Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Derby inne niż wszystkie
sobota, 30 maja 2020 14:32
Derby inne niż wszystkie
W niedzielę 31. maja o godzinie 17.30 po niespełna trzech miesiącac ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Antoni Szymański: Przesłanie Kornela Morawieckiego

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 03 października 2019 17:25

altDo mediów dotarła informacja o swoistym testamencie politycznym, jaki pozostawił po sobie zmarły w poniedziałek 30 września 2019 Marszałek Senior Sejmu RP, wieloletni działacz polskiego obozu patriotycznego śp. Kornel Morawiecki. Słów wypowiedzianych przez takiego Człowieka i w takim momencie, nie wolno zlekceważyć.


Jedne z ostatnich myśli Kornela Morawieckiego, które ujawnił jego syn Premier Mateusz Morawiecki, były następujące: żeby cały czas myśleć o Polsce i żeby wypracowywać zgodę narodową. To od dawna była taka jego myśl, którą starał się promować – wyznał premier Morawiecki w rozmowie z redaktorką naczelną „Faktu” Katarzyną Kozłowską. Informacja ta, aczkolwiek przedstawiona lakonicznie, zawiera ogromny ładunek treści.


Po pierwsze wskazania zmarłego polityka nakierowują nasze myślenie na Polskę. Nasz kraj – ze wszystkimi jego zasobami: ziemią, kulturą, prawem, państwem, obyczajami czy tradycją – jest dobrem wspólnym. Myślenie o Polsce oznacza wznoszenie się ponad partykularne interesy grup czy partii politycznych oraz ponad codzienną gonitwę za zaspokajaniem własnych potrzeb. Oznacza uznanie, że są idee wyższe niż osobisty sukces, idee dla których warto poświęcić czas, a jeżeli zajdzie potrzeba, zaryzykować własne życie. „Mentalność propolska” oznacza akceptację katalogu określonych wartości, wśród których szczególne miejsce zajmują: wolność, sprawiedliwość i solidarność, wiara oraz rodzina. Zakłada ona akceptację dziedzictwa społeczno-kulturowego i wielorakie przyznawanie się do własnej tożsamości.


O koncentracji naszej uwagi na Polsce dużo słyszeliśmy w roku obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości. Do dziś brzmią w uszach przepiękne słowa prezydenta Andrzeja Dudy:
Polska – wiecznie młoda i zniewalająco piękna, groźna, ale i pełna majestatu – wciąż budzi w nas nowe siły i zdolności, dumę i odwagę, wielkie idee i żywe uczucia. Wzrasta razem z nami. Jest silna naszą siłą i naszymi sukcesami. Opiekę nad tym skarbem przekażemy kiedyś naszym dzieciom i wnukom.


Ta poetycka personifikacja obiektu naszych uczuć patriotycznych, stanowi inspirację dla budowania nowego, życzliwego i twórczego modelu obywatelskości.


Druga myśl przekazana przez umierającego męża stanu nawołuje do pracy nad narodową zgodą. Nie znamy szczegółów rozmów ojca z synem, ale z poprzednich wypowiedzi Kornela Morawieckiego, a także z analizy aktualnego klimatu społecznego, można wywnioskować, że chodziło mu o skuteczne propagowanie dialogu i szacunku we wzajemnych odniesieniach zwaśnionych obozów politycznych. Podział, wywołany m.in.: złym stylem konkurowania o władzę, przenosi się na różne sfery życia społecznego, w tym rodzinnego i wyrządza ogromne szkody. Systemowe zajęcie się tym palącym problemem jest pilne i konieczne.


Ważne są pojednawcze gesty i wyważone wypowiedzi w różnych środowiskach, także politycznych. To jednak nie wystarczy: potrzebne jest takie formowanie instytucji i środowisk społecznych, które w swoich celach, strukturach i metodach będą sprzyjać porozumieniu i współpracy. Nie jest to rola wyłącznie polityków czy urzędników. Inspiracje i impulsy do działania powinny płynąć także ze środowiska naukowego i od ludzi kultury. Silny nacisk powinny wywierać polskie rodziny, a także wychowawcy młodych pokoleń.


Pochylając się w zadumie nad życiorysami takich ludzi, jak śp. Marszałek Kornel Morawiecki, zyskujemy motywację do nieustającego wysiłku i przezwyciężania pokusy zniechęcenia.


Jestem pełen nadziei, że być może już wkrótce czeka nas przełom i rozpoczęcie mozolnego procesu odbudowy wzajemnego zaufania. Byłby to najlepszy sposób na uczczenie pionierów „Sierpnia 80”, którym zawdzięczamy rozbudzenie marzeń o wolności i solidarności. Do takich ludzi należał zmarły niedawno śp. Kornel Morawiecki. Cześć jego pamięci!

Antoni Szymański Senator RP


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież