Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wybory do rad osiedli 8 maja – nie za późno?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 14 stycznia 2011 18:02

altPrezydent Adamowicz ustalił termin wyborów do rad osiedli. Opozycja uważa, że można je zorganizować dwa miesiące szybciej. Radni PO odpierają zarzuty i tłumaczą, że dzięki przesunięciu daty może powstać więcej rad.


Wraz z końcem kadencji Rady Miasta w listopadzie 2010 r. przestały działać Rady Osiedla. Na nowe trzeba będzie poczekać do 8 maja. Właśnie ten termin, zdaniem prezydenta Pawła Adamowicza, jest najbardziej odpowiedni na wybory do rad. Zostaną one utworzone tylko na osiedlach, w których głosy odda co najmniej 8 proc. uprawnionych do głosowania.


W poprzedniej kadencji to właśnie próg wyborczy, wynoszący wtedy 10 proc, był największą przeszkodą w powstawaniu Rad – powołano jedynie 13 na 30 możliwych. Oprócz zmniejszenia progu, władze miasta „rozbiły” też kilka dużych dzielnic na mniejsze.


Wybory mogły odbyć się dużo wcześniejszy – najczęściej proponowano połowę marca. Na taki właśnie liczyli przedstawiciele istniejących już rad – dla nich czas do wyborów jest stracony. Największym problemem jest niemożliwość korzystania ze środków przysługujących radom. - Aby uruchomić środki statutowe, nie wystarczy sam fakt powołania rady. Najpierw musi ona zostać zaprzysiężona. Następnie jej członkowie wybierają prezydium, komisje rady, podjąć stosowną uchwałę budżetową, którą musi zaopiniować mecenas – wyjaśnia Ewa Łapińska, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla „Nowy Port”.


Niepocieszeni są też radni opozycji. – 8 maja to bardzo późny termin, rady mogłyby zacząć działać dwa miesiące wcześniej – nie ukrywa Wiesław Kamiński, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. – Mam jednak nadzieję, że ten czas pomoże na odpowiednie przygotowanie się do wyborów i wyłonienie najlepszych możliwych kandydatów – dodaje.


Innego zdania są radni Platformy Obywatelskiej. Dla nich termin wyznaczony przez prezydenta jest dobry. – W maju możemy liczyć na bardziej sprzyjającą pogodę, niż w marcu. To powinno podnieść frekwencję, która jest niezwykle ważna w przypadku wyborów do rad osiedla. Jeśli w danej dzielnicy zagłosuje mniej, niż 8 procent, to rada po prostu nie powstanie – uważa Jarosław Gorecki, radny PO. – Poza tym, rozważamy możliwości obniżenia progu frekwencji do 5 procent. Liczymy, że dzięki temu powstanie jeszcze więcej rad.


Czy optymizm władz Gdańska popierają niezależni eksperci? – Zaproponowany termin jest niekorzystny dla istniejących rad, bo dla nich to rzeczywiście dwa stracone miesiące pracy. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku rad, które mogą powstać po raz pierwszy. Samo zebranie podpisów, by zarejestrować listę jest czasochłonne. Wcześniejszy termin prawdopodobnie uniemożliwiłby im stworzenie rady – twierdzi Jerzy Boczoń, dyrektor Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych.
Adrian Dampc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież