Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Derby inne niż wszystkie
sobota, 30 maja 2020 14:32
Derby inne niż wszystkie
W niedzielę 31. maja o godzinie 17.30 po niespełna trzech miesiącac ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Antoni Szymański: Najlepsze życzenia dla świata nauki

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 11 października 2019 12:06

altPaździernik to tradycyjnie okres inauguracji nowego roku pracy na uczelniach wyższych. Światu akademickiemu należy się dużo szacunku, wsparcia i życzliwości.


Według polskiego prawa misją systemu szkolnictwa wyższego i nauki jest prowadzenie najwyższej jakości kształcenia oraz działalności naukowej, kształtowanie postaw obywatelskich, a także uczestnictwo w rozwoju społecznym oraz tworzeniu gospodarki opartej na innowacjach. Oznacza to, że świat nauki odpowiada za kształt polskiego społeczeństwa w kilku wymiarach. Pierwszym z nich jest zapewnianie wysokiej jakości kształcenia. W globalnym społeczeństwie, gdzie każdy człowiek może w sposób szeroki wybierać miejsce zdobywania wiedzy i pracy zawodowej, trzeba zachęcać młodych, by zechcieli swoją przyszłość związać z Polską. Uczynimy to w znacznym stopniu poprzez radykalne podniesienie jakości kształcenia.


Drugim zadaniem uczelni jest prowadzenie działalności naukowej co wiąże się z eksplorowaniem nowych, często „dziewiczych” obszarów badawczych oraz dbałością o wdrożenia i silny związek z gospodarką. Pożądana jest innowacyjność skutkująca podniesieniem jakości życia społecznego.


Trzeci wymiar misji uczelni to kształtowanie postaw obywatelskich. Nie sposób wiedzy przedmiotowej odrywać od podłoża etycznego. Polska potrzebuje obywateli inteligentnych i świadomych, rozumiejących znaczenie dobra wspólnego. Takich ludzi nie można po prostu „wytrenować”. Pomoże w tym zapewnienie partycypacji we wspólnocie uniwersyteckiej.


Jan Paweł II rozumiał uniwersytet nie jako luźne zbiorowisko osób czy grup interesów, lecz jako wspólnotę ludzi zjednoczonych miłością do prawdy. Relację profesorów i studentów postrzegał nie tyle w kategoriach formalnych, co w optyce przyjaznej współpracy na rzecz realizacji wspólnych celów. Korzystając z tej inspiracji chcę życzyć studentom radości ze zdobywania wiedzy z pomocą ich uczonych mistrzów. Wiedzy, która prowadzi do prawdziwej mądrości. Szukajcie realizacji własnych pasji, oddawajcie się odważnym marzeniom o pomyślnej przyszłości i pielęgnujcie nadzieję na osobisty oraz zawodowy sukces.


Rektorom i profesorom z całego serca życzę, by ich codzienna praca była źródłem satysfakcji z wykonywanych obowiązków. Wprowadzać młodych ludzi w arkana mądrego i twórczego życia jest zadaniem ambitnym i potrzebnym. Raduje mnie fakt, że kolejny już rok kontynuujecie to zadanie. Oby żadnemu członkowi społeczności akademickich w naszym kraju nie zabrakło sił i motywacji, do tego by w pełni wykorzystywać swój potencjał intelektualny, działając na rzecz dobra wspólnego Polski i Europy.

Antoni Szymański Senator RP


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież