Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Mniejszy próg do rad osiedli?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 15 stycznia 2011 09:47

altRadni rozważają zmniejszenie progu wyborczego do rad osiedli z 8 do 5 proc. Działacze społeczni uważają, że to temat zastępczy.


- Zastanawiamy się nad zmniejszeniem progu wyborczego do Rad Osiedli do 5 proc. To właśnie chęć wprowadzenia zmian jest głównym powodem majowego terminu wyborów – Jarosław Górecki, radny klubu Platformy Obywatelskiej. – Mamy nadzieję, że nowe rozwiązanie spodoba się także innym radnym. Dzięki temu powstać może większa ilość rad.
Od progu wyborczego zależy, czy uda się powołać Radę Osiedla. Żeby powstała, na tą chwilę potrzeba, aby co najmniej 8 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców danej dzielnicy wrzuciło swój głos do urny. Zeszłej kadencji, gdy próg wynosił 10 proc., powstało zaledwie 13 na 30 możliwych rad.


Pomysł popiera opozycja, choć zauważa, że wysokość progu wyborczego nie jest najważniejsza. – Jesteśmy za wprowadzeniem niższego progiem. Warto jednak zastanowić się, co jest przyczyną tak niskiej frekwencji w wyborach do Rad Osiedli. Wszystko przez brak rzeczywistych uprawnień tego organu  – mówi Jaromir Falandysz, radny Prawa i Sprawiedliwości. – Jeśli damy radom realne uprawnienia, które pozwolą np. na decydowanie o inwestycjach na ich terenie, to mieszkańcy prawdopodobnie ruszą do urn. To jednak mało realne, bo zwiększenie możliwości rad wiązałoby się z oddaniem im części władzy kosztem prezydenta i jego urzędników. A na to rządzący się nie zgodzą – zauważa.


Podobnego zdania są działacze społeczni. – Nie chcę komentować sprawy zmniejszenia progu, bo to temat zastępczy. Władze cały czas nie chcą dać radzie właściwie żadnych uprawnień – denerwuje się Lidia Makowska ze Stowarzyszenia Kultura Miejska. – Jako mieszkanka Wrzeszcza, działam w nieformalnej grupie społeczników z tej dzielnicy. Nie zamierzamy jednak tracić swojej energii na tworzenie rady. I tak, jako mieszkańcy, możemy opiniować plan zagospodarowania miasta, czy wejść na obrady Rady Miasta. Utworzenie Rady Osiedla nie daje nam żadnych dodatkowych możliwości – dodaje.


O tym, czy próg zostanie obniżony do 5 proc., zadecyduje Rada Miasta. Starania o zmianę poparła już część radnych klubu PO i PiS, a także Jolanta Banach, jedyna radna z ramienia SLD. Wybory do Rad Osiedla odbędą się 8 maja.
Adrian Dampc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież