Spotkanie prezydent Gdańska z wiceministrem kultury. Temat: Westerplat... » We wtorek 25 czerwca br. odbędzie się spotkanie prezydent Dulkiewicz z wiceministrem Sellinem. – W z... Andrzej Kobylarz: Na własny akwen nie wypływamy bez zgody Rosjan » Z Andrzejem Kobylarzem, posłem ruchu Kukiz’15, prezesem remontowej stoczni rzecznej, rozmawia Artur ... Kolejny bój o Westerplatte: Specustawa dla muzeum » Sejmowa Komisja Infrastruktury we wtorek 18 czerwca br. przyjęła projekt specustawy o Westerplatte, ... Westerplatte to nie jest własność tylko Gdańska » Stowarzyszenie Idee Solidarności wystosowało list otwarty do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz... Przy Wita Stwosza ma powstać Centrum Sportowe UG » Na terenie Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza prowadzone są prace rozbiórkowe elementów d... Kurs samoobrony dla kobiet » Stacja Orunia zaprasza na wakacyjną odsłonę kursu samoobrony dla kobiet Combat Self Defense.Na zajęc... Gimnastyka dla seniorów » Przez cały lipiec w Stacji Orunia będzie odbywać się Gimnastyka Dla Seniorów. Zapraszamy osoby powyż... Tadeusz Cymański: Lat zaniedbań nie można zasypać przez kadencję » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem Solidarnej Polski (klub parlamentarny PiS), b. europosłem (2009-14) ro... Liberalizm pogrzebowy » W roku 2010, przy konstruowaniu budżetu na rok następny, za rządów premiera Donalda Tuska, gdy nad f... Były szef kancelarii premiera Tuska skazany za tragiczny lot do Smoleń... » Były szef KPRM z lat 2007-2013 minister Tomasz Arabski został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wol...
Reklama
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
poniedziałek, 03 czerwca 2019 14:59
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
Mieczysław Struk, "towarzysz naczelnik Jastarni" w 1988 roku odzyska ...
Udana inauguracja przygotowań do sezonu Arki Gdynia
sobota, 22 czerwca 2019 19:12
Udana inauguracja przygotowań do sezonu Arki Gdynia
Od zwycięstwa Arka rozpoczęła przygotowania do sezonu 2019/20. Zesp ...
Remis Lechii w sparingu z Chojniczanką - wynik
sobota, 22 czerwca 2019 18:56
Remis Lechii w sparingu z Chojniczanką - wynik
W pierwszym przedsezonowym sparingu Lechia Gdańsk zremisowała z I-li ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Leonardo - Opera Omnia i K-Dron
wtorek, 11 czerwca 2019 20:10
Leonardo - Opera Omnia i K-Dron
Muzeum Narodowe w Warszawie wystawą wszystkich dzieł geniusza włosk ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Od anarchii od UOP, czyli dzieje ruchu Wolność i Pokój

Ocena użytkowników: / 24
SłabyŚwietny 
niedziela, 14 kwietnia 2019 15:40

altPo 1990 roku funkcjonariuszy SB weryfikowali m.in. członkowie ruchu Wolność i Pokój, którzy wnet lądowali w Urzędzie Ochrony Państwa, z pierwszego naboru do UOP, wraz z pozytywnie zweryfikowanymi.


Na nich, na WiP-owcach, opierał swe kadry m.in. minister Krzysztof Kozłowski. Przez weryfikację w 1990 roku pozytywnie przeszło ponad 70 proc. z 11 tys. funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.


Ruch Wolność i Pokój zaczął działalność od 1984, a jej otwartą formułę od deklaracji z 14 kwietnia 1985 r. WiP to były protesty przeciwko służbie wojskowej, budowie elektrowni w Żarnowcu, głodówki, ale i „topienie Marzanny”.


Postacią z WiP był m.in. zdolny prawnik Wojciech Raduchowski-Brochwicz, w 1990 roku trzydziestolatek, wkrótce pułkownik i zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej, specjalista od zarządzania kryzysowego i jeden z tworzących GROM. Kolejnym zaś częsty gość mediów Piotr Niemczyk, w latach 80 anarchista, a od 1990 r. jedna z ważniejszych osób w Urzędzie przy ul. Rakowieckiej 2b. Obaj w latach 80 należeli do tzw. pacyfistów z WIP.


Raduchowskiego-Brochwicza, nim ten dotarł do Białegostoku, miał zachęcić do pracy w służbach dobrze później znany jako szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz na etapie krakowskich zajęć. Przez WiP do UOP dotarł też Konstanty Miodowicz, syn Alfreda Miodowicza, przewodniczącego OPZZ, członek komisji weryfikacyjnych, potem szef kontrwywiadu i poseł Platformy Obywatelskiej. Można też było przed dwie dekady stykać się na politycznej niwie z Janem Marią Rokitą, członkiem WiP.


W Gdańsku blisko WiP był Ruch Społeczeństwa Alternatywnego z Wojciechem Jankowskim, Krzysztofem Skibą, Januszem Wałuszką. We Wrocławiu zaś WiP też angażował się w Pomarańczową Alternatywę.


Dla władz i generałów byli grupą wywrotowców, którzy sprzeciwiając się obowiązującej od 1952 roku rocie przysięgi wojskowej („Przysięgam strzec niezłomnie wolności, niepodległości i granic Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej przed zakusami imperializmu, stać nieugięcie na straży pokoju w braterskim przymierzu z Armią Radziecką i innymi sojuszniczymi armiami”).


W 1984 roku Marek Adamkiewicz odmówił wypowiedzenia roty przysięgi. Podobniej jak kilku mniej znanych kolegów. W grudniu 1984 r. skazano go za to na 2,5 roku więzienia. Od 1985 r. środowiska studenckie i Amnesty International stanęły w jego obronie. W kościele w Podkowie Leśnej kilka osób przyłączyło się do głodówki zorganizowanej przez Jacka Czaputowicza (dziś szefa MSZ).


W związku z tym w Krakowie Jan Maria Rokita, Bogdan Klich i Bartłomiej Sienkiewicz napisali deklarację ruchu Wolność i Pokój, którą wnet podpisało 32 osoby.


„Nie ma pokoju nigdzie tam, gdzie stworzono systemy państwowej opresji, przymusu ideologicznego, gdzie zlikwidowano tradycyjne wolności polityczne. Nie ma więc pokoju w rządzonej przez komunistów Polsce – napisali.


Nastąpiło też odsyłanie książeczek wojskowych. Za co 50 osób ukaranych zostało grzywnami i aresztami.


Gdański działacz WIP Wojciech Jankowski w październiku 1985 r. odmówił służby wojskowej, Sąd Marynarki Wojennej skazał go za to na trzy lata i pięć miesięcy pozbawienia wolności. Zapoczątkowawszy akcję tzw. obdżektorów, odmawiających służby w armii.


W 1986 r. w więzieniu znalazł się Jarosław Nakielski, Jacek Czaputowicz i Piotr Niemczyk. Mimo amnestii z wrześniu 1986 r. w więzieniu pozostali Jankowski i Nakielski.


Wkrótce Jankowski i Nakielski zostali uwolnieni, a metody sit-in, wchodzenie z hasłami na rusztowania i dachy oraz innych form biernego oporu weszły do repertuaru WiP.


Od września 1987 r. i głodówki w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy zaczęto się głośne domaganie się wprowadzenia służby zastępczej oraz obrona czechosłowackich i węgierskich obdżektorów.

 
Symbolem więźnia politycznego stał się rolnik z Pomorza Sławomir Dutkiewicz, jako poborowy odesłał książeczkę wojskową i nie przyjęli karty powołania do wojska. W 1987 r. skazano go na dwa lata i trzy miesiące więzienia. Ten w proteście podjął bezterminową głodówkę. Był przymusowo karmiony i został pobity, pozbawiony widzeń.


- Apelujemy do opinii publicznej i wszystkich, którzy mogą w jakikolwiek sposób pomóc Sławkowi: wesprzyjcie nas, nie pozwólmy mu umrzeć – napisało 425 studentów KUL do Rady Państwa. W Gdańsku pod listem w tej sprawie podpisał się m.in. Lech Wałęsa i prawie tysiąc innych osób. W jego obronie po kilkadziesiąt osób demonstrowało we Wrocławiu, potem w Opolu, Gdańsku i Krakowie, ale też we Włoszech, Belgii, Francji, Jugosławii.


W czerwcu 1988 r. rota przysięgi została zmieniona – usunięto z niej fragment o sojuszu z Armią Radziecką.


Z kolei na skutek czarnobylskiej katastrofy nastąpił silny sprzeciw WiP wobec budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu.

ASG

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież