Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Stoczniowiec rozbity w końcówce
niedziela, 24 stycznia 2021 20:25
Stoczniowiec rozbity w końcówce
Hokeiści Stoczniowca w Nowym Targu trzymali przyzwoity wynik do 54
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Antoni Szymański: Najlepsze życzenia dla świata nauki

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 11 października 2019 12:06

altPaździernik to tradycyjnie okres inauguracji nowego roku pracy na uczelniach wyższych. Światu akademickiemu należy się dużo szacunku, wsparcia i życzliwości.


Według polskiego prawa misją systemu szkolnictwa wyższego i nauki jest prowadzenie najwyższej jakości kształcenia oraz działalności naukowej, kształtowanie postaw obywatelskich, a także uczestnictwo w rozwoju społecznym oraz tworzeniu gospodarki opartej na innowacjach. Oznacza to, że świat nauki odpowiada za kształt polskiego społeczeństwa w kilku wymiarach. Pierwszym z nich jest zapewnianie wysokiej jakości kształcenia. W globalnym społeczeństwie, gdzie każdy człowiek może w sposób szeroki wybierać miejsce zdobywania wiedzy i pracy zawodowej, trzeba zachęcać młodych, by zechcieli swoją przyszłość związać z Polską. Uczynimy to w znacznym stopniu poprzez radykalne podniesienie jakości kształcenia.


Drugim zadaniem uczelni jest prowadzenie działalności naukowej co wiąże się z eksplorowaniem nowych, często „dziewiczych” obszarów badawczych oraz dbałością o wdrożenia i silny związek z gospodarką. Pożądana jest innowacyjność skutkująca podniesieniem jakości życia społecznego.


Trzeci wymiar misji uczelni to kształtowanie postaw obywatelskich. Nie sposób wiedzy przedmiotowej odrywać od podłoża etycznego. Polska potrzebuje obywateli inteligentnych i świadomych, rozumiejących znaczenie dobra wspólnego. Takich ludzi nie można po prostu „wytrenować”. Pomoże w tym zapewnienie partycypacji we wspólnocie uniwersyteckiej.


Jan Paweł II rozumiał uniwersytet nie jako luźne zbiorowisko osób czy grup interesów, lecz jako wspólnotę ludzi zjednoczonych miłością do prawdy. Relację profesorów i studentów postrzegał nie tyle w kategoriach formalnych, co w optyce przyjaznej współpracy na rzecz realizacji wspólnych celów. Korzystając z tej inspiracji chcę życzyć studentom radości ze zdobywania wiedzy z pomocą ich uczonych mistrzów. Wiedzy, która prowadzi do prawdziwej mądrości. Szukajcie realizacji własnych pasji, oddawajcie się odważnym marzeniom o pomyślnej przyszłości i pielęgnujcie nadzieję na osobisty oraz zawodowy sukces.


Rektorom i profesorom z całego serca życzę, by ich codzienna praca była źródłem satysfakcji z wykonywanych obowiązków. Wprowadzać młodych ludzi w arkana mądrego i twórczego życia jest zadaniem ambitnym i potrzebnym. Raduje mnie fakt, że kolejny już rok kontynuujecie to zadanie. Oby żadnemu członkowi społeczności akademickich w naszym kraju nie zabrakło sił i motywacji, do tego by w pełni wykorzystywać swój potencjał intelektualny, działając na rzecz dobra wspólnego Polski i Europy.

Antoni Szymański Senator RP


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież