W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Galeria gigant. 6 hektarów sklepów

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 sierpnia 2017 16:47

Dokąd zmierza Gdańsk? Czy jest jakaś architektoniczna myśl rozwoju miasta, czy może rodzi się ona dla potrzeby chwili? Czy tysiącletnia tradycja miejsca i opieka nad jego architektonicznym wizerunkiem ma jeszcze jakieś znaczenie? Czy panorama Oliwy z widokiem na wzgórza morenowe, czy widok Gdańska z południowo-wschodniej strony nie zasługiwał na ochronę?Owszem miasto musi się rozwijać, ale kierunek jego modernizacji i rozwoju powinien być wkomponowany w jego naturalną substancję dla zachowania charakteru. Gdańsk przechodził kilka architektonicznych rewolucji, burzono stare mury, zasypywano fosy, likwidowano wieże obronne, ale zawsze ktoś nad tym czuwał.


alt

Widok na Biskupią Górkę, litografia wykonana według rysunku Alberta Wilhelma Juchanowitza, 1838alt

...To samo miejsce dziśW roku 1856 przy wielkim wsparciu Johanna Carla Schultza, jednego z najwybitniejszych gdańskich malarzy, powołano Stowarzyszenie Dawnych Budowli i Pomników Sztuki. Ten pęd do burzenia wizerunku starego miasta przynajmniej do śmierci malarza został opanowany i nadano mu racjonalny sens. Mimo wszystko Gdańsk zmieniał się, nowoczesność wkraczała coraz śmielej, ale dla wygody mieszkańców z zachowaniem szacunku dla jego atrakcyjnych widoków, znanych i rozpoznawalnych daleko za jego granicami.


alt

Widok na Bramę Wyżynną od południowo-wschodniej strony, czarno-biała litografia wykonana według rysunku Friedricha Eduarda Meyerheima, 1839alt

Panorama Gdańska z Biskupiej Górki, litografia Juliusa Gretha, 1858W roku 1895 miejsce głównego wjazdu do miasta, znane jako „Droga Królewska”, zostało zupełnie zmienione, wały obronne zostały całkowicie zniwelowane, a fosa zasypana. Ciąg tej drogi przez główną bramę wjazdową jednak zachował się, stracił swój charakter, ale był widoczny, istniał, dziś już go nie ma, za to stoi olbrzymia budowla zasłaniająca Gdańsk i jego przepiękną panoramę malowaną przez malarzy specjalnie przyjeżdżających z całej Europy do miasta, aby malować to cudo którego już nie zobaczymy.  


Sey

Litografie pochodzą ze zbiorów Andrzeja Walasa

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież