Odszedł wizjoner biznesu. Piotr Soyka nie żyje » Piotr Soyka, twórca i wieloletni prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding SA, autor globalnego suk... Feederowe Mistrzostwa Koła PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa » 1 sierpnia na kanale Śledziowym w miejscowości Trzcinisko zostały rozegrane Feederowe Mistrzostwa Ko... Tomasz Olenderek: Gdański terminal Krajowej Spółki Cukrowej S.A. będzi... » Rozmowa z Tomaszem Olenderkiem, Członkiem Zarządu KSC- W październiku 2019 roku Krajowa Spółka Cukro... Rafał Chwedoruk: Czas tasowania kart » Z dr hab. Rafałem Chwedorukiem, profesorem UW, komentatorem politycznym, historykiem myśli polityczn... Akt oskarżenia po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza » Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec siedmiu osób w sprawie odpo... Zmarł Jurek Janczukowicz » Znaliśmy go jako doskonałego płetwonurka. Człowieka od „Rekina” i czołgu z ulicy Hołdu Pruskiego w O... Gdańsk dla Ukrainy » Pomysł padł podczas cotygodniowych posiedzeń sztabu antykryzysowego w gdańskiej Izbie Rzemieślniczej... Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem » Jerzy Śnieg, b. sekretarz PZPR w gminie Kwidzyn, milczący lider SLD na Pomorzu to najzamożniejszy po... Gdańsk i okolice w malarstwie » Od 6 sierpnia 2020 roku przez najbliższy miesiąc w Kościele św. Jana prezentowana będzie wystawa zat... Dzieło "Solidarności" » Wiele wydarzeń historycznych na świecie "dorobiło się" prawdziwych dzieł sztuki. Rewolucję Francuską...
Reklama
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
środa, 29 lipca 2020 16:09
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
Jerzy Śnieg, b. sekretarz PZPR w gminie Kwidzyn, milczący lider SLD ...
Mecz Zdunek Wybrzeże - Orzeł przełożony na wtorek
niedziela, 02 sierpnia 2020 13:47
Mecz Zdunek Wybrzeże - Orzeł przełożony na wtorek
Zaplanowany na poniedziałek mecz 5. kolejki eWinner 1. Ligi Żużlowe ...
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
poniedziałek, 27 lipca 2020 17:38
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
22 sierpnia zainaugurowany zostanie sezon 2020/2021 PKO Ekstraklasy. T ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie opowieści Reimescha
poniedziałek, 27 lipca 2020 09:31
Gdańskie opowieści Reimescha
Ragimund Reimesch, austriacki artysta z Braszow, rumuńskiego miasta w ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Sopockie ofiary turystyki

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
sobota, 26 października 2019 07:16

altW Sopocie nie ma równości. Jeśli mieszkamy w centrum miasta to poza problemami ze zgiełkiem, pijanymi turystami i naćpanymi nastolatkami cierpimy także ze względu na permanentny brak miejsc do parkowania nasilający się latem i w weekendy. Na obrzeżach miasta i na osiedlach jest pod tymi względami lepiej, ale za to zazwyczaj musimy dojeżdżać do kina i na molo zamiast iść tam spacerkiem.


Teraz mieszkańcom centrum będzie jeszcze trudniej bo nawet pod własnym domem będą musieli płacić za parking. Chyba, że wytną drzewa, zniszczą do reszty ogródki przydomowe i wybetonują sobie podwórko, żeby tam parkować. Aby było sprawiedliwe przyjezdni z osiedla Brodwino i innych oddalonych od centrum Sopotu miejsc zapłacą za parkowanie o 30 groszy za godzinę więcej niż dotychczas. Ale to i tak ma się nijak do 60 złotych rocznie za parkowanie pod własnym domem. Będziemy płacić 5 zł miesięcznie, lub 60 zł rocznie aby zaparkować w miejscu w którym mieszkamy. Zawsze to byłoby przyjemniej kupić książkę za 60 złotych lub pójść za te pieniądze do kina zamiast ponosić ten wydatek. W dodatku aby skorzystać z możliwości wykupu abonamentu na parkowanie należy okazać w Urzędzie Miasta dużą ilość dokumentów: Dowód rejestracyjny samochodu, umowę kredytu lub leasingu na swoje dane osobowe, a także być zameldowanym na pobyt stały lub czasowy w obrębie danej Strefy Płatnego Parkowania lub płacić podatek dochodowy w Sopocie oraz zamieszkiwać w obrębie danej Strefy, zgodnie z definicją "miejsca zamieszkania" zawartego w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeksu Cywilnego.

alt


Czy ktoś konsultował z mieszkańcami i mieszkankami Sopotu takie rozwiązanie? Odpowiedź brzmi: Nie. Czy ktoś się przejmie ewentualnym niezadowoleniem mieszkańców i mieszkanek z powodu dodatkowego i nieprzyjemnego obciążenia finansowego? Odpowiedź brzmi: Nie. Podczas Sesji Rady Miasta zostało przegłosowane, że będziemy płacić 60 złotych rocznie za parkowanie pod własnym domem bo tak właśnie wymyślił prezydent, a radni jego ugrupowania, którzy zawsze głosują tak jak prezydent każe, przegłosowali 22 października bieżącego roku takie właśnie rozwiązanie.


Trudno sobie wyobrazić, żeby ktoś z powodu 60 złotych rocznie wyprowadził się z centrum miasta na osiedle Brodwino czy Kamienny Potok albo, tak jak już dawno prezydent sobie życzył (mówiąc do pewnej mieszkanki: jak się nie podoba to może się pani wyprowadzić), poza Sopot pozostawiając więcej miejsca na stworzenie nowych apartamentów na wynajem. Ale niewątpliwie to co się stało podczas Sesji Rady Miasta 22 października 2019 roku to następny wrogi krok władz miasta w stosunku do mieszkańców i mieszkanek kurortu.

alt


Ewidentnie przegrywamy z turystami, którzy nie marudzą, nie mają praw wyborczych w Sopocie, a przynoszą zyski nielicznej grupie oligarchów posiadających hotele, pensjonaty i dziesiątki apartamentów na wynajem. Centrum Sopotu staje się coraz droższym i coraz bardziej niewygodnym miastem do codziennego zamieszkania. Na obrzeżach miasta jest nieco lepiej. Zgodnie z prezydencką wizją rozwoju miasta najlepiej żeby mieszkali tam pracownicy pralni w których można prać pościel i ręczniki z apartamentów i hoteli, a także kelnerzy i ekipy sprzątające po turystach.
Czy Sopot nie miał być miejsce wygodnym do życia? Do delektowania się każdą chwilą spędzoną w nadmorskich parkach, wśród drzew, sztuki i zdrowego powietrza. Miasta artystów? Miasta tak zwanego "slow life"?


Ale stało się inaczej. My, mieszkańcy przegrywamy coraz bardziej z turystami. Niektórym z nas wydaje się, że zarabiamy na turystach, wynajmując im latem pokoik czy mieszkanie. Ale płacimy za to wygodą swojego życia. Czasem nawet bezpieczeństwem. A teraz jeszcze dopłacimy 60 złotych za parkowanie bo ze względu na dobro turystów władze Sopotu uznały, że należy mieszkańców trochę przegnać z centrum miasta. Brak racjonalnej polityki parkingowej władz uderzy nas po kieszeni albo zmusi nas do obniżenia jakości życia poprzez degradację otaczającej nas przestrzeni. Zamiast na drzewa i krzewy bzu czy magnolii będziemy sobie patrzeć na parkujące wokół naszych domów samochody. Turyści przyjadą na krótko, a my tu spędzamy nasze życie.

alt


Należy dodać, że jeśli ktoś z sopocian zechce zaparkować w Sopocie poza miejscem zamieszkania to opłaty wyniosą: 115 złotych za miesiąc, 220 złotych za dwa miesiące i 305 złotych za trzy miesiące.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież