Wspólnota Gdańska... Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt...
Reklama
Nie
czwartek, 22 kwietnia 2021 18:07
Nie
Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Czy Piotr Duda będzie zbrojnym ramieniem prezesa Kaczyńskiego?

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 marca 2013 15:38

altZapewne wszyscy oczekiwali, że obśmieję dzisiaj tabletowe votum nieufności prezesa PiS. Otóż, nie! Ale o Kaczyńskim też pośrednio będzie. Zainstalowanie wirtualnego rządu profesora Glińskiego od początku skazane było na porażkę. Poza uśmiechami politowania nad niedoszłym premierem, który dał zrobić z siebie “wała”, PiS nic nie wskórał. Ale okazuje się, że prezes Kaczyński ma na taką ewentualność także plan “B” . Krew poczuł bowiem przewodniczący Solidarności, Piotr Duda, który zdał sobie sprawę, że może stać się pierwszym rozgrywającym PiS-u. Coraz głośniej mówi się o strajku generalnym. Problem w tym, że przewodniczącemu bardziej chyba chodzi o własną karierę i szeroko otwarte drzwi do przyszłego rządu, niż o dobro związku i robotników. Duda zauważył, że ma swoje 5 minut i z pewnością na pięciu minutach się skończy…

Pamiętam jak bardzo się cieszyłem, gdy wybory na szefa Solidarności wygrał mój kolega z misji stabilizacyjnej na Bliskim Wschodzie. Piotr Duda obiecał, że jeśli wygra, to odspawa Solidarność od PiS-u i prezesa Kaczyńskiego. Obiecywał, że nie pójdzie drogą Janusza Śniadka, który zasilił szeregi Prawa i Sprawiedliwości i w głębokim poważaniu ma dzisiaj “mój” związek Solidarność. Wolno mi tak mówić, bo jestem jego członkiem nieprzerwanie  od 1 września 1980 roku. Jako stary związkowiec, mam prawo zapytać Piotra, czy zna pierwszy postulat sierpniowego strajku który brzmiał: „żądamy wolnych związków zawodowych”, niezależnych od partii politycznych? I to niezależnie od tego, czy ich liderzy mocno hołubią przewodniczącego Solidarności, czy wraz z nim śpiewają “Mury”. Sądziłem, że Duda dla dobra związku będzie korzystał z poparcia prawicy. Obawiam się jednak, że wbrew deklaracjom, przewodniczący Solidarności za bardzo uwikłał się w partyjne rozgrywki.

Byłem działaczem Solidarności – zarówno tej legalnej w stanie wojennym, jak i tej podzielonej po okrągłym stole i wiem, że zawsze różne partie zabiegały o poparcie związku. Czym się to może skończyć, dobitnie przekonali się górnicy z Wałbrzycha, gdy bokiem wyszły nam romanse z AWS. Kiedy dzisiaj widzę Piotra Dudę wespół z Jarosławem Kaczyńskim, który przegrał 6 wyborów z rzędu, mam nieprzyjemne skojarzenia z czasami Mariana Krzaklewskiego. Ciekawe, czy przewodniczący Solidarności zapowiadając strajk generalny na wspólnej konferencji prasowej z prezesem PiS, pamiętał, kto obniżył podatki dla najbogatszych? Piotr Duda powinien wiedzieć, kto chciał ubrać lekarzy w kamasze, kto wysłał “zomo” przeciw pielęgniarkom protestującym pod i w kancelarii premiera Kaczyńskiego, kto na prezesów stoczni w Gdańsku i Gdyni namaścił Jaworskiego i Smolińskiego, co skończyło się katastrofą dla tych zakładów… Przewodniczący powinien także przypomnieć sobie, kto zamroził 40mld złotych na walkę z bezrobociem.

Pozwólcie, że na koniec posłużę się cytatem z sejmowego wystąpienia Ludwika Dorna, wygłoszonym 7 marca 2013 roku: „ Panie prezesie premierze Kaczyński, kiedy był 2007 rok, władza, 40 mld leżało na stole. Tadeusz Cymański alarmował, dobijał się o politykę prorodzinną, o to, żeby wyasygnować kwoty dla dzieci w ogóle i dla dzieci niepełnosprawnych. I pan powiedział nie! A z jaką argumentacją? Nie można, bo pani wicepremier Gilowska poda się do dymisji. Kiedy miał Pan 40 mld w ręku, to było zero, a teraz ma pan usta pełne słów o polityce prorodzinnej. Wiarygodności ja tutaj nie widzę.”

Apeluję więc – Piotrze Dudo i Sabo, nie idźcie tą drogą!
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież