Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk dołączył do sieci ICORN

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 30 sierpnia 2017 19:15

30 sierpnia Gdańsk dołączył do ICORN - Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia.ICORN (International Cities of Refugee Network) czyli Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia to stowarzyszenie miast, które udzielają pomocy artystyom, którzy w swoim ojczystym kraju z powodu swojej twórczości ukrywają się, są więzieni, mają zakaz publikowania swoich prac. ICORN powstała w 2005 roku. Należy do niej ponad 60 miast. Gdańsk jest trzecim polskim miastem, które przystąpiło do ICORN.


- Zjawisko prześladowania artystów, twórców kultury jest tak stare jak europejska cywilizacja - powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Gdańsk z całym przekonaniem chce przystąpić do International Cities of Refugee Network, aby przyjąć na staż, na pobyt artystów, którzy potrzebują wsparcia, potrzebują schronienia. Obowiązkiem Gdańska, w przypadku przyjęcia takiej osoby, byłaby pomoc w organizacji przyjazdu, zakwaterowanie, miesięczne stypendium, które pozwala artyście, twórcy normalnie funkcjonować.
Obecnie w Polsce przebywa dwóch rezydentów sieci ICORN. Jeden w Krakowie, drugi we Wrocławiu.


- Wartości solidarności, kreatywności i gościnności były od dawna ważnym fundamentem dla miasta Gdańska dlatego bardzo cieszymy się, że możemy podpisać umowę o członkostwie ICORN z Gdańską Galerią Miejską - powiedział Helge Lunde, prezes sieci ICORN. - Podstawowym składnikiem i jakością sieci ICORN jest wymiana zasobów, pomysłów i doświadczeń między miastami członkowskimi. Jesteśmy przekonani, że miasto Gdańsk będzie odgrywało istotną rolę w sieci i w walce o międzynarodową solidarność i wolność słowa. ICORN i miasta członkowskie zapewniają pomoc, ale każdy artysta od początku jest uświadamiany, że jego życie zależy w głównej mierze od niego.


altGdańsk przyjmie artystę-uchodźcę prawdopodobnie w styczniu 2018 roku. Gdańsk wybierze jedną z pięciu osób zaproponowanych przez ICORN. Do momentu przyjazdu artysty do Gdańska jego dane nie będą ujawniane, ze względu na możliwe zagrożenie jego życia. Koordynatorem programu będzie Gdańska Galeria Miejska.

- Gdańska Galeria Miejska a w zasadzie także Galeria Güntera Grassa jest miejscem, które w szczególny sposób jest dedykowane tego typu przedsięwzięciom - powiedział Piotr Stasiowski, dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej. -  Liczymy na to, że organizując artystyczną rezydencję dla współczesnej pisarki bądź pisarza przyczynimy się zarówno do poprawy ich bezpieczeństwa i warunków życiowych, jak również wesprzemy ich w zakresie twórczego rozwoju. To działanie ma podwójne znaczenie - z jednej strony chcemy udzielić schronienia potrzebującemu go człowiekowi, z drugiej spełniamy naszą misję wspierania szeroko rozumianej kultury i sztuki.


Umowy między ICORN i miastami są podpisywane najczęściej na roczny pobyt artysty w danym mieście, czasami dwuletni.


Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież