Krzyż dziękczynny FMW na Ołtarzu Ojczyzny » Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś... Piotr Duda: W walce o wolność, godność, Boga i rodzinę na brać górnicz... » Z Piotrem Dudą, przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S. Górski- „Wyjeż... Jacek Zdrojewski: Wytarte kolana Czarzastego » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Nagroda dla widowiska Poland: First to Fight » Multimedialne widowisko plenerowe POLAND: FIRST TO FIGHT, będące koprodukcją Muzeum II Wojny Światow... Koncert według twórczości Jacka Kaczmarskiego "Świadectwo" w Gdyni » W Gdyni 13 grudnia br. w kościele oo. franciszkanów przy ul. Ujejskiego, odbędzie się koncert wg. Ja... Refleksje o ludziach ogromnej wiary, pięknych życiorysach » 70 osób reprezentujących różne środowiska i odmienne światopoglądy wzięło udział w 15 debatach panel... Daniel Obajtek: Naturalny wybór - przyszłość Polski » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen rozmawia Marek Formela- Panie Prezesie, po co Wam Energa?Da... Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz » Ok. 16 tys. złotych pobranych z budżetu miasta mogła kosztować dwudniowa wycieczka prezydent Gdańska... Tablice z 21 postulatami MKS mają swoje miejsce w Sali BHP nie w ECS » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” uznaje za niedopuszczalne blokowanie przez Europejskie Centrum So... Orlen przejmuje Energę: Płażyński prostuje polityków PO » Pomorscy politycy PO - Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Mieczysław Struk, marszałek wojewód...
Reklama
Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz
środa, 11 grudnia 2019 21:33
Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz
Ok. 16 tys. złotych pobranych z budżetu miasta mogła kosztować dwu ...
Trefl w Warszawie bez seta i punktów
sobota, 14 grudnia 2019 22:37
Trefl w Warszawie bez seta i punktów
Siatkarze Trefla po raz pierwszy w tym sezonie nie zdołali wygrać w ...
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
poniedziałek, 09 grudnia 2019 14:52
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
Piłkarze Lechii Gdańsk kolejny sezon będą grać z logiem Energi na ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Swobodny Marek Wróbel i Gdańsk przez pryzmat
poniedziałek, 09 grudnia 2019 16:08
Swobodny Marek Wróbel i Gdańsk przez pryzmat
Ostatnie tygodnie roku już tradycyjnie przynoszą wzmożony ruch w ga ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Antoni Szymański: Przesłanie Kornela Morawieckiego

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 03 października 2019 17:25

altDo mediów dotarła informacja o swoistym testamencie politycznym, jaki pozostawił po sobie zmarły w poniedziałek 30 września 2019 Marszałek Senior Sejmu RP, wieloletni działacz polskiego obozu patriotycznego śp. Kornel Morawiecki. Słów wypowiedzianych przez takiego Człowieka i w takim momencie, nie wolno zlekceważyć.


Jedne z ostatnich myśli Kornela Morawieckiego, które ujawnił jego syn Premier Mateusz Morawiecki, były następujące: żeby cały czas myśleć o Polsce i żeby wypracowywać zgodę narodową. To od dawna była taka jego myśl, którą starał się promować – wyznał premier Morawiecki w rozmowie z redaktorką naczelną „Faktu” Katarzyną Kozłowską. Informacja ta, aczkolwiek przedstawiona lakonicznie, zawiera ogromny ładunek treści.


Po pierwsze wskazania zmarłego polityka nakierowują nasze myślenie na Polskę. Nasz kraj – ze wszystkimi jego zasobami: ziemią, kulturą, prawem, państwem, obyczajami czy tradycją – jest dobrem wspólnym. Myślenie o Polsce oznacza wznoszenie się ponad partykularne interesy grup czy partii politycznych oraz ponad codzienną gonitwę za zaspokajaniem własnych potrzeb. Oznacza uznanie, że są idee wyższe niż osobisty sukces, idee dla których warto poświęcić czas, a jeżeli zajdzie potrzeba, zaryzykować własne życie. „Mentalność propolska” oznacza akceptację katalogu określonych wartości, wśród których szczególne miejsce zajmują: wolność, sprawiedliwość i solidarność, wiara oraz rodzina. Zakłada ona akceptację dziedzictwa społeczno-kulturowego i wielorakie przyznawanie się do własnej tożsamości.


O koncentracji naszej uwagi na Polsce dużo słyszeliśmy w roku obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości. Do dziś brzmią w uszach przepiękne słowa prezydenta Andrzeja Dudy:
Polska – wiecznie młoda i zniewalająco piękna, groźna, ale i pełna majestatu – wciąż budzi w nas nowe siły i zdolności, dumę i odwagę, wielkie idee i żywe uczucia. Wzrasta razem z nami. Jest silna naszą siłą i naszymi sukcesami. Opiekę nad tym skarbem przekażemy kiedyś naszym dzieciom i wnukom.


Ta poetycka personifikacja obiektu naszych uczuć patriotycznych, stanowi inspirację dla budowania nowego, życzliwego i twórczego modelu obywatelskości.


Druga myśl przekazana przez umierającego męża stanu nawołuje do pracy nad narodową zgodą. Nie znamy szczegółów rozmów ojca z synem, ale z poprzednich wypowiedzi Kornela Morawieckiego, a także z analizy aktualnego klimatu społecznego, można wywnioskować, że chodziło mu o skuteczne propagowanie dialogu i szacunku we wzajemnych odniesieniach zwaśnionych obozów politycznych. Podział, wywołany m.in.: złym stylem konkurowania o władzę, przenosi się na różne sfery życia społecznego, w tym rodzinnego i wyrządza ogromne szkody. Systemowe zajęcie się tym palącym problemem jest pilne i konieczne.


Ważne są pojednawcze gesty i wyważone wypowiedzi w różnych środowiskach, także politycznych. To jednak nie wystarczy: potrzebne jest takie formowanie instytucji i środowisk społecznych, które w swoich celach, strukturach i metodach będą sprzyjać porozumieniu i współpracy. Nie jest to rola wyłącznie polityków czy urzędników. Inspiracje i impulsy do działania powinny płynąć także ze środowiska naukowego i od ludzi kultury. Silny nacisk powinny wywierać polskie rodziny, a także wychowawcy młodych pokoleń.


Pochylając się w zadumie nad życiorysami takich ludzi, jak śp. Marszałek Kornel Morawiecki, zyskujemy motywację do nieustającego wysiłku i przezwyciężania pokusy zniechęcenia.


Jestem pełen nadziei, że być może już wkrótce czeka nas przełom i rozpoczęcie mozolnego procesu odbudowy wzajemnego zaufania. Byłby to najlepszy sposób na uczczenie pionierów „Sierpnia 80”, którym zawdzięczamy rozbudzenie marzeń o wolności i solidarności. Do takich ludzi należał zmarły niedawno śp. Kornel Morawiecki. Cześć jego pamięci!

Antoni Szymański Senator RP


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież