Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańska Inicjatywa Obywatelska chce zdemokratyzować miasto

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 15 stycznia 2011 11:16

altWe wrzeszczańskiej Nowej Synagodze już po raz drugi (pierwsze spotkanie odbyło się w środę 29 grudnia 2010) spotkało się około pięćdziesięciu działaczy społecznych, radnych osiedlowych i przedstawicieli gdańskich organizacji pozarządowych. Rozmawiano na temat poruszanej na poprzednim spotkaniu inicjatywie uchwałodawczej mieszkańców i gdańskich Radach Osiedli.

W spotkaniu wzięła udział radna Jolanta Banach, radni osiedli, przedstawiciele stowarzyszeń i „zwyczajni” mieszkańcy miasta. Zebrani krytykowali funkcjonującą w obecnej formie obywatelską inicjatywę uchwałodawczą, która wymaga zebrania pod projektem 2 tys podpisów i akceptacji Skarbnika Miasta. Skarbnik może zadecydować, że projekt „nie będzie możliwy do realizacji z przyczyn finansowych”, przez co w ogóle nie trafi pod obrady Rady Miasta i nie będzie głosowany. Zebrani zgadzali się, że jest to zapis, który umożliwia w praktyce zatrzymanie niemal każdego obywatelskiego pomysłu.


alt


Zdaniem uczestników spotkania, kolejną barierę stanowi, ustalona przez radnych, granica 2 tys podpisów. Co podkreślano, radna Jolanta Banach, także obecna na spotkaniu,  złożyła w Radzie Miasta propozycję poprawki w statucie, która zmniejszałaby liczbę podpisów potrzebnych pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą z 2 tys do 750, miejscy radni zdecydowaną większością głosów pomysł odrzucili.

Kolejnym omawianym zagadnieniem były gdańskie Rady Osiedli, które, mimo zwiększającej się liczby miejskich jednostek administracyjnych (np. podział osiedli Wrzeszcz i Chełm),  wciąż jest niewiele, bo zaledwie 13. Problemem nie jest jednak tylko liczba istniejących rad.
- Nasza samorządność jest ograniczona przez małe kompetencje rad osiedli - tłumaczyła Lidia Makowska, a radni osiedlowi skarżyli się, że często brani są za organ administrujący osiedlem i obwiniani na przykład za nieusuwany śnieg.


alt


Zdaniem zebranych, dobrym rozwiązaniem byłoby nadanie także radom osiedlowym, prawa do inicjatywy uchwałodawczej, wymagające jednak poparcia bezwzględnej większości głosów wewnątrz rady.

Na spotkaniu ogłoszono powstanie ruchu Gdańska Inicjatywa Obywatelska, który, w zamierzeniu założycieli, będąc możliwie szerokim porozumieniem mieszkańców miasta, dążyć ma do zebrania wymaganej liczby podpisów pod obywatelskimi projektami zmian w statucie miasta poszerzającymi kompetencje rad osiedlowych i ułatwiającymi tworzenie obywatelskich projektów uchwał. 


alt


- Należy podkreślić, że członkowie wywodzą się z wszelakich nurtów, mają różne poglądy, tylko w ten sposób możemy nie dopuścić do zaszufladkowania - podkreśla Łukasz Hamadyk, działacz społeczny i były radny osiedla Nowy Port. - Już niedługo gdańszczanie przekonają się, że to do czego dążymy sprawi, że Gdańsk będzie miastem bardziej obywatelskim. Stawiamy na konstruktywną debatę, a argumenty są po naszej stronie - mówi Hamadyk.
wie

Fot. Patryk Zdrojewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież