Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Tusk: Raport MAK nie jest kompletny, Kozak: skandaliczne zaniedbania rządu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 13 stycznia 2011 19:14

altPo przyspieszonym powrocie z urlopu premier Donald Tusk zwołał konferencję prasową. Według premiera raport w obecnej postaci jest niekompletny, a strona polska zwróci się do Rosjan „z wnioskiem o podjęcie rozmów w celu uzgodnienia wspólnej wersji raportu” – wyjaśniał Donald Tusk. Podczas konferencji szef rządu zapewnił, jeżeli rozmowy z Rosją nie dojdą do skutku, Polacy odwołają się wówczas do „instytucji międzynarodowych”.


Jak zapewnił podczas konferencji premier Donald Tusk, jego celem nie jest kompromis, ale ujawnienie prawdy. Według szefa rządu zgodnie z konwencją chicagowską Polska może upominać się o włączenie swoich uwag do raportu. Jeżeli to się nie uda może się zwrócić do instytucji międzynarodowych.
- Polska strona, dzięki pracy naszych ekspertów będzie przygotowana do prezentacji pełnych okoliczności i przyczyn katastrofy. Materialna prawda, fakty dotyczące przyczyn i okoliczności, nigdy nie będą zagrożone, jeżeli chodzi o pełne ujawnienie. Nikt nie będzie w stanie ukryć ustaleń dotyczących okoliczności i przyczyn. Będziemy udostępniali wszystkie dokumenty, które są w naszych rękach – wyjaśniał Donald Tusk.


Według premiera część odpowiedzialności za katastrofę Smoleńską strona polska weźmie na siebie, ale również Rosjanie powinni przyznać się do swoich uchybień.
- Druga strona powinna także mieć tę odwagę i gotowość do pokazania całości obrazu – przekonywał szef rządu.


Donald Tusk podkreślił, że liczy na to, że strona rosyjska wykażę chęć rzetelnego dialogu w kwestii katastrofy, a on sama nie spowoduje kolejnego kryzysu w odbudowywanych relacjach polsko-rosyjskich.
- Liczę na to, że rozmowy, jakie proponujemy stronie rosyjskiej, doprowadzą do przyjęcia wspólnego raportu. (…)Nie możemy dopuścić, by jakiekolwiek niedomówienia miały się okazać hamulcem do budowy poprawnych polsko-rosyjskich relacji. Chcemy możliwie pełnej i obiektywnej relacji ze zdarzeń, jakie doprowadziły do katastrofy. Dobre relacje można budować wyłącznie na prawdzie - przekonywał Tusk.


Szef rządu zapewnił również, że bierze pełną odpowiedzialność za postępowanie polskiego rządu, siebie i wszystkich służb mu podległych.
- Każdy wnikliwy obserwator tego, co się dzieje po 10 kwietnia w Polsce, mógł nie raz tę deklarację ode mnie usłyszeć – zapewnił premier.


Borowczak: Premier dobrze zachował się w tej sprawie
- Uważam, ze całe zamieszanie w tej sprawie to zwykłe podbijanie bębenka. Trzeba jednak przyznać, że Rosjanie nie zaprosili naszego przedstawiciela na konferencję prasową – a nuż mógłby powiedzieć coś niewygodnego. Nie trzeba było się wstydzić naszych wniosków, jeżeli mieli Inne spojrzenie na katastrofę, nie uwzględniające roli kontroli lotów, mogły być zdania odrębne w raporcie. Swoim postępowaniem członkowie MAK-u otworzyli prawdziwą puszkę Pandory. To budzi tylko emocje, które nie służą wyjaśnieniu prawdy. Premier dobrze zachował się w tej sprawie. Był spokojny, wyważony, zwrócił uwagę na braki w raporcie. Myślę, że dalsze kroki powinny należeć do prokuratur, które prowadzą tą sprawę, na co zresztą zwrócił uwagę premier – twierdził po konferencji Jerzy Borowczak, poseł PO z Pomorza.


Kozak: Premier przestraszył się, że straci zaufanie Polaków
- Ja myślę, że premier zdaję sobie sprawę, że to co przedstawiła strona rosyjska nie jest warte funta kłaków. Działania piarowskie Tusk ma świetnie opanowane. Premier przestraszył się, że straci zaufanie Polaków. Zapoznał się już z badaniami odnośnie stosunku Polaków do raportu MAK-u  i szykuje zmianę wizerunkową. To jest jednak tylko mydlenie oczu, próba wyjścia z twarzą z trudnej sytuacji. Od początku mamy w kwestii śledztwa do czynienia ze skandalicznymi zaniedbaniami – przekonywał Zbigniew Kozak, poseł PiS-u z Pomorza.


Różański: Prawda leży pośrodku
- Tak, jak w przypadku wielu kwestii, tak również tutaj, prawda leży gdzieś pośrodku. Niestety może być ona bolesna i niewygodna dla wielu polityków. Pewne fakty zostały w prezentacji MAK-u dobrze pokazane. Widać braki w szkoleniu i przygotowaniu polskich pilotów. Głośno było również o tym po katastrofie w której uczestniczył Leszek Miller, widać, że od tego czasu nic się w tej kwestii nie zmieniło. Inną kwestią jest odpowiedzialność Rosjan za lotnisko i tutaj widać brak konkretnych decyzji. Jeżeli chodzi o dzisiejszą konferencję premiera, to widać, że jest to zabieg piarowski, próba zabłyśnięcia przed kamerami, która nic raporcie MAK-u już nie zmieni – powiedział w rozmowie z nami Andrzej Różański, były poseł SLD z Pomorza.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież