Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zakwitły kasztany. Połamania piór!!!

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 07 maja 2013 09:07

Rozpoczęły się matury. 365 tys. maturzystów w całej Polsce, a ponad 26 tys. uczniów w województwie pomorskim zasiadło do arkuszy z języka polskiego. W ten sposób rozpoczyna się ponad trzytygodniowa sesja egzaminów dojrzałości, która potrwa do 28 maja.Jeśli chodzi o maturę z języka polskiego, niektórym uczniom towarzyszy dodatkowy stres. A to za sprawą rozporządzenia ministerstwa edukacji narodowej (z dnia 30 kwietnia 2007 roku), na podstawie którego od maja 2013, czyli od tego roku, zmianie ulega egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.

– Problem polega na tym, że mój nauczyciel w szkole nie poinformował mnie o tej zmianie, pewnie nawet o niej nie wiedział. Dowiedziałem się o niej całkiem przypadkiem na jednej ze stron internetowych – mówi zdenerwowany uczeń.

Czego dotyczy ta zmiana?
W doprecyzowanym komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z dnia 31 sierpnia 2011 roku w sprawie zmian w egzaminie maturalnym z języka polskiego czytamy „zadania sprawdzające tworzenie tekstu własnego od 2013 roku mogą odnosić się nie tylko do listy lektur zamieszczonych w aneksie (2010 r.) do „Informatora o egzaminie maturalnym z języka polskiego”, ale także do pozostałych lektur wskazanych w podstawie programowej języka polskiego w zakresie kształcenia na poziomie podstawowym a niewymienionych w aneksie.”

– Wcześniej uczeń otrzymywał listę lektur, które obowiązywać go będą na egzaminie dojrzałości, teraz jeden temat ma dotyczyć wspomnianych pozycji, a drugi... to już może być gwóźdź do trumny, ponieważ może dotyczyć innych książek omawianych w szkole – martwi się maturzysta.

Czy jego obawy się potwierdzą? Z jakimi tematami musieli zmagać się maturzyści w tym roku? Od godz. 14.00 pojawią się pierwsze oficjalne informacje.

W 2012 roku tematy maturalne wypracowań dotyczyły „Lalki” i „Dziadów”. Te pozycje były również najczęściej typowane przez maturzystów jeszcze przed egzaminem. Maturzyści, którzy wybrali „Dziady”, musieli wykazać się znajomością symboliki prawej i lewej strony, a pisząc wypracowanie na temat „Lalki”, porównywali różnicę w postawach życiowych Izabeli Łęckiej oraz Joanny z „Ludzi bezdomnych”.

Od 2015 roku będzie trudniej!
To jednak nie koniec zapowiadanych zmian. W porannej audycji w radiowej Trójce minister edukacji Krystyna Szumilas mówiła o kolejnych, które wejdą w życie od 2015 roku, które dotyczyć będą obowiązkowego egzaminu na poziomie rozszerzonym z jednego przedmiotu. Minister edukacji tłumaczyła, że to wymóg szkół wyższych.

– Przystąpienie do egzaminu na poziomie rozszerzonym nie będzie decydowało, czy uczeń zdał, czy nie zdał matury, ale będzie wskazówką dla uczelni wyższych i informacją, jak uczeń wykorzystał 12 lat w szkole – powiedziała Krystyna Szumilas w radiowej Trójce.
 
Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo język polski, matematykę oraz język obcy na poziomie podstawowym. Chętni mogą zdawać te przedmioty również na poziomie rozszerzonym. Abiturienci mogą też przystąpić do egzaminów z przedmiotów dodatkowych.

Na Pomorzu w prawie pięciuset szkołach maturę zdawało będzie ponad 26 tys. uczniów. W ubiegłym roku zdało ją 80 procent pomorskich maturzystów. Najlepsi byli uczniowie z Gdyni, potem z powiatu kwidzyńskiego i Sopotu.
(UA)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież