Krzyż dziękczynny FMW na Ołtarzu Ojczyzny » Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś... Piotr Duda: W walce o wolność, godność, Boga i rodzinę na brać górnicz... » Z Piotrem Dudą, przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S. Górski- „Wyjeż... Jacek Zdrojewski: Wytarte kolana Czarzastego » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Nagroda dla widowiska Poland: First to Fight » Multimedialne widowisko plenerowe POLAND: FIRST TO FIGHT, będące koprodukcją Muzeum II Wojny Światow... Koncert według twórczości Jacka Kaczmarskiego "Świadectwo" w Gdyni » W Gdyni 13 grudnia br. w kościele oo. franciszkanów przy ul. Ujejskiego, odbędzie się koncert wg. Ja... Refleksje o ludziach ogromnej wiary, pięknych życiorysach » 70 osób reprezentujących różne środowiska i odmienne światopoglądy wzięło udział w 15 debatach panel... Daniel Obajtek: Naturalny wybór - przyszłość Polski » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen rozmawia Marek Formela- Panie Prezesie, po co Wam Energa?Da... Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz » Ok. 16 tys. złotych pobranych z budżetu miasta mogła kosztować dwudniowa wycieczka prezydent Gdańska... Tablice z 21 postulatami MKS mają swoje miejsce w Sali BHP nie w ECS » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” uznaje za niedopuszczalne blokowanie przez Europejskie Centrum So... Orlen przejmuje Energę: Płażyński prostuje polityków PO » Pomorscy politycy PO - Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Mieczysław Struk, marszałek wojewód...
Reklama
Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz
środa, 11 grudnia 2019 21:33
Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz
Ok. 16 tys. złotych pobranych z budżetu miasta mogła kosztować dwu ...
Trefl w Warszawie bez seta i punktów
sobota, 14 grudnia 2019 22:37
Trefl w Warszawie bez seta i punktów
Siatkarze Trefla po raz pierwszy w tym sezonie nie zdołali wygrać w ...
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
poniedziałek, 09 grudnia 2019 14:52
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
Piłkarze Lechii Gdańsk kolejny sezon będą grać z logiem Energi na ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Swobodny Marek Wróbel i Gdańsk przez pryzmat
poniedziałek, 09 grudnia 2019 16:08
Swobodny Marek Wróbel i Gdańsk przez pryzmat
Ostatnie tygodnie roku już tradycyjnie przynoszą wzmożony ruch w ga ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Antoni Szymański: Najlepsze życzenia dla świata nauki

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 11 października 2019 12:06

altPaździernik to tradycyjnie okres inauguracji nowego roku pracy na uczelniach wyższych. Światu akademickiemu należy się dużo szacunku, wsparcia i życzliwości.


Według polskiego prawa misją systemu szkolnictwa wyższego i nauki jest prowadzenie najwyższej jakości kształcenia oraz działalności naukowej, kształtowanie postaw obywatelskich, a także uczestnictwo w rozwoju społecznym oraz tworzeniu gospodarki opartej na innowacjach. Oznacza to, że świat nauki odpowiada za kształt polskiego społeczeństwa w kilku wymiarach. Pierwszym z nich jest zapewnianie wysokiej jakości kształcenia. W globalnym społeczeństwie, gdzie każdy człowiek może w sposób szeroki wybierać miejsce zdobywania wiedzy i pracy zawodowej, trzeba zachęcać młodych, by zechcieli swoją przyszłość związać z Polską. Uczynimy to w znacznym stopniu poprzez radykalne podniesienie jakości kształcenia.


Drugim zadaniem uczelni jest prowadzenie działalności naukowej co wiąże się z eksplorowaniem nowych, często „dziewiczych” obszarów badawczych oraz dbałością o wdrożenia i silny związek z gospodarką. Pożądana jest innowacyjność skutkująca podniesieniem jakości życia społecznego.


Trzeci wymiar misji uczelni to kształtowanie postaw obywatelskich. Nie sposób wiedzy przedmiotowej odrywać od podłoża etycznego. Polska potrzebuje obywateli inteligentnych i świadomych, rozumiejących znaczenie dobra wspólnego. Takich ludzi nie można po prostu „wytrenować”. Pomoże w tym zapewnienie partycypacji we wspólnocie uniwersyteckiej.


Jan Paweł II rozumiał uniwersytet nie jako luźne zbiorowisko osób czy grup interesów, lecz jako wspólnotę ludzi zjednoczonych miłością do prawdy. Relację profesorów i studentów postrzegał nie tyle w kategoriach formalnych, co w optyce przyjaznej współpracy na rzecz realizacji wspólnych celów. Korzystając z tej inspiracji chcę życzyć studentom radości ze zdobywania wiedzy z pomocą ich uczonych mistrzów. Wiedzy, która prowadzi do prawdziwej mądrości. Szukajcie realizacji własnych pasji, oddawajcie się odważnym marzeniom o pomyślnej przyszłości i pielęgnujcie nadzieję na osobisty oraz zawodowy sukces.


Rektorom i profesorom z całego serca życzę, by ich codzienna praca była źródłem satysfakcji z wykonywanych obowiązków. Wprowadzać młodych ludzi w arkana mądrego i twórczego życia jest zadaniem ambitnym i potrzebnym. Raduje mnie fakt, że kolejny już rok kontynuujecie to zadanie. Oby żadnemu członkowi społeczności akademickich w naszym kraju nie zabrakło sił i motywacji, do tego by w pełni wykorzystywać swój potencjał intelektualny, działając na rzecz dobra wspólnego Polski i Europy.

Antoni Szymański Senator RP


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież