Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
czwartek, 04 marca 2021 11:49
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
Przed startem rozgrywek eWinner 1. Ligi, na stadionie im. Zbigniewa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zmiana ustawy o OZE naprawia rynek energii

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 sierpnia 2017 14:22

W poniedziałek, 14 sierpnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Jakie znaczenie ma ten dokument dla grupy Energa, rynku i odbiorców energii?Grupa Energa, na podstawie obecnego stanu wiedzy, oszacowała potencjalny wpływ ustawy na wyniki segmentu Sprzedaż w 2018 roku na około 150 mln zł in plus. Wyliczenia te obejmują zarówno koszty i przychody z tytułu pełnienia funkcji sprzedawcy zobowiązanego, jak i zmiany dotyczące urynkowienia opłaty zastępczej w kontraktach długoterminowych na zakup zielonych certyfikatów. Jak wielokrotnie podkreślał prezes Energa SA, Daniel Obajtek, w Polsce dużo dopłacało się, i nadal będzie dopłacało, do OZE. Sektor ten przez lata miał zapewnione, w wielu aspektach, korzystniejsze warunki rozwoju, niż na przykład górnictwo. A to ono przecież jest naturalną podstawą polskiej gospodarki energetycznej.


Znowelizowana ustawa zmienia wysokość jednostkowej opłaty zastępczej z przeszło 300 zł/MWh do kwoty wynikającej bezpośrednio ze średnich cen świadectw pochodzenia na giełdzie energetycznej. Takie rozwiązanie, zgodne z wszelką logiką i zasadami gospodarki wolnorynkowej, powinno działać już od lat.


Zmiany w ustawie niosą ze sobą szereg konsekwencji, w znakomitej większości pozytywnych, zarówno dla kontrahentów Energa Obrót i uczestników rynku OZE, jak i odbiorców końcowych, czyli klientów. Wyraźnie należy podkreślić, że nowy sposób określania opłaty zastępczej nie pogorszy sytuacji zdecydowanej większości producentów, którzy zawarli umowy o nabywaniu tzw. zielonych certyfikatów (tzw. umowy CPA – Certificate Purchase Agreements).


Nowy  sposób obliczania opłaty zastępczej nie wpłynie w żaden sposób na sytuację  większości podmiotów, które sprzedają certyfikaty spółce po cenach rynkowych lub bardzo zbliżonych do rynkowych. Z wysokim prawdopodobieństwem z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w przypadku innych odbiorców. Natomiast w części umów CPA zawartych przez Energa Obrót, zmiana spowoduje spadek ceny, czyli de facto urynkowienie warunków współpracy z tymi podmiotami - nie będą one dłużej faworyzowane w stosunku do znacznie większej grupy mniejszych, często lokalnych, drobnych inwestorów. Podmioty, których interesy mogą być naruszone wskutek nowelizacji, mają otwartą możliwość renegocjacji umów.


A co z sytuacją odbiorców końcowych? Wprowadzenie nowego sposobu ustalania opłaty zastępczej sprawia, że opłata zastępcza będzie powiązana z faktycznymi cenami rynkowymi – średnią ceną rynkową w danym roku. Będzie to bariera dla gwałtownego wzrostu cen certyfikatów w danym roku. W tym sensie nowelizacja ustawy zabezpiecza przede wszystkim gospodarstwa domowe /konsumentów indywidualnych/ przed niespodziewanym wzrostem cen certyfikatów, który musiałby znaleźć odbicie w cenach energii elektrycznej dla tych odbiorców.


alt

Farma Wiatrowa BystraMożna zatem stwierdzić, że patrząc szeroko, wprowadzone zmiany przyniosą więcej korzyści, niż strat.


Po pierwsze, pozwalają na uwzględnienie interesów istotnej grupy słabszych odbiorców, czyli klientów indywidualnych. Natomiast dla zdecydowanej większości uczestników rynku OZE, zmiana sposobu ustalania wysokości opłaty zastępczej jest całkowicie neutralna. Skutki negatywne, czyli obniżenie cen sprzedaży, które odczuje nieznaczna grupa kontrahentów – będących znaczącymi partnerami – oznaczają zbliżenie cen do aktualnych poziomów rynkowych, co długofalowo powinno przynieść pozytywny efekt dla gospodarki. Zmiana zrównuje bowiem sytuację setek mniejszych producentów i dużych graczy, którzy ze względu na zawarcie kontraktów terminowych, mieli pozycję uprzywilejowaną. Wynikała ona nie tylko z efektu skali, ale również z ceny, opartej na niepowiązanej w żaden sposób z realiami rynkowymi wysokości opłaty zastępczej.   


Należy także zauważyć, że zmiana sposobu ustalania wysokości opłaty zastępczej nie wpływa na możliwość zwiększenia minimalnego poziomu zakupu energii z OZE. Po pierwsze, nowelizacja ustawy o OZE nie wyłącza dopuszczalności zwiększenia udziału energii z OZE w ogólnym wolumenie sprzedawanej energii. Po drugie, udział energii z OZE w stosunku do ogólnego wolumenu energii ustalany jest w drodze rozporządzenia. Istnieje zatem możliwość zwiększenia tego progu, co jest postulowane przez podmioty działające na rynku OZE. I wreszcie, organy państwa zachowują  mechanizmy pozwalające oddziaływać na zwiększenie popytu na certyfikaty, a w konsekwencji na zmniejszenie nadpodaży oraz wzrost cen tychże świadectw i zwiększenie wsparcia dla podmiotów działających na rynku OZE.


Zmiana sposobu ustalania wysokości opłaty zastępczej nie wyklucza zatem użycia innych mechanizmów oddziaływania, pozostających w gestii organów państwa, które mogą pozytywnie wpłynąć na sytuację podmiotów działających na rynku OZE. Obecna trudna sytuacja wytwórców energii OZE jest w znaczącej mierze konsekwencją wieloletnich działań regulacyjnych państwa, a nie planowanej nowelizacji.


alt

Farma wiatrowa Karcino EnergaWejście w życie nowelizacji nie powinno także zostać uznane za działanie prowadzące do pośredniego wywłaszczenia lub naruszenia minimalnych standardów promocji, ochrony i traktowania inwestycji, a w szczególności zasady fair and equitable treatment. Zmiany mają charakter systemowy i dotyczą w równym zakresie wszystkich podmiotów, do których adresowane są normy uwzględniające jednostkową opłatę zastępczą. Nowelizacji przyświeca cel publiczny, a nie obniżanie rentowności inwestycji podmiotów powiązanych z kapitałem zagranicznym. Nie wydaje się ponadto słusznym założenie, że państwo stworzyło swoim ustawodawstwem przekonanie wśród inwestorów, że stawka jednostkowej opłaty zastępczej nie ulegnie zmianie.

fot. Grupa ENERGA

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież