Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dialog o polityce prorodzinnej

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 09 grudnia 2020 17:59

alt"Rodzina jest jak gałęzie na drzewie. Wszyscy rośniemy w różnych kierunkach, ale mamy te same korzenie."

Motto autorstwa Anny H. Niemczynow, przyświecało tegorocznym organizatorom i prelegentom konferencji „Dialog o polityce prorodzinnej” na Uniwersytecie Gdańskim, która miała miejsce 26-11-2020r.


Tak jak drzewo potrzebuje korzeni – człowiek potrzebuje rodziny. Rodzina – fundamentalny element społeczeństwa – w deklaracjach wartości cenionych plasuje się bardzo wysoko. Niestety coraz częściej - szczególnie ludzie młodzi - mają trudności, aby je realizować. Współczesne trendy wskazują, że coraz częściej młodzi dorośli decydują się na życie w samotności lub w niezobowiązujących relacjach. Obrazują to dane statystyczne: w 2018 roku w Polsce zawarto 192,4 tys. małżeństw. W tym samym okresie odnotowano 62,8 tys. rozwodów. Oznacza to, że na każde 100 ślubów przypadały 33 prawne rozstania. Rozpadają się też związki nieformalne, których liczba rośnie z roku na rok. Jeśli dla roczników 1955-1965, 88% było małżeństwami niepoprzedzonymi konkubinatami, to dla roczników 1975-85 udział małżeństw niepoprzedzonych konkubinatami spadł do 52 %. Inne dane wskazują, że decyzje o zawarciu małżeństwa są coraz częściej odraczane. O ile jeszcze w roku 1995 kobiety wchodziły w związek małżeński w wieku 23,0 lat, a mężczyźni 25,3 lat, o tyle w roku 2020 wiek ten wynosi odpowiednio 27,4 i 29,8 lat.


Dzieci rodzą się przede wszystkim w małżeństwach, jednak wzrasta odsetek urodzeń pozamałżeńskich. Gdy w 1990 r. 6,2% dzieci urodziło się poza formalnym związkiem, to w roku 2018 odsetek ten wynosił już 26,4.


Osłabienie trwałości związków małżeńskich i konkubinatów ma wpływ na przyrost naturalny, który w ostatnich latach nie zapewnia zastępowalności pokoleń. Rok 1989 był pierwszym w którym współczynnik 2,1 zapewniający zastępowalność pokoleń spadł poniżej tego poziomu i od tego czasu jest mniejszy, osiągając w 2003r. najniższy poziom - 1,22. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2019r. liczba Polaków skurczyła się o ok. 28 tys. w stosunku do 2018 r. W tym roku zmarło o 35 tys. osób więcej, niż się urodziło. To najgorszy wynik od II wojny światowej.


Coraz mocniejsza jest kultura konsumpcji nastawionej na indywidualizm i autonomię, która nie sprzyja budowaniu wspólnoty podstawowej, jaką jest rodzina. Doświadczamy wzrostu nastawienia na osobiste osiągnięcia zawodowe, majątek, inwestowanie w siebie. Sukces będący wynikiem dobrych relacji małżeńskich i rodzinnych jest rzadziej eksponowany. W takiej sytuacji zasadne jest ukazanie wartości rodziny i trwałego związku małżeńskiego, jako realizującego podstawowe potrzeby człowieka w tym do: przynależności i poczucia bezpieczeństwa, miłości i szacunku oraz samorealizacji.


Wraz z pogłębiającym się kryzysem demograficznym oraz osłabieniem małżeństwa, a zatem i rodziny, rośnie potrzeba na realizowanie założeń polityki prorodzinnej.


Prelekcje na UG były próbą nawiązania dialogu pomiędzy organizacjami rządowymi, samorządowymi oraz pozarządowymi na temat działań społecznych i edukacyjnych, które mają poprawić sytuację rodzin w Polsce. Celem było naukowe, twórcze, ale i bardzo praktyczne spojrzenie na zagadnienie polityki prorodzinnej. Konferencja, zorganizowana przez Fundację WIEM I UMIEM we współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych UG i NSZZ „Solidarność” UG, dała przestrzeń do promocji pozytywnych wzorców i dobrych praktyk oraz szczerej dyskusji o problemach związanych z rodziną i demografią.


Konferencję otworzył dr hab. Grzegorz Grochowski, prof. UG i Prezes Fundacji WIEM I UMIEM, zapraszając widzów do aktywnej dyskusji i zadawania pytań w komentarzach do streamu. Po nim przemawiał dr hab. Tadeusz Dmochowski, prof. UG i Dziekan Wydziału Nauk Społecznych, który podkreślił rolę rodziny, jako fundamentalnej jednostki kształtującej postawy i stosunek do rzeczywistości: Rodzina zapewnia ciągłość, bezpieczeństwo, nakreślenie podstawowych wektorów rozwoju, przekazuje tradycje i wartości, ukazuje postawy i kształtuje nasze nawyki. Jako uczestnik tej debaty zwróciłem uwagę na fakt, iż dialog oznacza, że dostrzegamy i szanujemy rozmaitych partnerów w kwestii rodziny. Jednym z celów konferencji jest nawiązanie dialogu pomiędzy strukturami centralnymi, samorządami i organizacjami pozarządowymi. Dialogu, który daje szansę na to, żeby poważne problemy, jakie dotyczą polskich rodzin, rozwiązywać jak najlepiej.


Pierwszy panel konferencji rozpoczęła Pani Barbara Socha, Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej, która nakreśliła problematykę dzietności w Polsce i Europie, przedstawiła obszary kluczowe w rozwoju rodzin oraz opisała strategie rządu mające poprawić sytuację rodzin w Polsce (https://youtu.be/L4ylEwGZevU).


Drugi panel konferencji poświęcony był samorządowcom, którzy rozmawiali o polityce prorodzinnej w kontekście małych i większych gmin. Wypowiedzieli się w niej Michał Guć, Wiceprezydent Miasta Gdyni; Anita Galant, Wójt Gminy Smętowo Graniczne oraz Tadeusz Kobiela, Wójt Gminy Sierakowice. Prelegenci dyskutowali o istotności rodziny w działaniach samorządu i współpracy gmin z rodzinami, szkołą, organizacjami pozarządowymi i seniorami. Poruszony został również temat ograniczeń w obszarze gminnej polityki prorodzinnej i propozycji ich przezwyciężenia. (https://youtu.be/yGKMQdaDyeA).


W kolejnej części konferencji nastąpiła projekcja wybranych filmów nadesłanych na Konkurs dla młodzieży pt. „Jak Wam się udało?” realizowanego przez Fundację WIEM I UMIEM. W ramach konkursu nastolatkowie nagrywali filmy, w których przeprowadzają wywiady ze swoimi rodzicami lub dziadkami zadając im pytanie o „przepis” na szczęśliwe i długie małżeństwo. Był też czas na dyskusję, w której udział wzięli licealiści, prowadzoną przez Piotra Freya OP. Dominikanina. Młodzi podzielili się swoim spojrzeniem na tematy relacji, miłości i rodziny.


Podsumowanie przeprowadzone przez dr hab. Grzegorza Grochowskiego zawierało wszystkie najważniejsze punkty poruszone podczas konferencji, która jest jedną z działalności Fundacji WIEM I UMIEM prowadzonych w ramach projektu „Rodzina w sercu wspólnoty obywatelskiej”. W ramach tego projektu powstaje również multimedialna platforma internetowa rodzinna.tv, która służy promocji kultury sprzyjającej małżeństwu i rodzinie oraz edukowaniu w zakresie prorodzinnym.


Zapisany stream z konferencji można nadal odtworzyć na fanpage’u i facebook’u: Konferencja „Dialog o polityce prorodzinnej”. Zachęcam też do oglądania fragmentów konferencji:
wystąpienia Minister Barbary Sochy Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Demograficznej:
https://youtu.be/L4ylEwGZevU
oraz
panelu samorządowców:
https://youtu.be/yGKMQdaDyeA

Antoni Szymański
Senator VI i IX Kadencji


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież