Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos... Pierwsza myjnia tunelowa Grupy LOTOS » Przy ul. Kołobrzeskiej na Przymorzu Grupa LOTOS otworzyła pierwszą w swojej sieci i jedną z nieliczn... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » System TETRA, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych, jest przydatny także do działań ... Krzysztof Piekarski: Niemrawa lewica liże rany » Z dr Krzysztofem Piekarskim, politologiem, komentatorem, wykładowcą Zakładu Teorii Polityki Instytut... Ludzie prezydent Gdańska zarabiają lepiej niż... prezydent RP » Praca na rzecz gdańskiego Urzędu Miejskiego, czyli jego jednostek organizacyjnych i spółek z udziałe... 98 rocznica powstania Gedanii » Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji złożyła kwiaty i wieńce pod pomnikiem ...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
niedziela, 20 września 2020 19:13
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
Hokeiści Stoczniowca do 49 minuty grali niezły mecz z Tauronem
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
sobota, 19 września 2020 16:24
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
Taką Lechię kibice chcieliby oglądać częściej. Po dwóch

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
poniedziałek, 14 września 2020 11:23
Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
Pisząc o graficznych tekach poświęconych Gdańskowi nie sposób

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Uczczono 222-rocznicę Konstytucji 3 Maja - GALERIA

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 05 maja 2013 22:47

Historyczna Zmiana Warty już po raz piąty została przeprowadzona w Gdańsku. Tym razem wyjątkowo 3 maja w piątek z okazji przypadającego święta narodowego 222-rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ta rocznica spowodowała, że ta impreza plenerowa nawiązywała do okresu Pierwszej Rzeczypospolitej.


GALERIAHistoria Gdańska w tamtym okresie, to walka o dominację ekonomiczną w regionie pomorskim. Często w zgodzie z interesami Rzeczypospolitej, ale zdarzało się także miastu występować przeciw polskiemu królowi. Jednak w roku 1734 gdańszczanie stanęli po stronie króla Stanisława Leszczyńskiego, który schronił się za wałami miasta. Niestety, ciężkie oblężenie prowadzone przez oddziały rosyjskie i saskie zakończyło się kapitulacją.


alt


3 maja 2013 roku Garnizon Gdański nawiązał do tych historycznych wydarzeń. Licznie zgromadzeni widzowie, w tym głównie turyści, zobaczyli u głównego wejścia do Wieży Więziennej, jak wyglądali żołnierze gdańskiej kompanii obywatelskiej oraz jakie stroje nosiły gdańskie mieszczki.
Dowiedzieli się, w jaki sposób burmistrz przekonywał mieszczan o konieczności walki w obronie króla i ojczyzny. A także, w jakim języku szkolono gdańskich żołnierzy?


alt


Spod Katowni żołnierze w mundurach armii napoleońskiej następnie przemaszerowali ul. Długą przed Dwór Artusa. Tutaj odczytana została oddzielna treść przysięgi gdańszczan oraz oddzielna przez przybyszów, czyli licznych gości.


alt


Jak powiedział nam Krzysztof Kucharski (na zdjęciu powyżej) z Projektu Historycznego Garnizon Gdański, pełniący też obowiązki oficjalnego pirata miasta Gdańska: Taka sytuacja ze składaniem przysięgi, po raz pierwszy miała miejsce za panowania króla Jana I Olbrachta, kiedy przyrzekano wierność monarsze. Z kolei inną znaną przysięgę złożyła rada miejska królowi Stefanowi Batoremu 16 grudnia 1577, kiedy ten wjechał do Gdańska i zniósł niekorzystne dla miasta Statuty Karnkowskiego. W okresie blisko trzystu lat, tj. od 1504 do 1795 roku, treść przysięgi gdańszczan, spisana na pergaminie, pozostała niezmieniona. Aktualizowano jedynie nazwiska kolejnych władców i ich tytuły.


alt


Podczas gdańskiej inscenizacji na przedprożach Dworu Artusa burmistrz gdański odczytał treść przysięgi na wierność królowi Stanisławowi Leszczyńskiemu. Żołnierze oraz zebrani, zarówno mieszkańcy miasta, jak i turyści głośno powtarzali słowa przysięgi złożonej w 1734 roku.


alt


Tą historyczną inscenizację, szkoda tylko, że bez użycia aparatury nagłośniającej, współorganizowało Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.
Wspomnijmy, że pierwszy taki uliczny spektakl w wykonaniu miłośników historii zrzeszonych w Garnizonie Gdańskim odbył się w styczniu 2013 roku. Od tej pory uroczysta zmiana warty połączona jest z pokazem musztry paradnej i odbywa się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca pomiędzy Złotą Bramą a Wieżą Więzienną.

Wła-49
Zdjęcia Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 Garnizon 2013-05-06 19:14
Szanowna redakcjo. Ulicą Długą na Długi Targ przeszli zołnierze w mundurach gdańskiej Kompanii Obywatelskiej i koledzy w mundurach "napoleońskich". Nie były obecne mundury pruskie.
Pozdrawiamy
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież