W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Mieszkańcy Gdańska za osobową metodą śmieciową

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 07 maja 2013 18:31

Projekt obywatelski w sprawie opłat za odbiór i przewóz odpadów komunalnych, z podpisami 2800 mieszkańców, został złożony 7 maja w Radzie Miasta Gdańska. Grupa inicjatywna zbierała głosy poparcia w całym mieście. Domaga się ona zmiany metody naliczania opłat z powierzchniowej na osobową.


Zaproponowane nowe stawki, to 9 złotych i 5 groszy od mieszkańca lokalu, w przypadku gdy śmieci są segregowane, a jeśli nie są, to 12 złotych od osoby. Uchwała obywatelska zakłada także ulgi dla rodzin wielodzietnych. Opłaty były by naliczane wyłącznie za dwójkę dzieci, a za kolejne już nie. Grupa inicjatywna proponuje również bardziej selektywną segregację odpadów, z podziałem na makulaturę, plastik i szkło.


Projekt uchwały obywatelskiej wraz z załącznikami złożono na ręce przewodniczącego Rady Miasta Gdańska Bogdana Oleszka, który na jej rozpatrzenie ma dwa tygodnie czasu. Prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz ma na to 45 dni. W tym czasie dokonana zostanie weryfikacja złożonych 2800 podpisów, które zbierane były głównie na dużych osiedlach mieszkaniowych. Natomiast na podjęcie zgłoszonej uchwały gdańscy radni mają trzy miesiące. Niewykluczone, że podczas letnich wakacji zostanie w tej sprawie zwołana dodatkowa sesja. 


Jest jednak mało prawdopodobne, aby Rada Miasta, w której  większość głosów mają radni PO, przychyliła się pozytywnie do uchwały uwzględniającej wariant osobowy. Już kilka miesięcy temu wprowadzenie metody osobowej proponowali radni Prawa i Sprawiedliwości, niestety bezskutecznie. Obecnie obowiązującą, przegłosowaną 22 kwietnia przez radnych PO, jest uprawomocniona metoda powierzchniowa, jak i określone stawki.


Przypomnijmy, to 56 groszy od m kw. za posegregowane i 72 groszy za niesegregowane odpady komunalne. Natomiast za każdy metr powyżej powierzchni 110 m kw. zapłacimy 7 groszy przy braku segregacji lub 5 groszy, gdy odpady segregujemy.


Warto przy okazji też przypomnieć, że do 31 maja właściciele około 15 tys. domków jednorodzinnych, jak i przedsiębiorcy muszą złożyć tzw. deklaracje śmieciowe, wskazując w nich, w jaki sposób chcą się rozliczać. Dla ułatwienia, deklaracje takie można także składać za pośrednictwem Internetu w formie elektronicznej, pobierając je z adresu czystemiasto.gdansk.pl  Jeśli tego nie uczynimy, możemy się spodziewać kary pieniężnej w wysokości 2,8 tys. zł. Za mieszkańców spółdzielni czy wspólnot, druki złożą zarządcy ich nieruchomości.


W wyniku przetargu śmieci w Gdańsku od 1 lipca 2013 będą wywoziły dwie firmy, tj. PRSP S.A. w pięciu sektorach miasta, zaś tylko w jednym sektorze (m.in. Jasień, Kokoszki, Oliwa, Żabianka) firma Remondis z Warszawy.

Wła-49


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież