Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
Lechia zasiadła na fotelu lidera
sobota, 28 września 2019 20:14
Lechia zasiadła na fotelu lidera
Czwarte z rzędu zwycięstwo w PKO Ekstraklasie odniosła Lechia. Bia ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Od bezrobotnego do pracującego

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 03 października 2010 20:30

altPowiatowy Urząd Pracy w Gdańsku obchodzi w tym roku 20-lecie. Naszym czytelnikom postanowiliśmy przybliżyć drogę jaką przebywają w Urzędzie osoby bezrobotne.


Pierwszym przystankiem na drodze każdego bezrobotnego, który przybywa do Powiatowego Urzędu Pracy jest rejestracja.

Rejestracja (pokój 113)
Bezrobotny, który zgłosi się do PUP i chce się zarejestrować musi posiadać: dowód osobisty, świadectwo ukończenia szkoły, świadectwa pracy, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz dokumenty stwierdzające przeciwskazania do wykonywania określonych prac (jeśli takowe posiada) oraz inne dokumenty niezbędne do ustalenia jego uprawnień. Dalej proces rejestracji może się odbywać dwutorowo: konwencjonalnie czyli poprzez osobistą wizytę w Urzędzie lub przez internet. Ta druga metoda pozwala uniknąć czekania w kolejce. Zainteresowany w ciągu jedniego dnia zostaje umówiony na konkretny termin do odpowiedniego stanowiska na rejestrację.


Gdy osoba ma wszystkie niezbędne dokumenty zostaje zarejestrowana. Jeszcze w czasie rejestracji osoba bezrobotna otrzymuje wezwanie do Działu Pośrednictwa Pracy lub Działu Programów Rynku Pracy w celu przyjęcia odpowiedniej propozycji pracy lub innej formy pomocy proponowanej przez urząd.


W Dziale rejestracji osoby bezrobotne oprócz samej rejestracji uzyskują także cenne informacje dotyczące poruszania się po urzędzie. Możemy się tu dowiedzieć gdzie można zapisać się na szkolenie, w którym pokoju skierują nas na staże, a także w którym dziale można złożyć wniosek o otrzymanie dotacje na założenie własnej firmy.
Podczas rejestracji osoby uprawnione otrzymują zasiłek Aby go otrzymać należy spełnić jednak szereg warunków. Świadczenie otrzyma jedynie ta osoba, która w okresie ostatnich 18 miesięcy legitymuje się 365 dniowym okresem uprawniającym do zasiłku wynikającym z ustawy o promocji zatrudnienia. Zasiłek dla bezrobotnych przyznany zostaniem osobom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, a także tym którzy wykonują inną pracę zarobkową pod warunkiem uzyskiwania dochodu w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia i gdy były opłacana składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy. 


alt


Osoba spełniająca powyższe kryteria przez pierwsze trzy miesiące będzie otrzymywać zasiłek w wysokość, który przy stuprocentowej kwocie bazowej wynosi 742 złote 10 groszy brutto. Po trzech miesiącach kwota ta zmniejsza się do 582 złote 70 groszy. W zależności od stażu pracy zasiłek może wynosić 80, 100, 120 procent stawki. Zasiłek może przysługiwać na okres pół roku lub na okres roku. Roczny zasiłek przysługuje osobom, które skończyły 50 lat i mają dwudziestoletni staż pracy. Badany jest również  sposób rozwiązania stosunku pracy. Jeżeli jest porozumienie stron lub osoba sama wypowiedziała stosunek pracy to zasiłek jest skracany o okres 90 dni.
Po zakończeniu procedury rejestracji bezrobotny jest kierowany do Działu Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Zawodowego lub Działu Programów Rynku Pracy.

Dział Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Pracy (pokój  28)
Większość bezrobotnych po rejestracji trafia do działu Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Pracy.
W tym miejscu można skonsultować się z pośrednikiem pracy, a także umówić się na wizytę u doradcy zawodowego. Pierwszy z nich zbiera od bezrobotnego informacje na temat jego oczekiwań, kwalifikacje czy dotychczasowego przebieg kariery. Zebranie tych informacji posłuży zaplanowaniu dalszych kroków jakie pośrednik wraz z bezrobotnym powinni odjąć w celu jak najefektywniejszego znalezienia zatrudnienia. Również podczas wizyty u pośrednika ma miejsce pierwsze zaprezentowanie najbardziej odpowiednich do profilu bezrobotnego ofert pracy będących w dyspozycji PUP. Jeśli urząd dysponuje taką ofertą to przedstawiana jest ona bezrobotnemu. Gorzej jest gdy oferty nie ma, a dodatkowo kwalifikacje posiadane przez bezrobotnego nie są poszukiwane na rynku pracy. W takim przypadku korzystamy z pomocy doradcy zawodowego. Ten ustala predyspozycje zawodowe, szanse na zatrudnienie w innym zawodzie i wspólnie z bezrobotnym decydują co dalej robić, o co uzupełnić kwalifikacje czy jak daną osobę przekwalifikować. Również doradca w oparciu o wywiad czy specjalne testy predyspozycji zawodowych może skierować bezrobotnego do Działu Programów Rynku Pracy. 


alt


Dział Programów Rynku Pracy (pokój 124)

W tym dziale bezrobotny może uzyskać pomoc w rozkręceniu własnego biznesu lub zostać skierowany na staż lub szkolenie
- Jeśli osoba bezrobotna nie znajdzie zatrudnienia w Dziale Pośrednictwa Pracy może zgłosić się do nas – wyjaśnia Maria Michaluk, kierownik Działu Programów Rynku Pracy. – U nas może otrzymać propozycję stażu, przygotowania zawodowego czy skorzystać ze szkolenia indywidualnego lub grupowego. Mamy takżę ofertę dla osób myślących o założeniu własnej firmy. Jest to jedna z najefektywniejszych metod aktywizacyjnych. Osoba bezrobotna, ktora chce otrzymać środki na rozpoczęcie własnej działalności musi m.in. być zarejestrowana Urzędzie przynajmniej przez 3 miesiące, oraz odbyć rozmowę z doradcą zawodowym. Wysokość dotacji to sześciokrotne przeciętne wynagrodzenie czyli ponad 19 tysięcy złotych. Dotacja ta jest udzielana na 12 miesięcy i osoba, która ją otrzymuje nie może być w tym okresie zatrudniona na umowę o pracę. Jak widać jest dużo możliwości, aby się aktywizować. Jak ktoś chce to znajdzie coś dla siebie. 


alt


Tomasz Łunkiewicz

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież