„8 tygodni do zdrowia” » „8 tygodni do zdrowia” to tytuł programu profilaktyczno-treningowego przygotowanego przez Akademię N... Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos... Pierwsza myjnia tunelowa Grupy LOTOS » Przy ul. Kołobrzeskiej na Przymorzu Grupa LOTOS otworzyła pierwszą w swojej sieci i jedną z nieliczn...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
niedziela, 27 września 2020 19:18
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
Do 34 minuty Stoczniowiec prowadził z KH Energą Toruń. Po
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krystynie Górskiej
czwartek, 24 września 2020 09:50
Wspomnienie o Krystynie Górskiej
Kiedy w 2012 roku przygotowywałem się do spotkania z Krystyną

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zakwitły kasztany. Połamania piór!!!

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 07 maja 2013 09:07

Rozpoczęły się matury. 365 tys. maturzystów w całej Polsce, a ponad 26 tys. uczniów w województwie pomorskim zasiadło do arkuszy z języka polskiego. W ten sposób rozpoczyna się ponad trzytygodniowa sesja egzaminów dojrzałości, która potrwa do 28 maja.Jeśli chodzi o maturę z języka polskiego, niektórym uczniom towarzyszy dodatkowy stres. A to za sprawą rozporządzenia ministerstwa edukacji narodowej (z dnia 30 kwietnia 2007 roku), na podstawie którego od maja 2013, czyli od tego roku, zmianie ulega egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.

– Problem polega na tym, że mój nauczyciel w szkole nie poinformował mnie o tej zmianie, pewnie nawet o niej nie wiedział. Dowiedziałem się o niej całkiem przypadkiem na jednej ze stron internetowych – mówi zdenerwowany uczeń.

Czego dotyczy ta zmiana?
W doprecyzowanym komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z dnia 31 sierpnia 2011 roku w sprawie zmian w egzaminie maturalnym z języka polskiego czytamy „zadania sprawdzające tworzenie tekstu własnego od 2013 roku mogą odnosić się nie tylko do listy lektur zamieszczonych w aneksie (2010 r.) do „Informatora o egzaminie maturalnym z języka polskiego”, ale także do pozostałych lektur wskazanych w podstawie programowej języka polskiego w zakresie kształcenia na poziomie podstawowym a niewymienionych w aneksie.”

– Wcześniej uczeń otrzymywał listę lektur, które obowiązywać go będą na egzaminie dojrzałości, teraz jeden temat ma dotyczyć wspomnianych pozycji, a drugi... to już może być gwóźdź do trumny, ponieważ może dotyczyć innych książek omawianych w szkole – martwi się maturzysta.

Czy jego obawy się potwierdzą? Z jakimi tematami musieli zmagać się maturzyści w tym roku? Od godz. 14.00 pojawią się pierwsze oficjalne informacje.

W 2012 roku tematy maturalne wypracowań dotyczyły „Lalki” i „Dziadów”. Te pozycje były również najczęściej typowane przez maturzystów jeszcze przed egzaminem. Maturzyści, którzy wybrali „Dziady”, musieli wykazać się znajomością symboliki prawej i lewej strony, a pisząc wypracowanie na temat „Lalki”, porównywali różnicę w postawach życiowych Izabeli Łęckiej oraz Joanny z „Ludzi bezdomnych”.

Od 2015 roku będzie trudniej!
To jednak nie koniec zapowiadanych zmian. W porannej audycji w radiowej Trójce minister edukacji Krystyna Szumilas mówiła o kolejnych, które wejdą w życie od 2015 roku, które dotyczyć będą obowiązkowego egzaminu na poziomie rozszerzonym z jednego przedmiotu. Minister edukacji tłumaczyła, że to wymóg szkół wyższych.

– Przystąpienie do egzaminu na poziomie rozszerzonym nie będzie decydowało, czy uczeń zdał, czy nie zdał matury, ale będzie wskazówką dla uczelni wyższych i informacją, jak uczeń wykorzystał 12 lat w szkole – powiedziała Krystyna Szumilas w radiowej Trójce.
 
Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo język polski, matematykę oraz język obcy na poziomie podstawowym. Chętni mogą zdawać te przedmioty również na poziomie rozszerzonym. Abiturienci mogą też przystąpić do egzaminów z przedmiotów dodatkowych.

Na Pomorzu w prawie pięciuset szkołach maturę zdawało będzie ponad 26 tys. uczniów. W ubiegłym roku zdało ją 80 procent pomorskich maturzystów. Najlepsi byli uczniowie z Gdyni, potem z powiatu kwidzyńskiego i Sopotu.
(UA)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież