Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » System TETRA, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych, jest przydatny także do działań ... Krzysztof Piekarski: Niemrawa lewica liże rany » Z dr Krzysztofem Piekarskim, politologiem, komentatorem, wykładowcą Zakładu Teorii Polityki Instytut... Ludzie prezydent Gdańska zarabiają lepiej niż... prezydent RP » Praca na rzecz gdańskiego Urzędu Miejskiego, czyli jego jednostek organizacyjnych i spółek z udziałe... 98 rocznica powstania Gedanii » Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji złożyła kwiaty i wieńce pod pomnikiem ... Śledczy ujawnili nieznany gigantyczny majątek byłego polityka PO Sławo... » Gotówka poukrywana w specjalnych skrytkach, przygotowanych do składowania pieniędzy, luksusowy samoc... Na Westerplatte odnaleziono 500 kg bombę lotniczą z okresu II wojny św... » 14 września 2020 r. na terenie pola bitwy na Westerplatte w trakcie prac saperskich prowadzonych na ... Zawody wędkarskie dla dzieci z dzielnicy Suchanino » W sobotę, 12 września, Koło wędkarskie PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa wraz ze Spółdzielnią Mieszkaniową Suc... Co można w gdańskim sądzie? Żarty z ministra czy kpina z... » "Ziobro! Zakaz lotów nad sądami". Polityczny plakat tej treści przyozdabiał wejście do budynku Sądu ... Tadeusz Cymański: Życzyłbym sobie mądrej opozycji » Z posłem Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), byłym eurodeputowanym, byłym działaczem NSZZ „Solid... W Mińsku Piotr Duda, lider „Solidarności”, a w środę w Warszawie lider... » Na zaproszenie związkowców z Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych do Mińska po...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
niedziela, 20 września 2020 19:13
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
Hokeiści Stoczniowca do 49 minuty grali niezły mecz z Tauronem
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
sobota, 19 września 2020 16:24
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
Taką Lechię kibice chcieliby oglądać częściej. Po dwóch

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rewa 2020
poniedziałek, 07 września 2020 15:41
Rewa 2020
W pierwszych dniach września postanowiłem odpocząć. Wybrałem

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Antoni Szymański: Najlepsze życzenia dla świata nauki

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 11 października 2019 12:06

altPaździernik to tradycyjnie okres inauguracji nowego roku pracy na uczelniach wyższych. Światu akademickiemu należy się dużo szacunku, wsparcia i życzliwości.


Według polskiego prawa misją systemu szkolnictwa wyższego i nauki jest prowadzenie najwyższej jakości kształcenia oraz działalności naukowej, kształtowanie postaw obywatelskich, a także uczestnictwo w rozwoju społecznym oraz tworzeniu gospodarki opartej na innowacjach. Oznacza to, że świat nauki odpowiada za kształt polskiego społeczeństwa w kilku wymiarach. Pierwszym z nich jest zapewnianie wysokiej jakości kształcenia. W globalnym społeczeństwie, gdzie każdy człowiek może w sposób szeroki wybierać miejsce zdobywania wiedzy i pracy zawodowej, trzeba zachęcać młodych, by zechcieli swoją przyszłość związać z Polską. Uczynimy to w znacznym stopniu poprzez radykalne podniesienie jakości kształcenia.


Drugim zadaniem uczelni jest prowadzenie działalności naukowej co wiąże się z eksplorowaniem nowych, często „dziewiczych” obszarów badawczych oraz dbałością o wdrożenia i silny związek z gospodarką. Pożądana jest innowacyjność skutkująca podniesieniem jakości życia społecznego.


Trzeci wymiar misji uczelni to kształtowanie postaw obywatelskich. Nie sposób wiedzy przedmiotowej odrywać od podłoża etycznego. Polska potrzebuje obywateli inteligentnych i świadomych, rozumiejących znaczenie dobra wspólnego. Takich ludzi nie można po prostu „wytrenować”. Pomoże w tym zapewnienie partycypacji we wspólnocie uniwersyteckiej.


Jan Paweł II rozumiał uniwersytet nie jako luźne zbiorowisko osób czy grup interesów, lecz jako wspólnotę ludzi zjednoczonych miłością do prawdy. Relację profesorów i studentów postrzegał nie tyle w kategoriach formalnych, co w optyce przyjaznej współpracy na rzecz realizacji wspólnych celów. Korzystając z tej inspiracji chcę życzyć studentom radości ze zdobywania wiedzy z pomocą ich uczonych mistrzów. Wiedzy, która prowadzi do prawdziwej mądrości. Szukajcie realizacji własnych pasji, oddawajcie się odważnym marzeniom o pomyślnej przyszłości i pielęgnujcie nadzieję na osobisty oraz zawodowy sukces.


Rektorom i profesorom z całego serca życzę, by ich codzienna praca była źródłem satysfakcji z wykonywanych obowiązków. Wprowadzać młodych ludzi w arkana mądrego i twórczego życia jest zadaniem ambitnym i potrzebnym. Raduje mnie fakt, że kolejny już rok kontynuujecie to zadanie. Oby żadnemu członkowi społeczności akademickich w naszym kraju nie zabrakło sił i motywacji, do tego by w pełni wykorzystywać swój potencjał intelektualny, działając na rzecz dobra wspólnego Polski i Europy.

Antoni Szymański Senator RP


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież