Nie "Wszystko dla Gdańska" - grosik dla fundacji radnego » Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja Stelmasiewicza, fundacja "Wspólnota Gdańska... Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt...
Reklama
Nie
czwartek, 22 kwietnia 2021 18:07
Nie
Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Debata prezydencka - w Sopocie czuć zmiany

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 02 listopada 2010 22:11

altSopocianie mieli okazję wysłuchać programów wyborczych i konkretnych rozwiązań, jakie proponują dla miasta kandydaci na prezydenta Sopotu. Niestety mogli wysłuchać tylko niektórych, ponieważ z pięciu zarejestrowanych kandydatów, tylko trzech zostało zaproszonych na debatę organizowaną przez „Dziennik Bałtycki”.


Z pytań i przebiegu konferencji można była odnieść wręcz wrażenie, że tak naprawdę chodziło tutaj o konfrontację aktualnego prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego z jego wcześniejszym współpracownikiem Wojciechem Fułkiem. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości Piotr Meler musiał walczyć o włączenie się do rozmowy, a dwóch pozostałych kandydatów Jakub Świderski z komitetu "Demokracja bezpośrednia" i Tomasz Bojar-Fijałkowski z SLD, nie zostali w ogóle dopuszczeni do debaty, mimo że byli obecni na widowni.
- Jestem zaskoczony i zdziwiony odgórnym, narzuconym przez „Dziennik Bałtycki” składem osobowym dzisiejszej konferencji. Dziwne były również tłumaczenia dziennikarzy „Dziennika Bałtyckiego”, którzy pytani o przyczyny ograniczenia się tylko do trzech kandydatów, najpierw mówili o zaproszeniu tylko dla „poważnych” kandydatów, a później twierdzili, że wybór został dokonany na podstawie sondy, według której kandydat SLD miał zdobyć tylko 1 % głosów. Tylko, że w tej sondzie nie pytano się o mnie, tylko o byłą kandydatkę Sojuszu panią Tarnowską, mimo że „Dziennik Bałtycki” wiedział już wówczas, że ja jestem kandydatem SLD na prezydenta Sopotu – mówił po debacie Tomasz Bojar-Fijałkowski.


Zaproszeni kandydacie rozmawiali o infrastrukturze, planach zagospodarowania oraz prowadzonej przez miasto polityce budżetowej. O specyficznej polityce inwestycyjnej miasta, nastawieniu tylko na biznes a nie ludzi oraz o konieczności przyciągnięcia młodych ludzi do miasta, mówił Piotr Meler, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Sopotu, radny klubu PiS w tym mieście.
- Receptą na inwestycję w Sopocie według aktualnej władzy jest ostatnio lity beton, lany w każdym możliwym miejscu w mieście. To dobrze, że miasto zabiega o inwestorów i stara się tworzyć nowe miejsca pracy, ale zupełnie zapomina się o zwykłych mieszkańcach, o których komfort życia powinno się najbardziej dbać. Inną sprawą jest problem wymierania miasta – aktualne władze nie robią nic, żeby tą sytuację zmienić mądrą polityką społeczną – mówił Piotr Meler.
Większość debaty toczyła się jednak wokół sporu między Jackiem Karnowskim, a Wojciechem Fułkiem. Kandydaci zarzucali sobie zaniedbania w wielu dziedzinach, brak spójnej wizji na zarządzanie miastem oraz niedbanie o interesy mieszkańców.


Prawdziwy spór rozgorzał jednak wokół kwestii zadłużenia miasta. Wojciech Fułek zarzucił aktualnemu prezydentowi Sopotu, że wkrótce długi miasta przekroczą ustawowe 60% całego budżetu.
- Patrząc na obecny poziom zadłużenia miasta oraz niewielki zysk z planowanej sprzedaży terenów należących do Sopotu, (do końca października 3 z planowanych w tym roku 53 mln złotych) miasto przekroczy niedługo ustawowy próg 60 % zadłużenia budżetu gminy. W tej sytuacji grozi nam zarząd komisaryczny – przekonywał Wojciech Fułek.
Na odpowiedź prezydenta Karnowskiego nie trzeba było długo czekać
- Pan jest chyba ignorantem ekonomicznym, jeżeli mówi pan takie rzeczy. Według przyjętego w marcu budżetu zadłużenie miasta osiągnie około 20 % budżetu. Daleko jest nam więc do poziomu ustawowego. Gdyby tak naprawdę było na tym miejscu siedziałby obecnie komisarz, a nie ja – odpowiedział Jacek Karnowski.
- Założenia budżetowe to jedno, a ich wykonanie przez pańską ekipę, to co innego. Jak mówiłem wystarczy zobaczyć na poziom środków, jakie do tej pory uzyskano z prywatyzacji – ripostował Wojciech Fułek.

****

Przez większą część debaty dwaj panowie prezydenci, dogryzali sobie to w jednej, to w drugiej dziedzinie. Zaprezentowany przez „Dziennik Bałtycki” format dyskusji, nastawiony na konfrontację dwóch prezydentów, sprawdził się być może w sensie rozrywkowym, ale ze sprawiedliwym pokazaniem programów kandydatów na prezydenta Sopotu miał niestety niewiele wspólnego.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież